Irán visszalőtt: Katari és iraki amerikai bázisokat ért támadás
Teherán kommunikációjából az olvasható ki, hogy szeretnék az ellenségeskedést ennyiben hagyni.
Ötvenegy éve végezték ki Nagy Imrét és mártírtársait. 1989-es újratemetésük a rendszerváltás jelképes eseménye lett. Kedden a mártírhalált halt miniszterelnökre emlékezünk.
Nagy Imre néhai miniszterelnök a Vértanúk terén lévő szobrának megkoszorúzásával kezdődtek el Budapesten a megemlékezések az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira kedden, Nagy Imre és társai újratemetésének 20. évfordulóján. Az egykori miniszterelnök szobránál elsőként Sólyom László köztársasági elnök, Bajnai Gordon miniszterelnök, Szili Katalin házelnök és Pálffy Ilona, az Alkotmánybíróság főtitkára helyezte el a közjogi méltóságok közös koszorúját. Őket Nagy Imre családjának és barátainak képviselői, a politikusról elnevezett alapítvány és társaság, valamint az 56-os szervezetek követték.
Nagy Imre miniszterelnök és vádlott-társai, Maléter Pál, a forradalom honvédelmi minisztere és Gimes Miklós újságíró halálos ítéletét 1958. június 16-án hajtották végre. A holttestek kihantolása és azonosítása 1989 márciusában kezdődött meg, az újratemetés 1989. június 16-ra esett.
A rendszerváltás tömeglélektani pillanata
Az MTI húsz évvel ezelőtti tudósításai |
Sajtótörténeti kuriózummal szolgál a Magyar Távirati Iroda június 16-án, kedden, Nagy Imre és társai újratemetésének 20. évfordulóján a http://1989.mti.hu oldalon. A nemzeti hírügynökség első alkalommal tárja a széles nyilvánosság elé a rendszerváltást szimbolizáló nap eseményeiről az akkori előfizetők számára készített teljes hírfolyamát. |
© Bánkuti András |
Húsz évvel ezelőtt, június 16-án Orbán Viktor még nem tudta, milyen felszabadító erejű, mély hatást gyakorolt a Hősök terén, Nagy Imre újratemetésén elmondott beszéde. A Fidesz elnöke az Esti Frizbi című műsor hétfői felvételén emlékezett vissza a húsz éve történtekre. "Akárkivel beszélgetek az elmúlt 20-21 évről, egy dologban mindenki hasonlít: arra, hogy hol volt, amikor én ezt a beszédet elmondtam, emlékszik, és a nagy pillanatoknak tulajdonképpen ez az ismérve" - mondta Orbán Viktor az 1989. június 16-án a fővárosi Hősök terén elmondott beszédével kapcsolatban.
Arra a kérdésre, egyeztette-e valakivel a beszédet, kifejtette: volt egy elnökségi ülésük, ahol megbeszélték, minek kell benne lennie; ott Orbán Viktor teljes támogatást kapott. Mint fogalmazott, "nem egy magányos Charles Bronson voltam ott (...), a Műcsarnok előtt, hanem ott volt mögöttem nagyon sok ember".
Gyurcsány Nagy Imréről és a jobboldalról jelenidőben |
Mi is állhat a Nagy Imrét mellőző, zárójelbe tevő jobboldali magatartás mögött? - teszi fel a kérdést tegnapi blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc, majd így folytatja: "az egyik ok elég nyilvánvaló. A jobboldal egy része soha nem felejti el, hogy Nagy kommunista volt, és a mártíromság vállalása sem elég, hogy ezt megbocsássák neki. A másik ok egy hajszállal bonyolultabb. Ahogy ment előre a forradalom, eredeti demokratikus szocialista karaktere felbomlott, új színek jelentek meg a palettán. A demokratikus szocializmussal szemben, valamiféle restauráció igényével fellépő csoportok nyilván nem Nagy Imrében látták a jövőt. A forradalom mondjuk úgy, „jobboldali ágának" vezetőjének sokan Mindszenty Józsefet tekintették. Ma is sokan vannak, akik nem úgy teszik fel a kérdést, hogy Nagy vagy Kádár, hanem úgy, hogy Nagy vagy Mindszenty". |
Teherán kommunikációjából az olvasható ki, hogy szeretnék az ellenségeskedést ennyiben hagyni.
Bár a támadás meglepte a világot, voltak jól látható előjelei annak, hogy mire készül az Egyesült Államok.
Az elnökkel egyszer az irodájában, egyszer pedig Lengyelországban próbáltak végezni.
Új idegenrendészeti eljárás indul.
Orbán korábban azt mondta, ez tüdőn lőné a gazdaságot.
Fizikai és mentális megterhelésre figyelmeztetnek.
Július elején újabb hullámra lehet számítani.