szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dohányzó szülő mellett élő gyerekek vizeletében öt és félszer magasabb a nikotin egyik bomlástermékének (kotinin) koncentrációja, mint a nem dohányzó családban felnövő gyereknél - derül ki egy friss kutatásból.

A tudósok megállapításai szerint már akkor is kimutatható ez a jelentős különbség, ha csak az egyik szülő hódol a káros szenvedélynek - írja egy gyermekgyógyászati folyóirat, az Archives of Disease in Childhood. A dohányzó anya mellett halmozódhat fel a legtöbb káros anyag a gyerek szervezetében. A szülőkkel való együttalvás ténye mellett a szoba hőmérséklete szintén összefügg a kotinin kimutathatóan nagyobb koncentrációjával. Megfigyelések szerint, minél hűvösebb van a szobában éjszaka, annál magasabb értékeket mutatnak a laboreredmények.
 
A Warwick és a Leicester Egyetem  kutatói több mint száz 12 hetes csecsemőtől nyert vizeletmintából végezték el a vizsgálatot. A babák kétharmada (71 baba) tartozott a "füstös" csoportba, ahol legalább az egyik szülő dohányzott. Az eredményeket bemutató tanulmány arra is kitért, hogy a dohányosok csecsemőinek életkörülményei általában véve is rosszabbak voltak, mint a nemdohányzóké.
 
A dohányos szülőkkel való együttalvás az úgynevezett bölcsőhalál ismert kockázati tényezője. Az egyik magyarázat szerint az idézi elő a váratlan légzésleállást, hogy az újszülötthöz túl közel van a dohányfüsttel átitatott felnőtt ruha. Egy amerikai statisztikai adat szerint, az öt év alatti gyerekek majdnem 40 százaléka él úgy, hogy állandóan dohányfüstnek van kitéve. A passzív dohányzás csaknem hatezer gyerek haláláért tehető felelőssé az Egyesült Államokban, írja a brit szaklap cikke.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Rossz idők jönnek a nyilvános helyeken dohányzókra

Az MSZP is támogatja a nyilvános helyen való dohányzás teljes tilalmát – mondta el a párt frakcióvezető-helyettese. Mesterházi Attila a játszótereken, a vidámparkokban és az állatkertekben is betiltaná a füstölést.

MTI Plázs

Nemcsak az arcot öregíti a dohányzás

A dohányzás nem csupán az arc bőrét öregíti, de a tényleges életkornál ráncosabbá és sárgás szinüvé teszi a nikotin iránti szenvedélyéről lemondani nem tudók egész testfelületét - állapították meg amerikai kutatók.

MTI Plázs

Horváth: elkerülhetetlen, hogy tilos legyen a dohányzás

A magyar nők 30 - ezen belül a várandósak 20 százaléka - a férfiaknak pedig 48 százaléka dohányzik - idézte Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége a megdöbbentő adatokat azon a hétfői tájékoztatón, amelyen részletezték az Elég! Nők a dohányfüstmentes életért programot.

MTI Plázs

Vakságot is okozhat a dohányzás

A dohányzás növeli egy súlyos, akár vaksághoz vezető betegség, az időskori makula-degeneráció kialakulásának veszélyét - állapította meg egy nemzetközi szervezet, amelyik 21 országban 55 intézményen keresztül tájékoztatja az embereket erről a betegségről.