szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A demokráciát, a szabadságot és a nemzeti összefogást jelenti 1956, ez az az üzenet, amely a mának is szól - mondta az SZDSZ megemlékezésén a Kozma utcai temető 301-es parcellájánál Fodor Gábor.

Az SZDSZ elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a forradalom idején valóban tudtak egymásra figyelni a különböző politikai beállítottságú emberek, erre legközelebb talán csak a rendszerváltáskor volt példa. Mai bajaink abban a magyar hagyományban gyökereznek, hogy nem tudjuk megérteni egymást, és mély a gyűlölet a különböző politikai erők között.

Fodor kijelentette: az SZDSZ-nek az a dolga, hogy képviselje azt a józanságot, azt a kiegyensúlyozottságot, amelyre 1956 kell, hogy megtanítson minket. Megjegyezte: a szembenállás nem tud máshová vinni, csak a mocsárba. A pártelnök azt mondta, a szabad demokraták számára 1956 mást is jelent, mert az SZDSZ nem lett volna, ha nem lettek volna alapítóik között azok az egykori 56-osok, akik segítették a rendszerváltozást.

Az egykori 56-os halálraítélt, volt szabad demokrata, jelenleg szocialista képviselő, Mécs Imre levelét felesége, Magyar Fruzsina olvasta fel. Az ott nyugvó egykori bajtársaihoz szóló levélben Mécs Imre - aki egy vidéki megemlékezésen vesz részt - azt írta, hogy harcukat megharcolták, kiharcolták a rendszerváltozást és létrehozták a magyar történelem első igazi demokratikus jogállamát. Ma viszont hiányzik az, ami bennük megvolt, az egymás iránti bizalom, az önzetlenség és a tényleges, nem handabandázó hazaszeretet.

Göncz Árpád levelét Fodor Tamás színművész, az SZDSZ egykori képviselője olvasta fel. A volt köztársasági elnök arról írt: az ünnepeknek, a forradalmaknak az a közös sorsuk, hogy az utókor alakítja történeteiket és történelmüket. Éppen ezért az a legfontosabb, "hogy elmondjuk, 1956 nem kisajátítható, szellemisége, tartalma összetettebb annál, hogy bárki is jogosan magához ragadhassa. 1956 az ország közös ügye volt, és az is kell, hogy maradjon" - írta Göncz Árpád. A volt államfő szerint 1956 üzenete már nem az akkor kitűzött célokban keresendő, hanem az akkor és ott megvalósult magatartás, az az összefogás kell, hogy példát mutasson.

Október 23. azt jelenti, hogy érdemes volt harcolni, hiszen ennek a harcnak lett eredménye a független, demokratikus és szabad Magyarország, a forradalom pedig azt üzeni, hogy védenünk kell a megszerzett szabadságot - fogalmazott levelében Göncz Árpád.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Schmidt Mária: eggyé vált az ország

A XX. századi totális diktatúrák közül csak az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc mert szembeszállni a mindenhatóvá vált állammal - mondta Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója Kaposváron, a forradalom mártírhalált halt miniszterelnöke, Nagy Imre szülővárosában.

MTI Itthon

Előállítások a fővárosban

Újabb két embert állítottak elő a rendőrök Budapesten, ezúttal a Nyugati térről, közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés miatt.

MTI Itthon

Wittner Mária: elszívják életterünket

Az 1956-os áldozatok csontjaira épült rendszerváltás megnyitotta az utat az internacionális globalizmus felé, amely a kommunizmus különös ötvözete - többi között erről beszélt Wittner Mária Csömörön a kommunizmus áldozatainak emlékművénél tartott ünnepségen.

MTI Itthon

Lobog a nemzeti zászló a Kossuth téren

Katonai tiszteletadás mellett, a Himnusz hangjaira vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth Lajos téren csütörtökön, az 1956-os forradalom és szabadságharc 52., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 19. évfordulóján.

MTI Világ

Obama levelét megírta az amerikás magyaroknak

Az Amerika és Magyarország közötti szorosabb stratégiai viszonyt, valamint a két nép mélyebb barátságát szorgalmazta az elkövetkező évek viszonylatában Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt az 56-os magyar forradalom 52. évfordulója alkalmából az amerikai magyaroknak írott üdvözletében.

hvg.hu Itthon

Megemlékezések 1956-ról: 52 éve történt, ma történik

Ország- és világszerte megemlékezéseket tartanak az 1956-os forradalom kitörésének 52. évfordulóján. Higgadtság, hőzöngés, éleslátás, unalom, bölcsesség, semmitmondás. Történelmi párhuzamok és hazug múltidézés; dicső múlt és keserves jelen. A fővárosban koszorúzási és tüntetési nagyüzem van. A délelőtt a hivatalosságoké, a délután Fideszé. Az este a rendzavaróké?

MTI Itthon

Orbán díszpolgár

Az esztergomi képviselő-testületnek az 1956-os forradalomra emlékező ünnepi ülésén vette át az "Esztergom Díszpolgára" címet Orbán Viktor és Paskai László.

MTI Itthon

A fideszesek Strasbourgban külön ünnepelnek

Az Európai Parlament (EP) magyar képviselői többpárti megemlékezést tartottak csütörtökön Strasbourgban az Európa Tanács épületében elhelyezett 1956-os zászló előtt.