szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azonnal végrehajtható bontásokat rendelt el a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) a Citadellán található egyes vendéglátó-építményekre - írta a csütörtöki Népszabadság.

A hivatalnak a magát az exkluzív rendezvényhelyszínként hirdető Citadelle Hill Garden nevű, 550 négyzetméteres, több száz vendég fogadására alkalmas üvegpavilon és a mellette lévő 400 négyzetméteres terasz szúrt szemet. A hivatal erre a két építményre, továbbá egy, a Citadellán lévő másik teraszra, valamint egy színpadra adta ki bontási határozatát. A lap értesülése szerint a hatóságok Veres Istvánhoz, illetve az érdekeltségébe tartozó Gastrotop Kft.-hez kötik a Citadelle Hill Gardent, a vállalkozó a Népszabadság megkeresésére azonban kijelentette: semmi köze sincs ahhoz a helyhez.

Citadella-jogviták a HVG-ben és a hvg.hu-n
A nyomtatott HVG és a hvg.hu nemrég ugyancsak foglalkozott a Veres Istvánhoz köthető cégek és az örökségvédelmi hivatal közötti jogvitákkal, erről szóló cikkeinket itt és itt találja.
A lap emlékeztet arra, hogy Veres István volt az, aki a Citadella Vagyonkezelő Kft. volt ügyvezető igazgatójaként, a Citadella 4U nevű cégével 2002-ben az állami tulajdonú és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szerint műemléki védettségű Citadella lődombjára - abból földterületet elhordva - a hatóságok tudta és beleegyezése nélkül épített egy kávézóteraszt.

"Ám e mostani ügy - ami Veres szerint nem is létezik - ennél bonyolultabb" - jegyzi meg a cikk, amelynek megfogalmazása szerint a Citadellán "teljes a káosz", mert még a hatóságok sem értenek egyet abban, hogyan lehetne megnyugtató módon rendezni az állami tulajdonú területeken lévő építmények, teraszok, kereskedelmi és vendéglátóegységek sorsát.

"A formailag a nemzeti vagyonkezelőnek címzett, de valójában a korábbi engedély nélküli teraszépítéséről elhíresült Veres Istvánt célzó határozat" végrehajtása ezért kérdéses - állítja a lap, amelynek információi szerint a KÖH a kézhezvételtől számított 15 napos határidőt adott a KVI jogutódjának, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek a bontás végrehajtására, s ez a határidő a hónap végén jár le.

A lap a KÖH-öt nem tudta megszólaltatni, de a nemzeti vagyonkezelő szóvivője, Száraz Gábor megerősítette a bontásra vonatkozó értesülést. Elmondta: az MNV álláspontja szerint csak az 550 négyzetméteres üvegpavilonra kérhetik meg a XI. kerületi önkormányzattól a bontási engedélyt. Ezt szerdán meg is tették, mivel ez az egyetlen olyan létesítmény, amely olyan területen áll, amelyre Veres Istvánnak, illetve cégcsoportjának nincs érvényes bérleti szerződése. A határozatban szereplő többi létesítmény viszont részét képezi a már említett vagyonkezelői szerződésnek, így azok lebontásáról csak egy jogtiszta helyzetben, a kontraktus jogerős érvénytelenítése után intézkedhetnek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kipaterolják a jogcím nélkülieket a Citadelláról

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) minden törvényes lépést megtesz a Citadella birtokvédelme érdekében, ha szükséges, "a leghatározottabb módon" a hatóságok segítségét is igénybe veszi - mondta Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója hétfői sajtótájékoztatóján.

Hét nap

HARC A CITADELLÁÉRT

Új fordulatot vett a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és a felszámolás alatt álló Citadella Investment Kft. háborúja.

MTI Itthon

Újabb 195 műemlék, a fővárosi állatkert is védett lesz

Újabb 195 műemlékkel, illetve műemléki jelentőségű területtel bővül március 14-től a mintegy 12 ezres magyar műemléki állomány; védettséget kap többek között a Fővárosi Állat- és Növénykert, a bábolnai ménesbirtok, a lillafüredi Palotaszálló, a békéscsabai vasútállomás és az edelényi kastély történeti kertje - közölte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH).

Csikász Brigitta Itthon

Citadella: jogvita a város felett

Egyes, jogilag releváns tények bejegyzésének elmaradása a hozzájuk fűződő joghatást nem érinti – jelenti ki az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997-es CXLI. törvény. Ezzel kapcsolatos a Citadella műemléki védettsége körül kirobbant vita, amelynek legújabb fejleményeként alkotmánybírósági eljárást kezdeményez a területen építkezni vágyó cég. Az objektum használója, a Citadella Investment Kft. szerint nem lelhető fel olyan irat, amelyből kiderül, hogy az erőd tulajdoni lapjára mikor és minek alapján vezették rá a műemlék bejegyzést. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szerint a védettség tényét törvények rögzítik.