szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megtörtént az első egyeztetés az érintettek között a nyilvános zárt helyen történő dohányzás teljes tilalmáról - mondta az egészségügyi miniszter.

A dohánygyártókkal, a vendéglátókat tömörítő szervezetekkel, a dohányzás visszaszorítását preferáló civil szervezetekkel, szakorvosok részvételével megtartott pénteki konzultáción minden jelenlévő kifejthette álláspontját a bevezetendő rendelkezésről – mondta Horváth Ágnes. A megbeszélések tovább folytatódnak - tette hozzá.

A tárcavezető májusban jelentette be, hogy Magyarország is csatlakozik az Európai Bizottság Dohányfüstmentes Európáért Zöld könyvéhez. A brüsszeli bizottság célja, hogy 2009-re a tagállamok többségében szigorúan korlátozzák az éttermekben, kávézókban és sörözőkben a dohányzást. Magyarország 2009-től tiltaná ezen helyeken a dohányzást, de a teljes tilalom előtt társadalmi párbeszédre van szükség - mondta Horváth Ágnes, jelezve, elsősorban szemléletváltásra van szükség. A miniszter kérdés kapcsán elmondta: az Európai Bizottság nem jelölt meg konkrét határidőt a tagállamoknak a teljes tilalom bevezetésére.

Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete elnöke korábban azt mondta a testület ellenzi, hogy a nyilvános zárt helyeken betiltsák a dohányzást. Háber Tamás közölte azt is: a jelenleg hatályban lévő jogszabály társadalmilag elfogadottnak tekinthető. A törvény szerint a vendéglátóhelyeken külön dohányzó és nem dohányzó helyeket kell kialakítani, a kisebb üzletekben pedig légtechnikai berendezést kell alkalmazni. Lehet ezen a jogszabályon változtatni, de a teljes tilalom nem lenne elfogadható - jelentette ki. Az elnök elmondta: a jelenlegi törvényi szabályozást úgy kellene módosítani, hogy minden vendéglátóegység a bejáratnál legyen köteles tájékoztatni a vendéget arról, hogy füstmentes-e az üzlet. Hozzátette: visszatartó ereje lehetne annak is, hogy ha ismét szabadárassá válna a cigaretta, és az éttermek, sörözők által meghatározott áron lehetne a termékhez jutni.

Írország, Olaszország, Málta, Norvégia, Svédország, Skócia és Anglia már bevezette a nyilvános zárt helyeken a tilalmat, részleges korlátozás van Belgiumban, Ausztriában, Észtországban, Luxemburgban és Spanyolországban.

A Gallup Intézet áprilisban készült felméréséből az derül ki, hogy Magyarországon minden harmadik felnőtt cigarettázik, a dohányosok háromnegyede 18 évesen vagy még fiatalabb korában gyújtott rá először. A felmérés szerint a nők negyede, a férfiak 42 százaléka rendszeresen dohányzik. Magyarországon 2005-ben tüdőrákban nyolcezren haltak meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Rossz idők jönnek a nyilvános helyeken dohányzókra

Az MSZP is támogatja a nyilvános helyen való dohányzás teljes tilalmát – mondta el a párt frakcióvezető-helyettese. Mesterházi Attila a játszótereken, a vidámparkokban és az állatkertekben is betiltaná a füstölést.

MTI Itthon

Kökény és Horváth a dohányzás szigorú korlátozását ígéri

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke egyaránt büszke arra, hogy a szaktárca, illetve a kormány a korábbiaknál keményebb lépéseket tervez a dohányzás korlátozására.

MTI Plázs

Gallup: minden harmadik magyar felnőtt dohányzik

Magyarországon minden harmadik felnőtt cigarettázik, a dohányosok háromnegyede pedig 18 évesen vagy még fiatalabb korában kezdett el hódolni e káros szenvedélynek - a többi között ez derül ki a Gallup Intézet és az idén fennállása huszadik évfordulóját ünneplő Országos Dohányfüstmentes Egyesület (ODE) legújabb, áprilisban készült Magyar Dohányzás Monitor jelentéséből.

MTI Plázs

Horváth: elkerülhetetlen, hogy tilos legyen a dohányzás

A magyar nők 30 - ezen belül a várandósak 20 százaléka - a férfiaknak pedig 48 százaléka dohányzik - idézte Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége a megdöbbentő adatokat azon a hétfői tájékoztatón, amelyen részletezték az Elég! Nők a dohányfüstmentes életért programot.

MTI Plázs

A dohányosok gyerekeiben ötször több a nikotin

A dohányzó szülő mellett élő gyerekek vizeletében öt és félszer magasabb a nikotin egyik bomlástermékének (kotinin) koncentrációja, mint a nem dohányzó családban felnövő gyereknél - derül ki egy friss kutatásból.