szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőn délelőtt ismét eredménytelenül folytatódtak a tárgyalások a Budapest Airport (BA) vezetése és a két sztrájkoló ferihegyi szakszervezet között.

A megbeszélés napirendjén a Fővárosi Munkaügyi Bíróság december 23-i döntése is szerepelt, amelyben a bíróság kimondta, hogy a szakszervezetek 12 sztrájkkövetelésből 8 jogellenes - közölte Szollár Domokos a BA szóvivője. A hétfői tárgyaláson ismételten bebizonyosodott, hogy a munkáltató nem kívánja egy újabb szerződés aláírásáig meghosszabbítani a korábbi kollektív szerződést - mondta Kovács Zoltán, a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) elnöke az MTI-nek.

A szakszervezeti vezető kifogásolta, hogy a tárgyalásokon a munkáltatói oldalról nem hangzott el konstruktívnak nevezhető ajánlat, ráadásul a BA részéről egyetlen "érdemi döntések meghozatalára képes ember" sem vett részt a tárgyalásokon. Hozzátette: a munkaügyi bíróság jogosnak találta a sztrájkot, a szakszervezeti követeléseket korábban szintén jogosnak tartó BA pedig "úriemberhez nem méltó" módon használja fel az ítélet részleteit. Szollár Domokos hangsúlyozta: a BA által 2008. december 18-án egyoldalúan aláírt megállapodás megnyugtatóan rendezi valamennyi, a munkavállalók számára fontos és lényeges kérdést.

A ferihegyi repülőtér üzemeltetője továbbra is kötelezőnek tartja magára nézve a dokumentumban szereplő valamennyi vállalást, amelyek nemcsak a négy jogszerű kérésre, hanem valamennyi, a bíróság által jogellenesnek ítélt követelésekre is válaszokat kínálnak a dolgozóknak - olvasható a közleményben. A BA képviselője emlékeztetett: a munkáltató által aláírt szerződésben a társaság vállalta, hogy a munkarendekről rendelkező kollektív szerződés hatályát 2009. április 30-ig kitolja, és 2009. január 5-től intenzív tárgyalásokat kezdeményez egy új szerződésről. A cég ígéretet tett továbbá egyebek mellett arra is, hogy változatlanul megtartja a jelenlegi cafeteria-rendszert, nem vezeti be az osztott munkaidőt, fenntartja a jelenlegi végkielégítés és a rendkívüli munkavégzésre járó pótlék mértékét, valamint egy éven belül megszünteti az azonos munkakörök közötti bérfeszültséget.

A ferihegyi repülőtér forgalma szombat hajnaltól teljesen zavartalan, a 2A- és a 2B terminál után ugyanis december 27-én az 1-es terminál is megnyitotta a kapuit.

A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és az RDSZSZ közös közleményében ultimátumnak nevezte a "BA által lobogtatott dokumentumot". A munkáltató ajánlata a kollektív szerződés egyoldalú felmondásán túl többek között 30 százalékos bércsökkenést és kiszámíthatatlan munkarendet jelent a legnehezebb feladatokat ellátó dolgozóknak - olvasható a szakszervezetek közleményében. 

Az érdekképviselők kiemelik: a reptéri munkavállalók a hétfői tárgyaláson is kérték a görög sztrájktörők elküldését, valamint az általuk javasolt két munkaügyi közvetítő bevonását a tárgyalásokba. A munkáltató félrevezető fogásai miatt a szakszervezetek kezdeményezik az egyeztetések jegyzőkönyvben történő rögzítését, valamint szorgalmazzák a sajtó képviselőinek beengedését a tárgyalásokra - fűzték hozzá. A ferihegyi repülőtér forgalma szombat hajnaltól teljesen zavartalan, a 2A- és a 2B terminál után ugyanis december 27-én az 1-es terminál is megnyitotta a kapuit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!