szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vasárnap délután fél ötkor, egy órával a korábbi akció után, a rendőrség ismét kiürítette a budapesti Kossuth teret; valamivel több mint száz demonstrálót szorított ki a helyszínről.

A rendőrsorfal a Nádor utca irányába terelte az embereket, akik az akció ellen "ÁVH", ÁVH", "Hazaárulók" felkiáltásokkal tiltakoztak, néhányan a Himnuszt énekelték. A rendőrök három embert emeltek ki a tömegből. A félórás akció ideje alatt lezárták a forgalom elől a Kossuth teret, a villamosok és a buszok sem jártak.

A téren napközben körülbelül száz ember tartott csendes demonstrációt. Az emberek kis csoportokban beszélgettek, egy részük a kordon előtt, másik részük a biztonsági rácstól 20-30 méterre lévő Földművelésügyi Minisztérium épületénél.

A rendőrök 5-6 fős csoportokban járőröztek a helyszínen, és szúrópróbaszerűen igazoltatták a demonstrálókat. A nap folyamán becslések szerint 400-500 rendőrt vontak össze. Az autóbuszok felirataiból arra lehet következtetni, hogy vidékről, egyebek mellett a Dunántúlról és a Dél-Alföldről is csoportosítottak át rendőröket a fővárosba. Az akciót követően a rendőrök visszavonultak a kordonok mögé, a demonstrálók pedig visszasétáltak a Kossuth térre, ahonnan fél óra múlva újra kiszorították őket.

Szájer szerint Hiller és Lendvai bűnrészességet vállalt

A Fidesz európai parlamenti képviselője szerint Hiller István, az MSZP elnöke, és Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető "bűnrészességet vállalt" a kormány és a rendőrség magatartásával, azzal, hogy elutasították az ellenzéki politikus levelében megfogalmazott követelést, hogy pártjuk lépjen fel a Kossuth téri "vasfüggöny" felszámolásáért. Az Európai Parlament néppárti képviselője újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy az elkövetkező két-három nap során dönt a Fidesz és frakciója elnöksége, hogy mi lesz a következő lépésük.

Csiki-csuki szombaton

Szombaton késő estig folytatódott a kis létszámú tüntető csoport és a jelentős túlerőben lévő rendőri alakulat "fogócskája" a budapesti Kossuth Lajos téren és a tér körüli utcákban. A rendőrök este tíz óra után szorították ki a Kossuth téri kordon közelében összegyűlt mintegy húsz tüntetőt. Közel félszáz rendőr a Nádor utca irányába, egészen a Garibaldi utcáig tolta az éneklő és kormányellenes jelszavakat kiabáló embereket. A rendőrök nem sokkal később visszavonultak a Kossuth téri kordonok elé, a demonstrálók mintegy 10 méteres távolságban követték őket vissza a térre. Este a Batthyány-örökmécsesnél is gyülekeztek az emberek, de 22 óra után ott is csak maroknyian maradtak.

A Parlament környékét még mindig 300-400 rendőr őrzi, de legalább ezren vannak a fővárosban készültségben. Vidékről 150-200 rendőrt vezényeltek Budapestre, de még egyszer annyian órákon belül mozgósíthatóak. A HavariaPress értesülései szerint vasárnap reggelig tizennégy embert állítottak elő a rohamrendőrök a Kossuth térről. A tizennégy előállított közül hárman őrizetben vannak, velük szemben garázdaság miatt indított eljárást a rendőrség. A többiek szabadlábon maradhattak, őket rendzavarással gyanúsítják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Lánczi András: a kordonbontók kiálltak az igazság mellett

A Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének igazgatója az InfoRádiónak adott interjújában állította: a fideszes képviselők kordonbontását politika és erkölcs összefüggésében kell vizsgálni. Olvasatában a szimbolikus értékű akció kiegészítése az igazságosságról tartott Fidesz konferenciának.

hvg.hu Itthon

"Fontos szakrális történés van" - videók a Kossuth térről

Fütyülő rigók, Szent István szelleme, állatok etetése, kilopott szemek, disznó rendőrparancsnok, beteg emberek a ringben, az igazi élőlánc, kik lesznek a vitézek?, hajrá Magyarország! - nézze meg a Kossuth téren készült videóinkat.

Vélemény

Kordonbontás: senki sem jött ki jól belőle

A Kossuth téri események is jelzik: a Köztársaságért oly sokszor aggódó Gyurcsány alatt romlik a véleményszabadság garanciális szövete. A kordonbontást követő némi bizonytalankodás után ismét működésbe léptek a pártállami reflexek. A Fidesz sem jön jól ki az incidensből: az ilyen öncélú cselekvés csak a szélsőségesek felé nyit, a bizonytalan szavazókat aligha tudja a maga oldalára átcsábítani. Megjósolható, a közvélemény politika-undora tovább fokozódik.