Ombudsman: aránytalan az utólagos bérletbemutatás bírsága

Az utólagos bérletbemutatás díja aránytalanul magas a BKV-nál, egyfajta büntetésként szolgál, ez pedig sérti az utasok tisztességes eljáráshoz való jogát, az állampolgári jogok biztosa emiatt a bérletbemutatás díjának felülvizsgálatát javasolja - közölte Szabó Máté hivatala pénteken.

  • MTI MTI
Ombudsman: aránytalan az utólagos bérletbemutatás bírsága

Az ombudsman szerint, amennyiben a szolgáltató lehetővé teszi a bérlet utólagos bemutatását, akkor az ehhez kapcsolódóan megállapított díj nem ölthet szankciós jelleget. Mint a közleményében írta: nincs mit szankcionálni, mert az utasnak van érvényes bérlete, így a BKV-t nem éri kár, ezért az utas legfeljebb az utólagos bemutatással járó költségek megfizetésére lenne kötelezhető.

Szabó Mátét a főpolgármester és a BKV vezérigazgatója arról tájékoztatta, hogy a díjat a visszaélések csökkentése érdekében emelték meg ilyen jelentős mértékben. Korábban ugyanis az utólag bemutatott bérleteknek mintegy fele éppen a pótdíjazás napjától volt érvényes, azaz a bliccelők jelentős része visszaélt a bérlet árához képest kedvező árú, akkor 750 forintos bemutatási díj lehetőségével - olvasható a közleményben.

A Fővárosi Közgyűlés ezt a "megoldást" gazdaságtalanná kívánta tenni, és megszigorította a bemutatás feltételeit is. 2008. január 1. és 2009. január 1. között ugyanis a BKV Zrt. csak akkor fogadta el az utólagos bemutatást, ha a bérlet már a pótdíjazás napját megelőző napon is érvényes volt. Az ombudsman szerint a BKV így viszont indokolatlanul kizárt utasokat a bérletbemutatás lehetőségéből.

Ezt a szabályt 2009. január elsejétől megváltoztatták: az utólagos bemutatáshoz elengedő, hogy a pótdíjazás napján érvényes legyen a bérlet, ezért Szabó Máté ebben az ügyben nem tett kezdeményezést.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?