szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Részletesen beszámoltak a keddi osztrák lapok az előző napi magyarországi sztrájkról, illetve a parlamentben elfogadott egészségbiztosítási törvényről.

A Der Standard liberális újság kiemelte, hogy az egészségbiztosítási törvény elleni sztrájkfelhívásnak csupán részlegesen tettek eleget a szakszervezetek, és a munkabeszüntetés inkább csak a vasúti közlekedésben okozott fennakadásokat. A lap tudósítása szerint a rendszerváltás után most először kapott sztrájk "politikai lökésirányt", aminek nyomán - szakmaágazati célkitűzések hiányában - Gaskó István Liga-elnök magára maradt kezdeményezésével. A lap felhívta a figyelmet arra, hogy ennek ellenére a betegbiztosítást részben privatizáló szabályozás rendkívül népszerűtlen, amit tükröz, hogy a közvélemény-kutatási felmérések szerint a megkérdezettek 70 százaléka támogatta a sztrájkolókat. A hétfőn elfogadott törvény egyszersmind a szocialista-liberális koalíció szakítópróbájának is bizonyult.

A konzervatív Die Presse rámutatott, hogy az idén a mostani volt a tizenhetedik munkabeszüntetési akció Gyurcsány Ferenc kormányfő tiltakozást keltő reformjai ellen. A sztrájk kezdeményezői azzal fenyegetőztek, hogy az egészségbiztosítási törvénnyel szembeni fellépésüket meghatározatlan ideig folytatják, a kormány azonban nem hagyta magát befolyásolni - húzta alá egyebek között az újság.

A Kurier tudósításában megjegyezte, hogy az egészségügy részleges privatizálásával szembeni ellenállást a kormánynak saját sorain belül is le kellett küzdenie. "Az elhatározott intézkedések roppant népszerűtlenek. A közvélemény-felmérésekben az egészségügy reformja a választáson kapott 43-ról szűkös 15 százalékra nyeste le a kormány támogatottságát" - írta a független lap, amely szerint a reform ellenzői leginkább attól félnek, hogy a legszegényebbek az Egyesült Államokhoz hasonlóan Magyarországon is kihullnak majd a biztosítási rendszerből. Gyurcsány miniszterelnök azonban kitart amellett, hogy a reformprogramot a szembenállás ellenére is végig kell vinni, hogy tovább lehessen csökkenteni a költségvetési hiányt - emelte ki a Kurier, hozzáfűzve, hogy a kormányfő büszkén hívja fel a figyelmet az eddig elért eredményre: a hiány a tavalyi 9,2 százalékról 6,4-re csökkent az idén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A MÁV a bírósághoz fordult a sztrájk miatt

A MÁV és a MÁV-START ZRt. kérelmet nyújtott be hétfőn a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz a VDSZSZ által megkezdett határozatlan idejű sztrájk jogellenességének megállapítása érdekében - közölte a MÁV Zrt.

MTI Itthon

Öt napon belül döntenek a MÁV-sztrájk jogszerűségéről

Öt napon belül kell döntést hoznia a bíróságnak a MÁV Zrt. és a MÁV-START Zrt. kérelméről - tájékoztatott a Fővárosi Bíróság Sajtótitkársága, miután megérkezett a Fővárosi Munkaügyi Bíróságra a vasúti sztrájk jogellenességének kimondását kérő indítvány.

MTI Itthon

A sztrájk mérlege: nem volt komolyabb fennakadás

A vonatközlekedés kivételével nem okozott komolyabb fennakadást az általános, országosnak meghirdetett sztrájk hétfőn. A Liga Szakszervezetek azért hívtak fel munkabeszüntetésre, hogy a kormány vonja vissza az egészségbiztosítási törvényt, továbbá tiltakoztak az új nyugdíjszámítási szabályok ellen is.

MTI Itthon

Önkormányzati tisztviselők is sztrájkolnak

Hódmezővásárhelyen mintegy 200 önkormányzat tisztviselő is részt vesz a hétfői munkabeszüntetésben - közölte az önkormányzat sztrájkbizottságának vezetője, Kiss Zoltán, hozzátéve: ez annyit jelent, hogy az ügyfélfogadás szünetel és csak a halaszthatatlan ügyeket intézik el.

MTI Itthon

Vasutassztrájk: eltérő álláspontok a közlekedő vonatokról

A MÁV Zrt. közlése szerint a vonatok több mint 50 százaléka közlekedik a hétfői vasutassztrájk alatt, míg a szakszervezet információi szerint többségük áll, a közlekedők üresen járnak, és bizonytalan, hogy megérkeznek-e az elindított vonatok a célállomásra.