szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdődött az öt szakszervezet által szervezett tüntetés az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakítása ellen a Miniszterelnöki Hivatal előtt.

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége által szervezett tüntetés kezdetére mintegy 1500 ember jelent meg a demonstráció helyszínén. 

A szakszervezeti konföderációk egyöntetűen elutasították a hazai egészségbiztosítási rendszer átalakítási koncepcióját, melynek következményeként szerintük megszűnne a nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítás, és helyette üzleti biztosítók vennék át az egészségbiztosítást. Az öt szakszervezethez több civil szervezet is csatlakozott.

Ne engedjük ellopni, amit 116 éve elődeink hoztak létre, a nemzeti kockázatközösségen alapuló egészségbiztosítást - szólított fel Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a demonstráción, amelyen megjelentek a pártok szimpatizánsai is különféle zászlókkal. Feltűnt az árpádsávos lobogó is.

Nagy taps fogadta, amikor Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke kijelentette, hogy újra visszajönnek, ha a tiltakozásnak nem lesz eredménye. Elég volt - mondta a szakszervezeti vezető. Amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nevét említette, a hallgatóság közül többen nemtetszésüknek adtak hangot.  

Borsik János arra figyelmeztetett, hogy a baloldali értékek időtállóak, miközben a tőkét a kapzsiság, az önzés jellemzi. Az egészségbiztosítást pedig ennek a tőkének akarják átjátszani, amit nem engedhetnek meg. Több megoldás lenne az egészségbiztosítás reformjára, de ha csak egy megoldást erőltetnek a társadalomra, az diktátum és a diktátumokból nem kérnek - jelentette ki a szakszervezeti vezető. 

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke bízik abban, hogy lesznek olyan politikusok valamennyi frakcióban, akik fogadják a kérdéseket, azokat mérlegelik és tesznek is azért, hogy társadalmilag támogatott reformok valósuljanak meg. 

Vígh László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke arról beszélt, hogy egy ilyen nagy jelentőségű reformot csak társadalmi közmegegyezéssel lenne szabad megvalósítani mindenféle időkényszer nélkül.
 
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke sem értette, miért van ez az időkényszer, hová kell rohanni, miért nem lehet egy alaposan előkészített, széles körű társadalmi egyeztetésen megvitatott koncepció alapján kidolgozni az erre vonatkozó törvényjavaslatot.
  
A demonstráció végén az öt szakszervezet vezetői felolvasták felhívásukat, amelyet a Magyar Országgyűlés elnökéhez intéztek. Ebben arra kérik Szili Katalint, hogy segítse elő az érdemi társadalmi párbeszéd létrejöttét az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról. 

A szakszervezeti tüntetéshez csatlakozott a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, az Élőlánc Magyarországért, a Szociális Fórum és az orvosi kamara is. A tüntetés rendbontás nélkül ért véget.

Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint félreértés lehet a tüntetés oka. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha a kormány teljesítené a szakszervezetek kérését, vagyis, ha letenne az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról, éppen akkor nem teljesülne a szakszervezetek elvárása. 
     
Ha nincs változás és minden a mostani állapotban marad, akkor idővel muszáj lenne megemelni a járulékokat - tette hozzá.  Mint mondta, a befektetők jelenléte a pénztárakban arra ösztönzi az egészségügyi szolgáltatókat, hogy jobb minőségben dolgozzanak az ügyfelekért, a járulékfizetőkért. 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Vegyesen változott a regisztrált álláskeresők száma

Az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbival összehasonlítva 9,5 százalékkal nőtt a regisztrált álláskeresők száma októberben; a hónap végén 412 837 álláskeresőt tartottak nyilván - közölte az Állami Foglalkoztatási Szolgálat.

MTI Karrier

15 százalékos létszámcsökkentés a Magyar Telekomnál

A Magyar Telekom csoport a jövő év végéig 15 százalékkal csökkenti létszámát az idei júniusi 12 300-hoz képest, elsősorban a Magyar Telekom Nyrt.-nél - mondta Somorjai Éva, a társaság humánerőforrás vezérigazgató-helyettese.

MTI Karrier

Ibizán ragadtak a magyar narancsszedők

Pénz híján Ibizán rekedt húsz baranyai és tolnai narancsszedő, miután magyar közvetítők munkalehetőséget ígérve többször is átvertek őket Spanyolországban - írja pénteki számában az Új Dunántúli Napló.