szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 21 ember ellen indít eljárást a rendőrség a be nem jelentett Greenpeace-akció kapcsán, közülük 14 ellen rendzavarás szabálysértése miatt, hét ellen pedig vízi közlekedés veszélyeztetésének bűntette miatt - tudatta a BFRK.


A Greenpeace egy Duna fölé kifeszített, óriási transzparenssel kezdett be nem jelentett akcióba a Lánchídon délelőtt, a klímaváltozás megfékezése jegyében. Egy tucat aktivista a híd korlátjához láncolta magát, a tűzoltóság és a rendőrség a helyszínre érkezett. A Lánchidat elzárták, csak délután kettő óra előtt indult újra a forgalom. Az aktivisták közül 14-en a hídon – a vízi közlekedést nem veszélyeztetve – láncolták magukat a híd korlátaihoz. Velük szemben az I. kerületi rendőrkapitányság folytatja le az eljárást rendzavarás szabálysértése miatt. További hét aktivista magát és a közlekedést veszélyeztetve függött a folyó felett, ezért ellenük a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság folytat le az eljárást vízi közlekedés veszélyeztetésének bűntette miatt


© Greenpeace
A délelőtt kezdődött demonstráción 8 sárga ruhás Greenpeace aktivista ereszkedett le köteleken a Lánchíd Parlament felé néző oldalán, egy 120 négyzetméteres vásznat tartva "Klímariadó! Zöld energiát!" felirattal. Eközben a Dunán a nemzetközi zöld szervezet tulajdonában lévő motorcsónak körözött.

A hvg.hu helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy a transzparens kifeszítését követően légvédelmi sziréna kapcsolt be, hogy felhívja a figyelmet a szervezet klímariadójára, amelyet Budapesten kívül Rómában, Pozsonyban, Bukarestben és Párizsban is megtartanak.

Kóka zöldül, Katonát nem kérdezték
Kóka János gazdasági miniszter a kormány támogatásáról biztosította a Greenpeace mai kezdeményezését, és megsúgta a magyar politikusok kiállnak a környezetbarát alternatív energia gondolata mellett. Részletek
A demonstrálók ezúton üzenik a miniszterelnöknek, hogy március 7-én és 8-án az Európai Unió Energia és Éghajlatváltozás Csúcstalálkozóján az egészségesebb jövőt szem előtt tartva döntsön.

Mózes Szabina, a Greenpeace szóvivője elmondta: figyelemfelkeltő demonstrációjukkal azt kívánják elérni, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő egy hét múlva Brüsszelben a legszigorúbb uniós klímavédelmi vállalásokat támogassa.

Átgondolt cselekvési programmal akár harminc százalékkal is csökkenne az ország energia-felhasználása, a fosszilis energiahordozók helyett pedig megújuló energiák alkalmazásával jelentősen visszaszorítható a károsanyag-kibocsátás. Ehhez azonban egyelőre nincs meg a politikai akarat, a régi erőművek felújítására milliárdokat szán a kormány, és nem támogatja kellőképpen a decentralizált alternatív erőművek megépítését - mondta a hvg.hu-nak Rohonyi Péter, a Greenpeace munkatársa.

A szervezők a miniszterelnöknek szóló nyílt levél másolatát osztogatták a járókelőknek, majd egy tucat aktivista a híd korlátjához láncolta magát. A kiérkező rendőrök lezárták a Lánchidat és kiürítették a környéket, még az újságírókat sem engedik az aktivisták közelébe.

A tűzoltóság több kocsival vonult ki a helyszínre, hogy eltávolítsák a leláncolt tüntetőket, akik rendőri felszólításra sem hajlandók elhagyni a hidat. Az autóforgalom gyakorlatilag megszűnt a hídon, a rendőrök csak a BKV-buszokat engedik át. A rendőrök az újságírókat, fotósokat és opertőröket leparancsolták a hídról. A rendőri készültséget az is indokolhatja, hogy megszökött egy fogvatartott az újpesti bíróságról.

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter sajtótájékoztatón közölte: a miniszterelnök az EU kormány és államfői tanácskozásán, március 7-8-án támogatni fogja az Európai Bizottság klímavédelmi előterjesztését.

A miniszter kifejtette: az EB javaslata szerint az EU-nak 2020-ig 20 százalékkal kötelező mérsékelnie az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az indítvány része, hogy amennyiben a világ nagy országai, mint például az Amerikai Egyesült Államok és Kína hasonló vállalásokat tesz, akkor az EU hajlandó 30 százalékra emelni vállalását.

Persányi Miklós hangoztatta: a kormányon belül az elmúlt hetekben volt vita arról, hogy Magyarország támogassa-e a bizottsági javaslatot, de végül a környezetvédelmi szempontból progresszív álláspont került ki győztesen.

Kovács Kálmán, az SZDSZ ügyvivője közleményben úgy reagált: az SZDSZ örömmel fogad minden klímaváltozásra vonatkozó figyelemfelkeltést, de a Greenpeace a kormánynak szóló felhívásával éveket késett.

A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a liberális vezetésű környezetvédelmi minisztérium már három évvel ezelőtt elindította azt a tudományos programot, amely a klímaváltozásra adandó legfontosabb kormányzati intézkedéseket jelöli ki.

Kovács Kálmán emlékeztet arra, hogy a napokban két SZDSZ-es vezetésű minisztérium, a környezetvédelmi és a gazdasági, közösen mutatta be azt a 10 pontos akciótervet, amely a legsürgősebb lépéseket tartalmazza. Ezek között szerepel a megújuló energiaforrások előállításának és felhasználásának növelése, az energiahatékonyság javításának támogatása, a környezetbarát technológiákat támogató adórendszer kialakítása, a zöld közbeszerzés bevezetése.

Délután kettő előtt végetért a Greenapecae akciója, a Lánchídon megindult a forgalom; az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának jelentése szerint az akcióban résztvevő környezetvédelmi aktivistákat a rendőrök rabszállító autókban vitték el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!