szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség teljes elbizonytalanodásával és ezzel a közbiztonságban elért kedvező folyamatok megtorpanásával járna, ha a budapesti rendőrfőkapitány és vele együtt több rendőri vezető is nyugdíjba vonulna - hangsúlyozta Demszky Gábor a hét végén Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz írt levelében.

A vasárnap az MTI birtokába került dokumentumban Demszky Gábor leszögezve, hogy "Budapestnek szilárd és erős rendőrségre van szüksége", arra kérte a kormányfőt, hogy "járjon közbe azért, hogy a jelenlegi budapesti rendőri vezetés a helyén maradjon!"

Gergényi mégis marad?
A hvg.hu értesülése szerint van alapja annak a sajtóhírnek, hogy Gergényi Péterből országos rendőrfőkapitány lehet. Ehhez a poszthoz azonban egyetemi diploma kell, márpedig a BRFK leköszönő vezetője Rendőrtiszti Főiskolát végzett.  
A főpolgármester szerinta főkapitány nyugdíjazásáról szóló kormányfői döntésnél figyelembe kellene venni, hogy a fővárosi önkormányzat évek óta ellenszavazat nélkül fogadja el a rendőrség beszámolóját. A legutóbbi, szeptember 7-i jelentésből is megerősödött az az önkormányzati vélemény, miszerint évtizedek óta nem volt még ilyen eredményes a fővárosi rendőrség. Egyebek közt jelzi ezt az is, hogy Gergényi Péter főkapitányságának 2003-as kezdete óta 37 százalékkal csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma, s 30-ról 57 százalékra nőtt az eredményes nyomozások aránya. 

Demszky Gábor felidézte azt, hogy Budapest az 1990-es évek közepén az utcai leszámolásokról, a romló közbiztonságról volt hírhedt. Mára azonban Európa legbiztonságosabb fővárosává vált. Ennek elismeréseként az önkormányzattól november 17-én Budapestért díjat vehet át a főkapitány - tette hozzá. 

A főpolgármester nem ismeri a főkapitány és a többi rendőri vezető nyugdíjazási kérelmének okát, azt vélelmezi azonban, hogy "ebben közre játszott a szeptemberi és októberi utcai zavargásokkal szembeni rendőri fellépés megítélése is". 

Demszky Gábor nem vitatja azt, hogy a rendőri "túlkapásokat ki kell vizsgálni, és ha szükséges szankcionálni kell". A főpolgármester számára megnyugtató, hogy az ügyészségi és rendőrségi vizsgálatok mellett a miniszterelnök tekintélyes civil szakértőket kért fel a történtek tanulságainak megállapítására. 

A főpolgármester véleménye szerint "az alkotmányos rendet semmibe vevő, csak az erőszak eszméjében hívő utcai szabadcsapatok visszaszorítása... összességében jogszerűen történt". Rámutatott, hogy a világon sehol nincs olyan demokrácia, ahol a szabad véleménynyilvánítás eszköze lehet a Molotov-koktélos gyújtogatás, a barikád-emelés, a rendőrőrs- és tankfoglalás. Ugyancsak nem tartozik sehol a világon a védendő alkotmányos jogok közé az utcakövek felszedése, a kirakatbetörés "a rendőrök levadászása, a zsidózás és a halállal való fenyegetés". 

Demszky Gábor rámutatott, hogy a jogszabályok szerint "a rendőrségnek mérlegelés nélkül fel kellett oszlatnia a be nem jelentett tüntetést". Különösen azok után, hogy "annak a közrendet súlyosan megzavaró erőszakos akciók álltak a középpontjában".   

A főpolgármester utalva arra, hogy egyetért a hatáskörüket túllépő rendőrök elleni határozott fellépéssel, aggodalmának adott hangot, hogy ma már a politikai közbeszédben "szinte csak erről és nem a rendőrök által megfékezett utcai zavargásokról és az azokat kiváltó okokról van szó". 

Demszky Gábor szerint félő, hogy a főkapitány távozása "a közvélemény és a rendőri állomány szemében egyaránt azt a tévképzetet erősítené, hogy az utcai erőszak és az alkotmányellenes rendzavarás ellen nem érdemes határozottan fellépni". Leszögezte: mindez a "szélsőséges rendzavarók utólagos erkölcsi igazolását jelentené sokak szemében, amit különösen veszélyesnek tartok".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gergényi: „Humánusak voltunk”

Elenyészőnek nevezte Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány a köztelevízió szombati Nap-kelte című műsorában azt a tizenegy feljelentést, amit állampolgárok tettek a rendőrök ellen az ügyészségen az október 23-i intézkedések miatt.

Itthon

A HVG portréja Gergényivel

Gergényi Pétert 2003. július 1-től nevezték a Budapesti Rendőr-főkapitányság élére. A HVG július 19-én már portrét közölt a főrendőrről. Érdemes felidézni.

MTI Itthon

Gergényi: a rendőrök bátrak és kemények voltak

A rendőrök nem voltak agresszívek az október 23-i fellépéseik során, hanem bátrak és kemények voltak, valamint törvényesen jártak el - jelentette ki a budapesti rendőrfőkapitány. Nem indul külön rendőri vizsgálat Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő megsérülésének ügyében - tette hozzá Gergényi Péter.

Itthon

Gergényi Péter nyugdíjba akar menni

Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya benyújtotta nyugdíjazási kérelmét Bene László országos rendőrfőkapitánynak – közölte Jármy Tibor a BRFK szóvivője. A rendőri vezető távozását többen is követelték az elmúlt hetek rendőri fellépései miatt.

hvg.hu Itthon

Gergényi helyettesei is távoznak

Azok után, hogy szerdán Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya benyújtotta nyugdíjazási kérelmét, két helyettese, Lapid Lajos és Szik László is távozik a BRFK-tól.

MTI Itthon

A főpolgármester marasztalja Gergényi Pétert

A főpolgármester azt kéri Gergényi Pétertől, Budapest rendőrfőkapitányától, hogy változtassa meg szándékát, és ne menjen nyugdíjba az év végén. Demszky Gábor csütörtökön újságírók előtt közölte azt is: kormányzati szereplőkkel is tárgyalni kíván az ügyben.

MTI Itthon

Még nem döntött Gergényi sorsáról a miniszter

A következő napokban hozza meg döntését az igazságügyi és rendészeti miniszter a budapesti rendőrfőkapitány nyugdíjazási kérelméről - tudatta a tárca sajtóosztálya az MTI-vel csütörtökön azt követően, hogy Petrétei József hivatalában fogadta Gergényi Pétert.