szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az OSA Archivum június 9-15 között szerette volna nyilvánosan lejátszani a Nagy Imre per teljes, vágatlan hangfelvételét. Ám az anyag őrzője, a Magyar Országos Levéltár ezt másként gondolja. Így a hanfelvétel, ötven évvel Nagy Imre mártírhalála után sem válik hozzáférhetővé.

Az OSA Archivum és az 1956-os Intézet a Nagy Imre és társai elleni per ötvenedik évfordulóján rendhagyó, egyhetes megemlékezést kívánt szervezni. A meggyilkolt, vagy súlyos börtönévekre ítélt vádlottak méltóságának helyreállítása érdekében szerették volna, hogy ötven év hallgatás és halogatás után végre teljes és tárgyilagos képet kapjunk a per történetéről és lefolyásáról.

Erre minden lehetőség adott, hiszen az 1958 júniusi per során az első naptól a kegyelmi kérvények benyújtásáig folyamatosan, a tárgyalóteremben elhelyezett két készülékkel magnószalagra rögzítették a per teljes anyagát. 2008 június 9-e és 15-e között az OSA Archivum Centrális Galériájában az eredetivel megegyező időpontokban, nyilvános előadáson,  teljes egészében lejátszottuk volna a per egyetlen hiteles és vágatlan dokumentumának tekinthető hangfelvételt.

"Archívumunk az elmúlt fél év során hosszú és nem egyszer abszurd fordulatokat vevő tárgyalásokat folytatott a hangfelvételt gyűjteményében őrző Magyar Országos Levéltár (MOL) vezetőivel arról, hogy milyen feltételekkel játszhatóak le a felvételek" - áll az OSA Archívum közleményében.

A MOL kezdetben – a pert mintegy magánügynek tekintve – a vonatkozó jogszabályokat mereven, eredeti céljukkal és intencióikkal ellentétesen értelmezve azon az állásponton volt, hogy csak akkor járul hozzá a per hanganyagának egyszeri lejátszásához, ha az OSA Archívum megszerzi minden, a perben érintett személy, illetve ma élő hozzátartózói írásos, közjegyző előtt tett hozzájáruló nyilatkozatát, a magánszemélyek személyes adatainak kezelésére vonatkozó hatályos szabályok szerint.

"Hosszas tárgyalások után Gecsényi Lajos, a levéltár főigazgatója hozzájárult ahhoz, hogy amennyiben bemutatjuk a volt vádlottak hozzátartozóinak hozzájáruló nyilatkozatát, úgy – az ügy jelentőségére való tekintettel – megkaphatjuk a felvételeket, egyszeri nyilvános lejátszásra. A hozzájárulások beszerzése a levélben foglalt kérésnek megfelelően megtörtént. Az elmúlt hetekben a nyolc vádlott közül hét esetében megkaptuk a családtagok beleeegyezését, miután meggyőződtek arról, hogy szándékaink tiszták és komolyak" - közölték a szervezők.

Ennek ellenére május 26-án a MOL egy vezetőségi döntéssel elutasították a kérést, a hangfelvételt tehát nem adják ki. Döntésüket közelebbről meg nem nevezett jogi szempontokkal indokolták.

"Nincs más választásunk, mint hogy azokhoz forduljunk, akiknek a legtöbb közük van a perhez: a magyar közvéleményhez. Arra kérjük mindazokat, akik helyeslik  szándékainkat, hogy támogassák törekvésünket, hogy az ötvenedik évfordulón teljes egészében elhangozhasson a mártír miniszterelnök és vádlott-társainak, az 1958 június 9-15. közötti, három kivégzéssel és súlyos börtönbüntetésekkel zárult per során elmondott szavai" - áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Nagy Imre siratók

Mészáros Márta A temetetlen halott című filmjének bemutatásához kapcsolódva – a téma iránt kialakuló várhatóan nagy...