szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Heti Válasz után a Magyar Nemzetben is megjelent, hogy Kóka Jánoshoz köthetők olyan ciprusi off-shore cégek mögött meghúzódó vállalkozók, akik pár hónap alatt 3 milliárd forintot profitálhattak egy informatikai cég továbbadásán. A megjelent vádakból Kóka szerint annyi igaz, hogy vannak barátai, szokott vitorlázni és van ügyvéd ismerőse.

A gazdasági miniszter a Köztévé ma reggeli adásában azt is elmondta, hogy nem lepte meg a Heti Válasz hasábjain ma megjelent rágalomhadjárat. Szerinte ehhez hasonló összefüggés - "ciprusi offshore társaságok különös körülmények között jutottak hárommilliárd forinthoz - alig három hónap alatt. ... az üzlet nem jöhetett volna létre a miniszter sógora, családi ügyvédje, egyik vitorlástársa, valamint több, jórészt a gazdasági tárca érdekkörébe tartozó állami óriáscég nélkül" - szerinte már két évvel ezelőtt is olvasható volta kakaobiztos.hu internetes portálon.

Kóka nem érti az ügyet, de mint mondta, nem is kell értenie, mivel a felvetésekből csupán annyi igaz, hogy vannak barátai, szeret vitorlázni és természetesen ismer olyan ügyvédet is, aki majd megteszi a szükséges jogi lépéseket - felelte a Kereszttűz című műsor riporterének kérdésére. Az esettel kapcsolatban vigasztalja az SZDSZ berkeiben is gyakran hangoztatott szlogen: "Akkor vagy valaki, ha a jobboldal nagyon sokat megy neked." A Heti Válasz és a  Magyar Nemzet cikkei mellett példaként említette Mikola István december eleji koholmányait, miszerint Kóka János öccse cégeket szeretett volna privatizálni, ami után nemsokkal kiderült, hogy a miniszternek nincs fiatalabb fiútestvére.

A liberális politikus szerint a támadásokkal, illetve a két és fél  évvel ezelőtti történet boncolgatásával az a cél, hogy ő védekezésbe kezdjen, mivel a Fidesznek nem érdeke, hogy legyen egy erős liberális párt, ezért beszállt az elnökválasztási küzdelembe.

Háttér

A Heti Válasz szóban forgó cikke szerint Kóka még orvosi egyetemistaként kezdett munkát vállalni későbbi sógora, Lepp Gyula műszaki vállalkozásában. Az Elender Kft. 1994-95-ben "amolyan ezermester-szolgáltatóként" működött. A tulajdonostárssá váló gazdasági miniszter a lap állítása szerint 1996-ra a cég ügyvezetője lett. A kft. 1998-ban részvénytársasággá alakult, a vezérigazgatói tisztség Kóka Jánost illette.

1999-ben a világ legjelentősebb internetszolgáltatója, az amerikai PSINet Inc. megvásárolta a Sulinet-bizniszbe bebetonozott Elendert; a 30 millió dolláros vételár nagyobbik részét Lepp Gyula kapta, s közben Kóka János, mint a Heti Válasz írja, az Elendert felvásárló cég felelős európai alelnökévé vált. 2002-ben, a PSINet becsődölése után, Kóka és Lepp állítólag visszavásárolta az Elendert. Az adásvétel után az internetes üzleti megoldásokat kínáló Webigen Rt.-t beolvasztották az Elenderbe, illetve a Webigen birtokában lévő 31 százalékos Index.hu részvénypakett is átkerült a régi-új vállalkozásukhoz.

2004-ben aztán Kókáék a lap információi szerint újra eladták az Elendert; a főként Közép- és Kelet-Európában aktív EuroWeb International ezúttal 9,5 millió dollárt fizetett a cégért. Ebből 6,5 milliót készpénzben, a többit az elektronikus tőzsdén, a Nasdaqon jegyzett saját részvényeivel törlesztette az amerikai társaság - így Lepp és Kóka családi cégei az EuroWeb International 1,55, illetve 1,35 százalékos tulajdonosai lettek. Az EuroWeb Hungary és az Elender fúziójával létrejövő új cég elnökévé Kóka Jánost választották - Kóka ezt a tisztséget hagyta hátra, amikor 2004 őszén Gyurcsány Ferenc meghívta kormányába - tárja fel az ügy baráti és politikai szálait a Heti Válasz.

Időközben, mint a Heti Válasz értesült, Lepp és Kóka - még 2003-ban - Meditcom néven orvosi informatikai kft.-t alapítottak. Az immár 500 millió forint jegyzett tőkéjű cégről a közelmúltban derült ki, hogy részt vesz a vizitdíjautomatákhoz kapcsolódó betegirányítási rendszer fejlesztésében. Illetve, hogy az Egészségügyi Minisztérium kiemelt pályázati pénzzel támogatja az olyan, többletfunkciókkal bíró vizitdíjbeszedő rendszereket, amilyeneket a Meditcom készít. A cégből egyébként Kóka 2004-es miniszterré választása után sem szállt ki az állami pénzekkel sáfárkodó RFH Informatikai Kockázati Tőkealap, sőt, Lepp is a cég tulajdonosa maradt - olvasható a Heti Válasz hasábjain.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!