szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Járai Zsigmond szerint Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is felelős a Magyarországon kialakult mély válságért; erről a volt jegybankelnök a Fidelitas szombati, a Kockára tett jövő címmel megrendezett konferenciáján beszélt Budapesten.

Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon mellett a pénzügyminiszterek, így Draskovics Tibor és Veres János, de gazdasági miniszterként Kóka János is felel a mára kialakult helyzetért –fejtette ki a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke a Kockára tett jövő címmel megrendezett konferencián. A volt jegybankelnök szerint a bankárok között is meg lehet találni a felelősöket.

Járai Zsigmond a kilábalással kapcsolatban azt mondta: nemcsak a költségvetési egyensúly helyreállításra kell figyelni, hanem a gazdasági növekedés beindításához az adók drasztikus csökkentésére van szükség.

Matolcsy György, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere konferencián arról beszélt, hogy Magyarország a tízszázalékos gazdasági visszaesés irányába halad. Az ország a jelenlegi hozzá nem értő kormány irányításával a tízszázalékos gazdasági visszaesés irányába halad, és a munkanélküliség elérheti a 12-15 százalékot – mondta.

Matolcsy György úgy vélte, mindez azért következhet be, mert hibás a válságkezelés, nem szakértő a kormány, s egyetlen olyan közgazdasági tényező sincs, amely megakasztaná azt a szabadesést, amiben ma a gazdaság van.

Bajnai Gordon miniszterelnökről azt mondta: „rossz szakember”, hiszen kudarcot vallott mint gazdasági miniszter. „A jelenlegi, magát szakértőnek hívó kormány feje az elmúlt 2,5-3 évben súlyos kudarcot vallott” – fogalmazott Matolcsy György. Úgy vélte, Bajnainak nem volt szakértelme a konjunktúra kihasználásában, nem volt szakértelme a 2004-es EU-csatlakozás kínálta lehetőség kiaknázásában.

„Bajnai Gordon személy szerint Gyurcsány Ferenc és a korábbi pénzügyminiszter mellett a legerősebben felelős személy a mai válságért", hiszen 2006-tól kezében volt egy különleges történelmi lehetőség - mondta Matolcsy utalva a 7-8 milliárd forintnyi EU-forrásra, amit a gazdaság fejlesztésére, foglalkoztatásra kapott Magyarország. Matolcsy György szerint amit 2002 után történt, az a magyar felzárkózási kísérlet újbóli megtörése volt.

Kijelentette: az elmúlt 6-7 évben „hibás, bűnös négyszög alakult ki”. Ebből első elemként azt említette, hogy a kormány félretolta a költségvetés, az államháztartás egyensúlyának alapvető közgazdasági tételét, s a hiányt politikai elemmé tette. A „bűnös és hibás négyszög” második eleme az állami eladósodás politikája volt, a harmadik a gazdasági reformok elhalasztása, a korábbi reformok visszaszorítása volt. Sőt – mint mondta – ez az ellenreformok korszaka volt. Ennek kapcsán nagy hibának nevezte, hogy a gazdaságpolitika középpontját a gazdasági tárcától a Pénzügyminisztériumba helyezték át.

Az Orbán kormány gazdasági miniszter szerint a „bűnös, és hibás négyszög” negyedik eleme az euró bevezetésének elhalasztása volt, ami szerinte ellenreformnak is nevezhető. A politikus szerint a kivezető út a mai helyzetből az, ha a „remény és siker négyszögét” építik fel. Mint mondta, ehhez jövőkép és stratégia kell. Matolcsy György kijelentette: lesz még Magyarországon hétszázalékos gazdasági növekedés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!