szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár az MSZP vasárnapi rendkívüli kongresszusán sikerült megteremteni az egységet mind a miniszterelnök-jelölt, mind az új pártelnök mögött, ez az egység nagyon törékeny, ami a felálló Bajnai-kormány számára nem ad kellően erős hátteret - vélik az MTI által megkérdezett politológusok.

Az MSZP-kongresszuson a kormányfőjelöltre leadott szavazati arány azt mutatja, nincs komoly ellenállás a párton belül Bajnai Gordon miniszterelnökké választásával szemben - vélekedett Juhász Attila, a Political Capital elemzője. Kiszelly Zoltán hozzátette: az eredmény érdekében a szocialisták befagyasztották ellentéteiket.

Az elemzők szerint a mostani helyzet nem jelenti azt, hogy az ellentétek a mélyben is megszűntek. A Bajnai-program megvalósítása olyan társadalmi feszültségeket gerjeszthet, hogy a viták újra a felszínre törhetnek. Emellett számolni kell az SZDSZ-en belüli feszültségek felélénkülésével is. Mindez nem ad erős hátteret a felálló kormánynak.

Kern Tamás, a Századvég Alapítvány tudományos főmunkatársa szerint a soklépcsős döntési folyamat instabillá teheti a majdani Bajnai-kormányt. Juhász megjegyezte: Bajnai mint a Gyurcsány-kormány tagja, alkalmas ad arra, hogy támadások érjék, és ezzel a jobboldal politikai előnyt kovácsoljon magának.
 
Kiszelly azt emelte ki, hogy fontos szerepük lesz a Bajnai-kormány minisztereinek, mert nem mindegy, kiket választanak maguk mellé államtitkárnak, ami szintén felszínre hozhatja az ellentéteket. Az elemző emlékeztetett: most sok erős szocialista van államtitkár poszton. Annak, hogy Bajnai bejelentette, egy évre vállalja a miniszterelnökséget, reálpolitikai jelentősége van, jelzi, hogy nem akarja "uralni" a pártot - véli Kern. Juhász szerint Bajnai ezzel azt is jelezte, ha nincs kellő támogatottsága, lemond. Tehát lehetséges forgatókönyv, hogy ez a kormány nem tölti ki az egy évet.

Kern szerint a kongresszus "összezárási" kongresszus volt, és ennek tulajdonítható a nagy arányú igen szavazat a pártelnök esetében. Hozzátette: az MSZP-ben vannak olyan csoportok, amelyek szerint Bajnai miniszterelnöksége alatt - bár a megszorításokat el kell szenvedni - felmutathatja a párt, hogy kormányzóképes. Reményeik szerint ezzel visszaszerezhetik az utóbbi években elpártolt szavazók egy részét. Az MSZP-n belüli másik csoport számára - amelyben sok a polgármester - ezek az intézkedések vállalhatatlanok. Ők más szempontból akarnak időt nyerni. Abban reménykednek, hogy ha 2009 őszén sor kerülne előrehozott választásra, akkor az azt megnyerő Fidesz kormányának a Bajnai által jelzett megszorításokat kellene megvalósítania, így a 2010. őszi önkormányzati választásokra a szocialista polgármesterek megint pozícióba kerülhetnek - tette hozzá.

Juhász úgy véli, az időnyerés azért is fontos az MSZP-nek, hogy valami eredményt fel tudjon mutatni, hiszen bukással nem lehet nekimenni új választásnak. Ezért is van az, hogy az MSZP próbálta eddig is elkerülni az előrehozott választást. Mint mondta, az MSZP számára fő kérdés - figyelembe véve a Bajnai-csomagot -, hogy új választás után mi lesz a baloldallal. Az ezzel kapcsolatos kétségeket jelzi, hogy megint elnapolták a Hiller István által készített ideológiai alapprogram vitáját.

Kiszelly a pártelnökválasztás kapcsán Lendvai Ildikó konszenzusteremtő képességét emelte ki. Úgy látja, a vezető hármas jó háttéralkuk eredményeként születhetett meg. Lendvai helyzetéről Kern azt mondta: ugyancsak az összezárást lehet látni, ami vélhetően idejű lesz. Az elemző szerint a Kiss- és Szekeres-szárny közötti feszültség a színfalak mögött további sebeket fog ejteni a párton.

Juhász kiemelte, hogy az MSZP deklaráltan átmeneti állapotban van, amit az új elnök maga is jelzett, és hogy Lendvai, Kiss és Szekeres szövetséget kötött a működőképesség érdekében. Mindegyik elemző egyetértett abban, hogy az MSZP jövője sokban függ attól, milyen eredményt hoz a pártnak az EP-választás.

Kiszelly úgy látja, Gyurcsány Ferenc nem megbukott, visszavonulása "rendezett, stratégiai" visszavonulás, ami jelzi azt, hogy akár vissza is tud térni. Hozzátette: a Táncsics Alapítvány jó hátteret teremt Gyurcsánynak a megerősödéshez, a megújuláshoz és a visszatéréshez.

Gyurcsány jövőjével kapcsolatban Kern úgy vélekedett, hogy ő már most a visszatérésben gondolkodik, és a következő években is a magyar baloldal meghatározója akar maradni. Talán arra számít, hogy amennyiben a Fidesz-kormányzás három-négy év alatt népszerűtlenné válik, akkor a pártja is és a választók is elfelejtik az általa elkövetett hibákat, és újra "felfedezik" őt. Juhász szerint Gyurcsány akár pozitív, akár negatív értelemben, de mérce lesz az MSZP-ben, hiszen mindent, így Bajnai munkáját is az övéhez fogják hasonlítani. Ez is a már említett átmenetiséget mutatja.

Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány jót vagy rosszat hozott az MSZP-nek, Juhász azt mondta: ez nem ilyen egyszerű kérdés. Hiszen 2006-ban a semmiből hozta vissza az MSZP- kormányzást, és a 2002-es győzelemben is szerepe volt. Mindezt nem lehet semmissé tenni a baloldalon, még akkor sem, ha rendkívül gyenge kormányzás áll mögötte, hiszen a mostani gazdasági helyzetért az első és a második Gyurcsány-kormány kiemelten felelős.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!