Katonai indulóra írt ki pályázatot a HM: Zeneszerzők, alkossatok remekműveket!

Oboára, szaxofonra vagy klarinétra, 2,5-4 percben, a vegyiharc ezrednek vagy a területvédelmi ezredeknek ajánlva. Fődíj: 700 ezer forint. Ákos nincs a zsűriben.

  • HVG HVG
Katonai indulóra írt ki pályázatot a HM: Zeneszerzők, alkossatok remekműveket!

„A jövő történelme hangokban” címmel írt ki a minap zeneszerzői pályázatot a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség. Októberig várják az újonnan komponált, „katonai témájú és stílusú” pályaműveket.  

A kiírás szerint a pályázat célja, hogy támogassa kortárs katonazenekari művek születését. Törekvés még „azon régi idők hagyományát kívánja újraértelmezni, mikor a zeneszerzők számára büszkeség volt katonaindulót írni”.

Sok megkötés nincs, jelentkezhet profi vagy amatőr zeneszerző, 2,5-4 perc hosszúságú koncertfúvós zenekarra írt zenedarabbal, vagyis indulóval. A katonainduló is olyasmi ugyanis, mint a hadsereg: békében és háborúban is jó, ha kéznél van.

Mindez akkor történik, amikor az Orbán-kormány a békéért harcol, de Habony Árpád inkább a hadiiparba száll be, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter pedig titokban már rég átállt „a háború felé vezető út nulladik fázisára.” 

Habony Árpád már hadiiparban is utazik

A kormányfő korábbi nem hivatalos tanácsadója csöndben beszállt abba a katonai repülőgépeket gyártó cseh cégbe, amelytől a honvédség is rendelt már. Habony Árpád tulajdonrésze egykor Szalay-Bobrovniczky Kristófé volt.

A kiírás részletezi, hogy milyen hangszerekből álló zenekarra kell komponálni a művet, de az már csak opció, hogy a 17 magyar katonai alakulat egyikének ajánlja a szerző. A 250, 450 és 700 ezres díjakat öttagú zsűri ítéli oda, de nincs köztük a Kossuth-díjas Ákos. 

A jelentkezési lap és a feltételek „apróbetűs” része szerint a pályázó zeneszerző korlátlanul átengedi a művet a minisztériumnak (sőt, harmadik félnek is), átruházza a kapcsolódó vagyoni jogát, átadja a felhasználási jogot és lemond a szerzői jogdíjról is. 

Most tehát a zeneszerzőkön a sor, hogy a honvédelmi tárca felhívására remekműveket alkossanak, ahogyan azt annak idején Andrej Alekszandrovics Zsdanov, a szocialista realizmus kultúrpolitikai megalapozója is javasolta, csak éppen az íróknak.

(Nyitóképünk illusztráció)

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.