Tetszett a cikk?

Sokat sejtető félmosolyok az ellenzéki oldalon, kényszeredett, ellentmondásos magyarázkodás a kormányzatin - mindez azok után, hogy a Fidesz két vezetője adóvizsgálata kapcsán politikai támadást emleget.

Orbán Viktor. A kezeit figyelik
© Vörös Szilárd

Alighanem még a Fidesz vezetőit is meglepte, mekkora kommunikációs jobbhorgot sikerült bevinniük a kormánynak, amikor a múlt héten - gondos média-előkészítés után - sajtótájékoztatón jelentették be, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) vagyonosodási vizsgálatot rendelt el Orbán Viktor pártelnöknél és Kubatov Gábor pártigazgatónál (az utóbbi a népszavazási aláírásokat gyűjtő apparátus főnöke is). A döntés nem véletlen - magyarázták, ezt szerintük mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a politikusoknak kiküldött értesítések sorszáma egymást követi. Az APEH ez ügyben adott első magyarázata - hogy tudniillik "őket dobta ki a gép", továbbá hogy a sorszámozás oka, hogy a két fideszes vezetőt valamiféle VIP-ellenőrök vizsgálják majd - csak növelte az értetlenséget.

Nem segített a kételyek eloszlatásában az sem, hogy a kormányszóvivő és Gyurcsány Ferenc a blogjában visszautasította ugyan az APEH politikai célú felhasználását, a szervezetet irányító Veres János pénzügyminiszter és Szikora János APEH-elnök viszont lapzártánkig nem szólalt meg a mundér védelmében. A kormánypártok ugyanakkor azzal érveltek, hogy a kormánytagok már átestek (igaz, saját kérésre) vagyonosodási vizsgálaton, de felemlegették, hogy az SZDSZ-ből például Kuncze Gábort, az MSZP-ből pedig mások mellett Molnár Zsoltot, Varju Lászlót, Filló Pált ellenőrizték az adóhivatalnokok. A kommunikációs ellenoffenzíva során Lendvai Ildikó frakcióvezető egyenesen kedvet kapott a vizsgálathoz, mert maga ellen "ugyanolyat vagy még szigorúbbat" kért, mint ami Orbánra vár.

"A két Fidesz-vezető esetében valójában személyijövedelemadó-vizsgálatról van szó, amelynél lehet, hogy az első konzultációnál tisztázódik minden. Ha nem, csak akkor következik a vagyonosodási vizsgálat" - mondta a HVG-nek Bakonyi Ágnes APEH-szóvivő, hozzátéve: az ellenzéki politikusok esetében nem véletlenszerű volt a kiválasztás. Ilyen esetekben a számítógép - mint ez állítólag Orbánékkal is történt - valami "hibát" jelez, például azért, mert a kifizetőktől érkező kontrolladatok nem egyeznek a bevallásban szereplőkkel. Mindettől függetlenül az adóhatóságot felügyelő kormánytagnak (vagyis a pénzügyminiszternek) törvénybe foglalt joga adóvizsgálat elrendelése, tehát valójában csak "bemondásra" lehet elhinni, hogy ez esetben nem került sor beavatkozásra. Vámosi-Nagy Szabolcs volt APEH-elnökhelyettes az adozona.hu internetes portálon egyetlen ilyen esetet említett: a magyar EU-csatlakozás idején az áfa-visszatérítések ügyét. Amúgy - mint írja - a mindenkori pénzügyminiszterek nem éltek ezzel az egyébként 1991 óta létező törvényi felhatalmazással.

Egy néhány évvel ezelőtti belső újítás tovább növelte az értetlenséget, ez pedig a VIP-ellenőr fogalma. Ilyen kategóriát sem a jogszabályok, sem - mint az APEH-szóvivő elmondta - a hivatali utasítások nem ismernek (létezik ugyan a kiemelt adózó kategória, ebbe azonban az adóbefizetés összege alapján sorolnak be). Bakonyi szerint ahogy a bíráknál sem a kezdőkre szignálják a zűrös ügyeket, így ők az ismert művészekhez, sportolókhoz, politikusokhoz igyekeznek olyan rutinos ellenőröket küldeni, akik "nem kérnek autogramot az adóalanytól". A mostani esetben ez az érv legalábbis felemás: Kubatov, bár tavaly óta parlamenti képviselő, aligha tartozik a rajongók hadával körülvett politikusok közé, a parlament például eddig mindössze egyetlen felszólalását regisztrálta. Az ismert emberekre pontosan ugyanolyan jogok és kötelezettségek vonatkoznak, mint bárki másra - állítják az APEH-nél.

Az APEH ellenőrzési gyakorlatának átláthatóvá tétele, illetve a miniszteri beavatkozás lehetőségének jogi korlátozása megoldás lehetne a mostanihoz hasonló találgatások megelőzésére. Nagyjából ilyesmit szorgalmaz például az MDF azzal, hogy törvényi garanciát követel arra, a vagyonosodási vizsgálat ne lehessen a zsarolás eszköze. Vámosi-Nagy elvben elképzelhetőnek tartja az APEH kormányfüggetlenné tételét (hozzátéve, hogy ezzel a költségvetés végrehajtása lehetetlenülhetne el), illetve azt, hogy a képviselőknek, kormánytagoknak az szja-bevallásuk is nyilvános legyen, ne csak a parlamenti vagyonnyilatkozatuk. Ez az elképzelés a Gyurcsány-féle tisztasági csomagban is fölmerült. Ennek elfogadásához kétharmados többség kellene, ám a politikusok egyelőre inkább csak adóvizsgálatuk tényét sietnek közzétenni, azok eredményét nem.

TÖMÖRY ÁKOS

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Társadalom

Zsebnapló

Orbán Viktornak és családjának a vagyoni helyzete először az 1990-es évek végén került a közfigyelem homlokterébe...