szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A külügyi bizottság fideszes elnöke és szocialista alelnöke csütörtökön közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy független, politikai befolyástól mentes igazságszolgáltatást kérnek Szlovákiától Malina Hedvig ügyében.

Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke azt mondta: felháborítónak tartja, hogy az ügyben Pozsony a "politikai hatalom érdekeit szolgáló koncepciós pert" készít elő, amellyel azt kívánja bebizonyítani, hogy Szlovákiában a kormányváltás óta nem nőtt a magyarellenesség, hanem éppen ellenkezőleg, a magyarellenesség vádját a magyarok használják a szlovák kormány lejáratására. Szabó Vilmos, a bizottság szocialista alelnöke úgy fogalmazott, a Malina Hedvig elleni per "tesztje" lesz a szlovák jogállamiságnak és független igazságszolgáltatásnak, bár nem vonják kétségbe, hogy Szlovákiában érvényesül ez a két elv.

"Követeljük, hogy Szlovákia biztosítsa a jogállamiság, illetve a politikai befolyástól mentes, független igazságszolgáltatást saját állampolgárának" - jelentette ki Németh Zsolt. Miközben bízunk a jogállamiság kereteiben, és abban, hogy nem lesznek politikai befolyásra utaló jelek, szeretnénk, ha ez az ügy nem terhelné meg Magyarország és Szlovákia kapcsolatait és együttműködését a jövőben - fogalmazott Szabó Vilmos, aki hangsúlyozta azt is, hogy nem akarják előre meghatározni, mi legyen az ítélet.

Mindkét politikus jelezte: az ügyről tájékoztatják az Európai Parlamentet és az Európa Tanácsot, és ha szükséges, ezek a szervezetek foglalkoznak majd a kérdéssel. Németh Zsolt azt mondta, a magyar jelzések célja, hogy biztosítsák a jogállami normák szerinti eljárást, "ha lehet, Szlovákiában, ha nem lehet, akkor Strasbourgban". (Itt székel az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Emberi Jogok Európai Egyezménye által létrehozott bírói testület.)

Mint elhangzott, a fideszes és a szocialista képviselő közös sajtótájékoztatója azt jelzi, Malina Hedvig ügyében egységesen és határozottan kíván fellépni Magyarország.

Németh Zsolt szerint a Malina Hedvig elleni eljárást sorozatos, a független igazságszolgáltatást megkérdőjelező események jellemzik, például a vádemelésről előbb értesült a szlovák sajtó, mint az érintett ügyvédje, illetve a szlovák főügyész előbb jelentette be a vádemelés ténylét, mint az valóban megtörtént volna. Szabó Vilmos ezzel egyetértve hozzátette: az sem elfogadható, ahogy Robert Fico szlovák miniszterelnök és Robert Kalinák szlovák belügyminiszter többször nyilatkozott az ügyben.

A külügyi bizottság elnöke úgy vélte, a "legrosszabb időket idézi", hogy a nyomozás egy meg nem nevezett feljelentő alapján indult el, és aggasztó azt is: az eljárásban tudatosan figyelmen kívül hagyják a Malina Hedvig orvosainak véleményét.

Arra a kérdésre, hogy az utóbbi időben a szlovák kormány az önkormányzati, a mezőgazdasági és a környezetvédelmi támogatások terén diszkriminálja a magyar kisebbséget, Németh Zsolt úgy vélte: "az intézményes diszkrimináció" szlovákiai megjelenésének meglehetősen komoly bizonyítékai ezek. Szerinte alapvető demokratikus problémáról van szó, ugyanis Szlovákia antidemokratikus eszközökkel próbálja diszkriminálni a felvidéki magyarságot.

Szabó Vilmos erről azt mondta: szerinte nem alapvető, de demokratikus problémák vannak Szlovákiában, és valóban érzékelhető a diszkrimináció a magyarok lakta területek ellen.

A szocialista politikus emlékeztetett arra, hogy az Európai Szocialista Párt továbbra is felfüggesztés alatt tartja Robert Fico pártja, a Smer-Szociáldemokrácia tagságát. Szabó Vilmos kérdésre válaszolva elmondta: a kormány szeretné, ha a magyar és a szlovák kormányfő találkozna, de nem tudta megmondani, hogy erre mikor kerülhet sor.

A csallóközi Vámosfalun lakó és Nyitrán tanuló magyar nemzetiségű diáklány, Malina Hedvig tavaly augusztus 25-én reggel véresen, összeverve ment be a nyitrai Konstantín Egyetem magyar tanszékére, azt állítva, hogy két ismeretlen bőrfejű az egyetem épülete közelében azért verte meg, mert magyarul beszélt. A lány azóta is kitart emellett, de a szlovák rendőrség szerint a lány ezt csak kitalálta, ami hamis tanúzásnak minősül és öt évig terjedő börtönnel büntethető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Világ

A szlovák alkotmánybírósághoz fordult Malina Hedvig

Az augusztusban Nyitrán megvert magyar diáklány, Malina Hedvig az alkotmánybírósághoz fordult hazájában. A beadványban nehezményezni a nyitrai ügyészség, valamint a nyitrai járási rendőrkapitányság vele szemben alkalmazott megalázó bánásmódját.

MTI Világ

Büntetőeljárás indult Malina Hedvig ellen

Büntetőeljárást indított a szlovák rendőrség Malina Hedvig ellen annak alapján, hogy a magyar diáklányt feljelentette egy magát felfedni nem kívánó személy "hamis tanúvallomás és hamis eskü" gyanúja miatt.

MTI Világ

Malina-ügy: „sok a locsogás”

„Ezek csak afféle kávé melletti locsogások a megdönthetetlen bizonyítékokkal szemben” – mondta Robert Kalinák szlovák belügyminiszter a Malina Hedvig elleni vádindítvány okán felmerült kételyekről a pozsonyi SME mai számában.