szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra sem tudni, hogy milyen napirenddel tartja meg az MSZP a július 4-i kongresszusát, ez jövő héten, a küldöttcsoportokkal való egyeztetés után derülhet ki. Az MTI értesülései szerint négy forgatókönyvből választhat a párt.

A négy forgatókönyvből az MSZP úgynevezett "öregjei és fiataljai", valamint a korábban bizalmi szavazást szorgalmazó fővárosi szervezet is elfogadhatónak tart egy alternatívát; azt azonban egyelőre nem lehetett felmérni a délutáni, a megyei elnökökkel kibővített elnökségi ülésen sem, hogy a megyék miként állnak e verzióhoz. E szerint a július 4-i kongresszuson nem foglalkoznának személyi kérdésekkel, így a bizalmi szavazással sem. 

A párt legfelső döntéshozó testülete létrehozná a párton belüli együttműködés kiszélesítésére alkalmas országos választási bizottságot (ovb), amely a választásokig stabil személyi összetételben működik. E mellett július 4-én kitűznék a következő kongresszus időpontját, amely a jövő évi költségvetés parlamenti elfogadása után, novemberben végén lehet. Ez a kongresszus fogadná el az MSZP választási programját, döntene miniszterelnök-jelöltről, országos listát állítana, illetve döntene az új elnökségről. Utóbbihoz módosítani kell a párt alapszabályát, hiszen az felmenő rendszerű tisztújítást ír elő.

A kibővített ovb új tagként venné be azokat a meghatározó politikusokat, akik egyébként nem lennének tagjai a testületnek. Az MTI információi szerint ezek közé tartozhat Szili Katalin házelnök, Botka László szegedi polgármester, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes, Molnár Csaba kancelláriaminiszter, Ficsor Ádám titokminiszter.

Ezen alternatíva része lenne az is, hogy az elnökség mai, és az ovb új tagjai saját belátásuk szerint döntenének arról, versenybe szállnak-e az elnökségi tisztségekért. Többen úgy nyilatkoztak, hogy elnökhelyettesnek, alelnöknek nem indulnak el, azért, hogy ne keveredjen az ovb-ben végzett munkájuk a tisztújítási kampányukkal. Nem indul újra Kiss Péter, Ujhelyi István, Molnár Csaba, Ficsor Ádám, Hagyó Miklós és Botka László - tudta meg az MTI több forrásból. Az MTI úgy tudja, Botka László jelezte azt is, hogy nem kíván miniszterelnök-jelölt lenni. A kormányfőjelöltet az ovb, az elnökség és a választmány javasolja a kongresszusnak.

A második alternatíva szerint nem lenne tisztújítás a következő választásig, azaz hozzávetőleg áprilisban tartanák meg azt. Ősszel is lenne kongresszus, de az csak az országos listáról, miniszterelnök-jelöltről és a programról döntene. E forgatókönyv szerint is kibővülne az ovb.

A harmadik variáció az lenne, hogy a július 4-i kongresszuson lenne bizalmai szavazás, majd ennek eredményeként később az elnökséget érintő tisztújítás is.

A negyedik menetrend úgy szól: jövő héten teljes, alulról felfelé menő tisztújításról döntenek a küldöttek. E négy alternatívát tárja az MSZP vezetése a párt küldöttcsoportjai elé, amelyeknek a jövő héten állást kell foglalniuk. Ha valamelyik támogatottsága többséget szerez, akkor az napirendi ajánlásként a kongresszus elé kerül. Ha széttartanak a vélemények, akkor mindegyik forgatókönyvet a kongresszus elé terjesztik, és e fórumnak kell választani közülük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szanyi és Laboda nem szavazza meg a vagyonadót

Több mint tucatnyi MSZP-s képviselő számíthat büntetésre, mivel a frakció álláspontjával ellentétesen szavazott az adótörvények és a vagyonadóról szóló előterjesztés módosító indítványainál hétfőn az Országgyűlésben. Szanyi Tibor mellett Üröm polgármestere is jelezte, hogy nem fogja támogatni a jövő heti zárószavazáson a vagyonadóról szóló jogszabályt.

Vélemény

Szanyi Tibor: az MSZP teljes vezérkarának mennie kell

Az MSZP élén teljes vezetőcserét szorgalmaz Szanyi Tibor szocialista képviselő, aki szerint mindenkinek mennie kell, aki az őszödi beszéd és Gyurcsány leváltása között a pártelnökség tagja volt. Szerinte szakítani kell mind Gyurcsány „liberálanarchista” politikájával, mind a Bajnai-kormány „politikai szürrealizmusával”, ehelyett erősíteni kell az MSZP baloldali jellegét, visszahozva a társadalmi igazságosság és szolidaritás eszméjét. Mint kifejtette, az új vezetést a párttagok közvetlen szavazataival lehetne megerősíteni tisztségükben.

MTI Itthon

Nézőpont Intézet: Mesterházy, Botka, Molnár lehet kormányfőjelölt

Az MSZP előtt két út áll: új, fiatal politikust jelöl miniszterelnöknek az áprilisi konszenzus felrúgásával, vagy a "biztonsági forgatókönyv" szerint a Lendvai-Szekeres-Kiss trojka ajánl jelöltet a kongresszusnak - áll a Nézőpont Intézet elemzésében, amelyet hétfőn juttattak el az MTI-hez.

MTI Itthon

MSZP: tisztújítás év végére halasztva

A költségvetés elfogadása után, novemberben, decemberben tarthat tisztújító kongresszust az MSZP; a július 4-i tanácskozáson a többek által szorgalmazott, csak az elnökséget érintő bizalmi szavazás várhatóan elmarad - tudta meg az MTI szocialista forrásból pénteken, miután az MSZP erőcsoportjai újból egyeztettek.

MTI Itthon

Répássy: majd ha kétharmadot kap a Fidesz

A Fidesz szerint már nem kell sokat várni a kisebb parlamentre, ha a választók feljogosítják a pártot arra, hogy a törvényhozásban meghozhassa ezt a kétharmados döntést - így reagált Répássy Róbert (Fidesz) Göndör István szerdai tájékoztatójára, ahol a szocialista politikus közölte: a Fidesz nem fogadja el, hogy arányos legyen a választási rendszer.

MTI Itthon

Botka: jobb, ha Gyurcsány hátrébb lép

Megnyugtatja a belpolitikát, ha Gyurcsány Ferenc a következő időszakban nem vállal politikai vezetői szerepet - mondta a Délmagyarországnak Botka László (MSZP), aki szerint Bajnai Gordon programja alkalmas a legfontosabbakra: az élőmunka terheinek és a szociális kiadásoknak a csökkentésére.

MTI Itthon

A szegedi polgármester lehet a kormányfőjelölt?

A Magyar Nemzet úgy értesült, az MSZP választási felkészülését is vezető miniszterelnök-jelöltségre Botka László, Szeged polgármestere a legesélyesebb, s valószínűleg Mesterházy Attila, a párt parlamenti frakciójának vezetője lehet a pártelnök.