szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz három kérdésről szóló tavaszi népszavazásra a jogosultak 44 százaléka menne el, ha most vasárnap tartanák, és a jogosultak több mint 30 százaléka minden kérdésre igennel szavazna, amely a népszavazás eredményességét jelentené; a népszavazás kimenetele azonban még nem lefutott - tájékoztatta a Marketing Centrum közvélemény-kutató cég januári felmérése alapján.

A részvételüket biztosra ígérők 64 százaléka azt tervezi, hogy a Fidesz mindhárom kérdésére igennel fog szavazni, és számottevően sokan vannak azok is, akik egyes kérdésekre igennel, más kérdésekre pedig nemmel szavaznának, ha elmennének. Ha minden az elsődleges válaszokkal szinkronban történne, akkor csaknem bizonyos, hogy mindhárom kérdésre igennel szavazna a jogosultak több mint 30 százaléka - ez több mint 2,4 millió szavazó -, márpedig ez lényegesen több a népszavazás eredményességéhez minimálisan szükséges kétmillió főnél - áll a Marketing Centrum közleményében.

A felmérés szerint ugyanakkor az is csaknem bizonyos, hogy nem egészen az elsődleges válaszoknak megfelelően fog alakulni a népszavazás eredménye. Eddig - mint rámutattak - az összes népszavazás előtt készített közvélemény-kutatásban mindig legalább 15 százalékkal magasabb volt a részvételüket biztosra ígérők aránya a ténylegesen véleményt nyilvánítók arányánál.

A voksolásokon való részvétel valószínűsége alapvetően két tényezőn múlik: az általános részvételi elszántságon és a konkrét szavazásnak tulajdonított téteken - olvasható. Mint írták, a felmérések kapcsán kinyilvánított részvételi szándékok azonban csak az általános elszántságot jelzik, miközben a magyar közvélemény hajlamos alacsony politikai téteket tulajdonítani a népszavazásoknak. Nincs ez másképpen a Fidesz népszavazási kezdeményezése esetében sem: a választásra jogosultak 69 százaléka ugyanis semmilyen érdemi változásra sem számít a népszavazás eredményessége esetén.

A kormány lemondására és előrehozott választás kiírásra csak 14 százalék számít, a koalíció megmaradását, de Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását 9 százalék feltételezi, a vitatott törvények visszavonását (vizitdíj, korházi napidíj és felsőoktatási tandíj) pedig 22 százalék reméli.

A közvélemény-kutató cég szerint "pillanatnyilag tehát egyáltalán nem tekinthető lefutottnak a népszavazás kimenetele, és a végeredmény elsősorban azon fog múlni, hogy a még csak most kibontakozó kampányok hatására milyen tététeket fog tulajdonítani a közvélemény a tavaszi referendumnak".

"Azt azonban már most borítékolhatjuk, hogy nagyon kevés nem szavazat fog az urnákba kerülni. A Fidesz kezdeményezésének ellenzői, illetve a szkeptikusok inkább otthon maradnak majd" - írták.

A január 4. és 10. között készült felmérés keretében 1 200 országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány is részt vesz a népszavazási kampányban

Országos pártértekezletet hív össze tavaszra az MSZP annak érdekében, hogy elemezzék, értékeljék a kormány és a baloldali közélet állapotát, valamint javaslatokat fogalmazzanak meg a következő két évre.

MTI Itthon

Február elején dönthet az Ab a népszavazásról

Az Alkotmánybíróság azon van, hogy minél előbb, lehetőleg február elején döntsön a Fidesz népszavazási kezdeményezését elrendelő országgyűlési határozathoz érkezett kifogásokról - mondta Sereg András, a testület sajtófőnöke.

MTI Itthon

Az MSZP az ország ügyfélszolgálata akar lenni

Aktív politikai, tájékoztató kampányt indítanak péntektől a szocialisták, akik azt is szeretnék, ha a népszavazáson az igenek számát a mostani közvélemény-kutatási adatokhoz képest jelentősen mérsékelni tudnák. Erről Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese beszélt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.