szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz XXII. tisztújító Kongresszusának második napján a párt alelnök-jelöltjei elmondták kortesbeszédüket, s a küldöttek együtt örültek Petrétei József távozásának. Orbán Viktort elsöprő többség erősítette meg a pártelnöki poszton.

Stratégiai kérdésekben az EU-nak közös politikára van szüksége, és ezt a magyar kormánynak is figyelembe kell vennie – mondta Wilfried Martens, az Európai Néppárt-Európai Demokraták elnöke a Fidesz XXII. tisztújító Kongresszusának második napjának nyitóbeszédében.

© Stiller Ákos
Martens hangsúlyozta, hogy Európának meg kell erősödnie és egységes hangon kell megszólalnia, amikor stratégiai kérdésekről van szó. A politikus ilyen területnek nevezte az energiapolitikát. Szerinte szükség van arra, hogy Magyarország világosan elkötelezze magát a közös energiapolitika mellett. Hangsúlyozta, hogy a Fidesz világosan síkra száll emellett az elkötelezettség mellett, és hasonló elkötelezettségre lenne szükség a kormányzó pártok részéről is.

Az első nap
A kongresszus szombati napjáról szóló beszámolónkat itt olvashatja el.
Wilfried Martens szerint elfogadhatatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök energiapolitikája, amelyet "fegyverként használ" az EU ellen. A néppárti elnök szólt az emberi jogokról, ahol - mint mondta - nem lehet kompromisszumot kötni és kettős mércével sem lehet mérni. Wilfried Martens szerint Európában a szociális piacgazdaság szociális biztonságot jelent, és ezt a modellt kell Magyarországon is megvalósítani. Úgy vélte, ez lehet a megoldás a globális kihívásokkal szemben, így helyes a Fidesz iránya ezen a téren.

Mint fogalmazott, Orbán Viktor és barátai, "akik legyőzték a kommunizmust", friss fuvallatot hoztak keletről. A Fidesz elnökéhez szólva Wilfried Martens azt mondta, "szükség van arra, hogy ismét te kerülj kormányra". A néppárti politikus szavait hosszú taps, üdvözlő fütty, "Viktor, Viktor" skandálás kísérte.

A kongresszuson ezt követően az alelnökjelöltek mondtak "kortesbeszédet", ami inkább bemutatkozás volt, hiszen a négy alelnöki posztra éppen négyen indultak: Kósa Lajos debreceni polgármester, Pelczné Gáll Ildikó, Pokorni Zoltán, s Varga Mihály. Mint ismeretes, a korábban ugyancsak az alelnöki poszton való újrázásért induló Schmitt Pál szombaton visszalépett a jelöltségtől. A Fidesz elnöki tisztjéért egyetlen jelölt indul, Orbán Viktor.

Betűrendben szólaltak fel az alelnökjelöltek, beszédük előtt mindegyikükről egy-egy tegnap forgatott kisfilmet láthattak a küldöttek.

© Stiller Ákos

Kósa Lajos belecsapott a lecsóba, s dinamikus, szórakoztató beszédben érintette a kormány alkalmatlanságát igazoló főbb fideszes toposzokat: az augusztus 20-i fejetlenséget, a móri ügy kudarcát, az élelmiszerbotrányokat, az október 23-i rendőri erőszakot. "Befagyott a társadalmi mobilitás, jóformán már egy óvodába is kapcsolatok kellenek" - mondta. Operettország vagyunk, szocialista demokrácia, következmények nélküli ország, a totális megtévesztés országa, virtigli, virulens posztkádári korszak ez - sorolta a debreceni polgármester. "Szabadelvű programot kell megfogalmaznunk" - mondta beszéde vége felé, majd kirobbanó és szűnni nem akaró taps közepette levonult a színpadról. Kósát Pelczné Gáll Ildikó követte, beszédében viszont kevés emlékezetes momentum volt: elsősorban a nők társadalmi helyzetével foglalkozott, miközben erősen bírálta Gyurcsány Ferenc kormányfőt.

© Stiller Ákos
Tanárosan merengő beszéddel készült a "mi és ők" témájában Pokorni Zoltán, s ingujjra vetkőzve mondta el. "A lényeg, hogy mit akarunk mi, s mit tesznek ők" - mondta, s kifejtette a "mi és ők" definiálásakor arányt és mértéket kell tartani. Mintha a józanság tűnt volna el a kormányzó pártok munkájából - vetette fel, kapkodást, szemellenzős túlzásokat vetítve a közönség elé. Dogmatikus ultraliberalizmus és nihilizmus az MSZP-SZDSZ kormány ideológiája, s a modernitás jegyében bontják le az élő közösségeket - vázolta fel Pokorni. "Nem szeretjük, ha az állam alapvető feladatait elhanyagolja" - mondta, mert szerinte a jelenlegi koalíció számára az oktatás és egészségügy teher. Szó sincs arról, hogy piacellenesek volnánk, de nem minden piac - navigált középre Pokorni, újból felemlegetve az arány-mérték betartását és megtartását. Nagyon sok munka lesz a Gyurcsány-kormány ámokfutásának helyrehozása - jósolta. (A vér-verítékre már Kósa is utalt: az erdőből kivezető ugyanolyan hosszú lesz, mint a befelé vezető.)

Negyedikként következett a fesztelen Varga Mihály (szerencsés helyzetben a fideszesek: mosolyogva lehet csuklóztatni a kormányt), aki szerint "félelmetes megélni, hogy mindig van lejjebb", már a kaukázusi országok is állva hagynak bennünket gazdaság és demokratikus politika terén. "Ez nem konvergencia, ez divergencia" - mondta Varga, amelyet az alliteráló "következmények nélküli káoszkormányzás folyik" mondat követett, valamint a már Kósa Lajos által is felsorolt nevezetes témák: augusztus 20., az NHB és a rendőrség körüli botrányok. Biztatóan hozzátette: képesek vagyunk mi, magyarok kikeveredni a legnehezebb helyzetből is, túléltünk tatárt-törököt, tehát a jelenlegi kabinetet is túléljük majd. Vastaps.

Ezt követte a szavazás, majd Sziijártó Péter bejelentése Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter távozásáról, amit a küldöttek kitörő örömmel fogadtak. A Fidesz szóvivője éreztette: pártja állhatatosságának eredménye ez, hiszen többször nyomatékosan követelték a rendőri vezetők, s az őket felügyelő miniszter távozását.

Délután negyed háromkor bejelentették: a szavazatok összeszámlálása nyomán 1656 urnában talált szavazat közül 1608 Orbán Viktort támogatta. A bejelentést ováció és vastaps követte.

A színpadra felszökkenő Orbán első mondataiban köszönetét és tiszteletét fejezte ki a küldöttek bizalmáért, majd hosszan méltatta a megjelent hazai és európai vendégeket, méltóságokat. Ezt követően maratonira nyúló beszédében kifejtette: a Fidesz a magyarok utolsó reménye arra, hogy a politika a jólétet és szabadságot testesítse meg. "A magyarok zátonyra futott álmát mi menthetjük csak meg" - mondta, hozzátéve: a változást akarni kell, magától nem javul meg semmi. Új politika kell, a jelenlegi vérszegény politikát meg kell újítani - mondta, majd egy gázlámpaoszlop-allegórián keresztül érzékeltette: azután, hogy ledöntötték az igazság lámpaoszlopát, a sötétben mindenki úgy érzi, bármit megtehet következmények nélkül.

© Stiller Ákos
Orbán szerint Magyarországnak ismét közösséggé kell válnia, ő pedig azt tartja hivatásának, hogy ismét olyan tartalmat adjon a magyar zászlónak, amely mögé az egész nemzet felsorakozhat. A politikus úgy vélte, a jobboldal élete legnagyobb lehetősége előtt áll és bármikor is érkezzék el a választás napja, most azt kínálja a sors, hogy minden idők legerősebb Fidesze álljon szemben minden idők leggyengébb MSZP-jével. Orbán Viktor szerint az MSZP középpárttá zsugorodott.

A beszéd után jelentették be, hogy Kósa Lajosra 1534-en, Pokorni Zoltánra 1509-en, Pelczné Gáll Ildikóra 1394-en, Varga Mihályra pedig 1608-an szavaztak. Ezt követően a Fidesz elnöksége tapsvihar közepette a színpadra vonult, s a Magosz-képviselőktől egy-egy nemzeti színű szalaggal átkötött kenyeret kaptak. Szájer József levezető elnök ezután lezárta a kongresszust, amely a Szózat közös eléneklésével ért véget.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Medián: csökken a Fidesz előnye

Tovább romlott az általános közhangulat Magyarországon, miközben visszaesett a Fidesz támogatottsága; a hónap politikai vesztese Dávid Ibolya, az MDF elnöke volt - olvasható a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet internetes honlapján közzétett kutatásban.

MTI Itthon

Az MSZP-től elpártolt szavazókra hajt a Fidesz - képek

Elkezdődött a Fidesz kétnapos tisztújító kongresszusa szombaton délután, a budapesti Hungexpón. A vásárváros B pavilonjában a Himnusz eléneklése után Kövér László választmányi elnök köszöntőt mondott. Az Új többség, erős Magyarország mottót viselő kongresszusra 2022 küldött mandátumát igazolták.

MTI Gazdaság

A Fidesz lándzsát tör az egybiztosítós modell mellett

A Fidesz azt javasolja az Országgyűlésnek, határozatban mondja ki az ország összes állampolgárát magában foglaló kockázatközösségen alapuló egészségbiztosítási modell megőrzését, az egészségbiztosítás kötelező tagságát, valamint a jövedelemarányos járulékfizetési rendszer megtartását - jelentette ki Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának fideszes alelnöke.

MTI Itthon

Mi van a Fidesz-kongresszusra készült vitairatban?

Őszinteség, rend, hitelesség - ebben határozza meg az új többség politikai elveit a Fidesz Jövőnk vitasorozatának tapasztalatait összegző dokumentum, amelyet a Fidesz XXII. tisztújító kongresszusán szombaton fogadnak el.