szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az agrárközgazdász szerint borzasztó évük lesz idén a gyümölcstermesztőknek.

Raskó György végigvette Facebook-posztjában, mire lehet számítani idén az egyes gyümölcsök tekintetében. Mint írta, cseresznyéből az országos termés nem lesz több néhány ezer tonnánál, mivel a tavaszi fagyok miatt 80-90 százalékos a várható terméskiesés. „Olyan kevés fog teremni, hogy

a friss étkezési cseresznye egésze külföldről fog érkezni, és biztosan drágábban, mint tavaly.

Raskóéknak például 7 hektár cseresznyéjük van, felmérése szerint a termés összesen sem fogja elérni a 100 kg-ot.

Az őszibarack-ültetvényeket még ennél is nagyobb mértékben sújtotta a fagykár, itt sem várható 5-8 ezer tonnánál több termés, ami a szokásosnak alig ötöde. Kajszibarackból is importra szorul az ország, az ültetvények 60 százalékában 100 százalékos a fagykár, további 20 százalékában 80-90 százalék. Így hazai termésű kajszibarack nem lesz több pár ezer tonnánál.

Jön a fagy, hogyan védjük meg a növényeinket? Íme néhány utolsó perces ötlet

A hétvégén érkező hidegfront komoly károkat tehet a kertünkben, ha nem készülünk fel rá. Összeszedtünk néhány hasznos tippet, amelyet házi körülmények között is bevethetünk a fagykárok kivédésére.

Ennél jobb a helyzet a meggynél, ahol a fagykár átlagosan „mindössze” 25-30 százalék, azaz meggyből fog teremni rendesen, de nem több, mint az elmúlt három év átlaga – írja a közgazdász.

Az almaültetvényeket is megviselte a hideg időjárás, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, az alma fő termőhelyén, ahol az ültetvények harmadában 100 százalékos a fagykár, míg további 50 százalékban 80-90 százalék. Étkezési almából valószínűleg importra szorulunk ebben az évben, ami kész katasztrófa.

Raskó György szerint a fagykároknak nagyrészt az az okuk, hogy a hazai ültetvényeken mind nagyobb arányban külföldi fajták vannak, nagy részüket azonban nem a Kárpát-medence klimatikus viszonyaira nemesítették, így aztán rendre elfagynak. „Sokan úgy vélik, hogy a Kárpát medence éghajlata annyira negatívan változott a gyümölcsösökre, hogy a mai fajtákkal nem lehet pozitív eredménnyel gazdálkodni” – fogalmaz. Szerinte nem véletlen, hogy minden gyümölcsféle ültetvényterülete csökken, és néhány gyümölcs termelése már annyira lecsökkent, hogy rendszeresen importra szorul az ország.

Raskó szerint a friss gyümölcsök piaci ára ebben az évben még a tavalyinál is magasabb lesz, akár 15-20 százalékot meghaladó mértékben. A befőzni való gyümölcsöké is két számjegyű mértékben fog emelkedni a boltokban, piacokon egyaránt – teszi hozzá a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!