szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szigorú biztonsági intázkedések mellett zajlanak az ünnepi rendezvények. A Kossuth téren és Nemzeti Múzeumnál detektoros kapuk és kordon várta az odalátogatókat. Az Erzsébet hidat és a Lánchidat lezárták. Kamerát a rendőrség, az V. kerület és a Fidesz is használ az események rögzítéséhez. Tojást és köveket dobáltak a Demszky-beszéd alatt.

© Stiller Ákos
Közel ezer ember van a Blaha Lujza téren, ahol nemzeti radikálisok rockokoncertjeit hallgatják az érdeklődők - írja az Index. A Magyar Önvédekmi Mozgalom tüntet itt délután 5-től. A metró nem áll meg sem a Kossuth téren sem a Blaha Lujza téren - várhatóan este 8-ig.


 
© Stiller Ákos
Fidesz-gyűlés
A Himnusz és a Székely Himnusz eléneklésével megkezdődött a Fidesz március 15-ei nagygyűlése szombaton délután háromkor az Erzsébet híd pesti hídfőjénél. Az MTI helyszíni tudósítói szerint az ünnepség kezdetén a Puskin moziig tölti meg a Szabadsajtó utat és a Kossuth Lajos utcát. A BRFK szóvivője, Tafferner Éva az MTI megkeresésére azt mondta, hogy azon a területen 20-25 ezren férnek el. "Az önbecsülés napja - Igen! Magyarország győzött!" felirat látható a Fidesz nagygyűlése szónokainak helyet adó, az Erzsébet híd pesti hídfőjénél felállított színpad díszletén. A színpadon, a középre elhelyezett mikrofonállvány előtt és körül kokárdát viselő fiatalok ülnek.
 
A gyülekezők jobbára nemzetiszínű zászlókat lengetnek, de az egyre sűrűsödő tömegben lehet látni árpádsávos zászlókat is. Táblák is láthatók, ezek tanúsága szerint érkeztek a Fidesz ünnepi rendezvényére Szegedről, Debrecenből, Békéssámsonból, Tiszafüredről, Soltról, de a Székelyföldről is.
 
A rendezvény szervezői több hangfalat és kivetítőt helyeztek el, így kivetítőről követhetik az eseményeket a Ferenciek terén állók, de hátrébb, a Kossuth Lajos utcán is felszereltek kivetítőket és hangfalakat.
 
Rákay Philip, a rendezvény műsorvezetője az ünnepség elején arra figyelmeztette az embereket, hogy lehetnek közöttük provokátorok; "a végjátékát játszó ripacsnak" az érdeke az, hogy "történjen valami". Orbán Viktor előtt Kósa Lajos is beszédett mondott. Most márkimondhatjuk: a király meztelen - fogalmazott az egykori miniszterelnök. "A népszavazás olyan összefogást kovácsolt, amelyre 18 éve várunk" - mondta Orbán, aki a szokásos Hajrá magyarország, Hajrá magyarok! felkiáltással fejezte be beszédét. Részletek.

A délután kettőre meghirdetett Jobbik - Magyar Gárda rendezvényre közel ezer embert gyűlt össze. Részletek.

Szombat délután lezárják a Kossuth teret, emellett a Blaha Lujza téren is lezárásokra, fokozott ellenőrzésekre kell számítani a "szükséges ideig". Részletek.

Egy rendőr könnyebben megsérült a fővárosban az Erzsébet hídnál szombaton kora délután. A rednőrség felvételt készített a kődobálókról. Részletek.

Közel félezer árpádsávos és nemzetiszínű, illetve jobbikos zászlót lobogtató ember vonult Demszky Gábor beszdére a Petőfi-szoborhoz délután egykor. Tojásokat és köveket dobáltak a rendőrökre és a főpolgármesterre, utóbbit el is találták. Részletek.

Nézze meg galériánkat, kattintson!
© Stiller Ákos
Zászlófelvonás Fidesz nélkül
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója alkalmából katonai tiszteletadás mellett szombaton délelőtt felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. A zászlófelvonás után a közjogi méltóságok koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál.

Az ünnepi eseményen jelen volt Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A rendezvényen részt vettek a kormány tagjai, állami vezetők, a pártok egy részének képviselői, a diplomácia testület tagjai.

A Fidesz elnökének kabinetfőnöke, Deutsch-Für Tamás korábban közölte: a párt, ahogyan korábban, most sem vesz részt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel közösen az állami lobogó ünnepélyes felvonásán.

Kordon és kokárda
A Parlament előtti Kossuth tér legnagyobb részét kordonnal zárta el a rendőrség, a térre két beléptető kapun keresztül, a csomagok és a ruházat átvizsgálása után juthatnak be az ünneplők. Mintegy kétszáz ember nem akart áthaladni a fémdetektoros vizsgálókapun, ők a külső kordonnál sorakoztak fel és folyamatos bekiabálással, fütyüléssel, pfujolással igyekeztek megzavarni a rendezvényt. A kordonon belül egyenruhás rendőrök állnak sorfalat, nincs rajtuk védőfelszerelés, de mindegyikükön kokárda van. A téren lévő Rákóczi-szobornál több kutyás rendőr, a Miniszterelnök Hivatal előtt pedig nagy számú rendőri egység van.

© Stiller Ákos
Korlátozások nem csak a Kossuth téren vannak. A rendőrség lezárta az Erzsébet hidat és a Lánchidat, a Roosevelt teret, a Kossuth Lajos térre vezető Alkotmány utca egy részét. A lezárt hidakon csak a BKV buszai haladhatnak át. A főváros több pontján megváltozott a forgalmi rend, korlátozták a közlekedést.

Az állami rendezvényekre vonatkozóan általános részvételi szabályokat is megfogalmaztak a szervezők. Ezekről a szabályokról tájékoztatást kap mindenki, aki az állami rendezvények kordonnal elkerített területére kíván belépni.

A szabályok között szerepel, hogy a látogatóknak a zászlófelvonásnál és a Magyar Nemzeti Múzeumnál két ellenőrző ponton kell áthaladniuk, ahol szervezők átvizsgálhatják ruhájukat és csomagjaikat. Tilos a rendezvények területére üvegpalackot, egy méternél hosszabb és három centiméternél vastagabb rudat, vagy más, a szervezők által a megemlékezések biztonságára veszélyesnek ítélt tárgyat bevinni. Ezeket a szervezők a rendezvény idejére megőrzésre átveszik, az esemény végén visszaadják.

Aki alkohol vagy kábítószer befolyása alatt áll, az nem látogathatja a rendezvényeket, aki pedig az eseményeket megzavarja, a szervezők eltávolítják a helyszínről.

Kamerák
Videokamerák rögzítik a március 15-i nemzeti ünnep idején az utcán történteket Budapesten. Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára az ünnepet megelőzően egy háttérbeszélgetésen elmondta, hogy térfigyelő kamerák segítségével rögzítik mindazt, ami szombaton reggel, az állami lobogó felvonásakor a Kossuth Lajos téren történik. Úgy fogalmazott, hogy ennek segítségével pontosan azonosíthatóak lesznek azok, akik az ünnepi rendezvény megzavarásával próbálkoznak.

Rogán Antal, az V. kerület polgármestere sajtóértekezleten mondta el, hogy a kerületben 22 térfigyelő kamerával figyeli majd a rendőrség az utcákat. A rendszer akár éjjel is értékelhető képet ad.

Deutsch-Für Tamás, a Fidesz elnökének kabinetfőnöke szintén sajtóértekezleten tudatta, hogy a párt szombatra szervezett nagygyűlésének idején a Fidesz önkéntesei 40 ponton időkódos videokamerával készítenek majd felvételeket, így ha bármi olyan jelenség lenne, amely veszélyezteti a békés ünneplést, akkor a biztonsági munkatársak vagy ha kell, a rendőrség megteheti a szükséges lépéseket. Hangsúlyozta, a videofelvétellel is bizonyítani tudják, mi történt a rendezvény idején.

Operatív törzs

© Stiller Ákos
Szombaton reggel megkezdte munkáját az operatív törzs is, amely a március 15-i ünnepi programban közreműködő állami szervek és más szervezetek tevékenységét hangolja össze - közölte Juhász Gábor, az igazságügyi tárca államtitkára, a törzs irányítója. Az állami ünnepeken összeülő operatív törzs működéséről tavaly nyáron döntött a kormány, hogy megelőzhessék a 2006. augusztusi tűzijáték alatt történt utcai káosz megismétlődését.

Az operatív törzs tagja a Országos Rendőr-főkapitányság, a Budapesti Rendőr-főkapitányság, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, a Nemzetbiztonsági Hivatal, a Köztársasági Őrezred, az Országos Mentőszolgálat, az Országos Meteorológiai Szolgálat, a fővárosi védelmi bizottság képviselője, a Miniszterelnöki Hivatal, a rendezvényszervezéssel megbízott cég kapcsolattartója, valamint a Budapesti Közlekedési Vállalat képviselője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

"Jó jel! A szurony hegye Bécs felé mutat" - március 15. percről percre

1848. március 15-ét joggal nevezi a történelmi emlékezet Petőfi napjának, ezért mi is a költő útját követjük Katona Tamás történésszel, aki nemcsak a felemelő pillanatokba avat be, hanem az események mögötti kulisszákba is bepillantást enged, és a nevezetes nap néhány ritkán emlegetett epizódját is fölvillantja az olvasó előtt.