szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor szerint egy esetleges Fidesz-kormány súlyos örökséget vesz majd át a jelenlegi kabinettől. A Fidesz frakcióvezetője az MTI-nek adott interjúban nem zárta ki, hogy az MSZP esetleg támogat majd fideszes javaslatokat az önkormányzatokat érintő költségvetési kérdésekben. Elismerte, a Fidesz arra készül, hogy "cserét" hajtson végre az államigazgatásban.

Navracsics Tibor elmondta, hogy a Fidesz-frakció nem készít alternatív költségvetést, hiszen úgyis leszavaznák a parlamentben, viszont az eddigi gyakorlatukhoz hasonlóan a számukra fontos területekhez módosító indítványokat nyújtanak be. Persze, jegyezte meg, ezeket is minden bizonnyal leszavazzák.

Az önkormányzatokat érintő tervezett megszorításokkal kapcsolatban elmondta, úgy látja, az MSZP-n belül erről még folyik a vita. Ha azonban - folytatta - a szocialisták úgy gondolják, hogy a kormány lépései nem a jó irányba mutatnak, és támogatják a Fidesz lépéseit, akkor ők elfogadják ezt az együttműködést.

© MTI
Azzal összefüggésben, hogy Varga Mihály Fidesz-alelnök múlt pénteken túl optimistának nevezte az IMF Magyarország helyzetével kapcsolatos várakozásait, a frakcióvezető úgy fogalmazott: korábban is volt olyan helyzet, amikor nemzetközi szervezetek támogatták a kormány nyilatkozatait a gazdaság helyzetéről, később azonban kiderült, a kormány hivatalos adatközlő szervei rossz adatokat közöltek. "Tartunk attól, hogy a választások előtt ismét közeledünk ahhoz a szocialista taktikához, miszerint a valóságosnál rózsaszínűbben tűntetik fel a helyzetet, így például a munkanélküliségi adatokat, a gazdasági folyamatokat" - tette hozzá.

Arra a kérdésre, miszerint egyértelmű-e, hogy a Fidesz kerül jövőre kormányra, nemmel válaszolt. Mint mondta, bő fél év múlva lesznek a választások, majd emlékeztetett, a Fidesz júniusi kongresszusán is úgy fogalmazott: "ha jól dolgozunk, jövőre ilyenkor Orbán Viktor lesz Magyarország miniszterelnöke".

Arra a felvetésre, hogy milyen örökséget vesznek át a Bajnai-kormánytól, Navracsics Tibor kifejtette: ezt akkor tudják meg, ha megnyerik a választást, de azt már most látják, hogy "súlyos lesz az örökség". Szerinte "súlyos mínuszokat" kell majd pótolni, amelyek nem csak anyagi természetűek, hiszen a polgárok irányába is komoly, nem anyagi jellegű tartozások vannak: például a gyülekezési és szólásszabadság tiszteletben tartása, a rendőrség jogszerű működése és még számos, a demokrácia minőségének romlását eredményező kérdés.

A Fidesz-kormány első lépéseit firtató kérdésre közölte: ezeket már készítik elő, de - mint fogalmazott - "előbb nyerjük meg a választást". Hozzátette, szoros, nehéz mérkőzés lesz, de most először a kampányra koncentrálnak, amely szintén nehéznek ígérkezik.

A Fidesz távlati tervei

A politikus elmondta: terveik között szerepel a családpolitikai rendszer 1998-2000 közötti időszakhoz hasonló szisztémájának felépítése; illetve az, hogy ha kormány kerülnek, akkor az első intézkedések egyike lesz az ingatlanadó visszavonása. Arra a felvetésre, hogy nem lesz forrás a családtámogatási rendszer visszaállítására, úgy reagált: az ígéretük nem azt jelenti, hogy a kormányalakítás másnapján visszahozzák a rendszert, hanem azt, hogy először a kevésbé forrásigényes intézkedéseket lépik meg. Szerinte ma közmegegyezés van arról, hogy akárki is alakítson kormányt, első feladata a gazdasági növekedés beindítása lesz.

A Fidesz politikusai úgy látják, hogy a kormány nagyon komoly korlátokat akar egy következő kabinet elé állítani a jelenlegi költségvetéssel, hiszen kiviszi a pénzt a rendszerekből. "Ezt a kabinet stabilizálásnak hívja, mi úgy gondoljuk, hogy ez rossz irányba tett lépés volt" - fűzte hozzá.

A közigazgatás tervezett fideszes átalakításával kapcsolatban úgy fogalmazott: céljuk a közigazgatás élethosszig tartó karriervonalának helyreállítása, valamint megteremteni annak lehetőségét, hogy a minisztériumok élén a politikai vezetők mellett legyen egy szakmai, politikamentes közigazgatási vezetőréteg is. "Ha ez cserének minősül, akkor valóban, ilyen értelemben cserére készülünk" - mondta, megjegyezve, hogy ez inkább a magyar közigazgatás becsületének, szakszerű működésének helyreállítása.

A Fidesz őszre tervezett javaslatairól szólva kifejtette: szerinte a költségvetési vitán kívül más gyakorlatilag nem fog történni a parlamentben, ez pedig behatárolja a Fidesz politikai elképzeléseit, mozgásterét is. Mint fogalmazott, "most már egy korszak végén vagyunk", ez már a lefelé ívelő ága a ciklusnak, nagy dolgokra emiatt nem is számít.

"Bőven van még időnk megírni a választási programot, (...) a szakmai műhelyek dolgoznak a szakpolitikai fejezeteken" - mondta a Fidesz választási felkészülésére vonatkozó kérdésre. Kiemelte, tartják magunkat ahhoz a menetrendhez, miszerint megvárják, hogy a köztársasági elnök mikorra tűzi ki a választásokat, a Fidesznek ugyanis a miniszterelnök-jelölt megtalálásával sem kell foglalkoznia, hiszen "nálunk mintha egyértelműbb lenne a helyzet": nincs komoly kihívója Orbán Viktor pártelnöknek.

A Fideszt nem frusztrálja a Jobbik

A szlovák-magyar viszonnyal összefüggésben megjegyezte: amit Szlovákia tett, az egy EU-tagállamhoz méltatlan; viszont itt üt vissza szerinte az elmúlt hét év gyengülési folyamata Magyarországon.

Hogy a Jobbik esetleges bekerülése a parlamentbe milyen kihívást jelentene a Fidesz számára, Navracsics Tibor úgy válaszolt: ez pontosan olyan kihívás, mint hogyha az MSZP kerül be az Országgyűlésbe, vagyis - ha a Fidesz nyeri a választást - egy ellenzéki párt lesz.  A frakcióvezető szerint az MSZP azért hangoztatja folyamatosan, hogy a Fidesz nem határolódik el eléggé a Jobbiktól, mert a szocialistáké egy frusztrált párt, és frusztrációját megpróbálja kivetíteni másokra is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Folytatódó adok-kapok az országgyűlésben

A szocialista kormányokat tette felelőssé Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azért, amiért Magyarország az elmúlt öt évben állítása szerint "csúnyán leszerepelt" az Európai Unióban. Mesterházy Attila, MSZP-s frakcióvezető szerint pedig egyértelműen sikerként könyvelhetjük el Magyarország és a többi kilenc állam öt évvel ezelőtti európai uniós csatlakozását.

MTI Itthon

Mennyiből élnek?: Lendvai, Kóka, Semjén, Navracsics, Herényi

Az MSZP parlamenti frakcióvezetőjének vagyona egy év alatt nem változott érdemben, a Fidesz képviselőcsoport-vezetőjének tulajdonában egy év elmúltával már nincs ingatlan, ám megtakarításának összege jelentősen nőtt. Az MDF frakcióvezetője 2007-ben vásárolt egy Volvo márkájú személygépkocsit.

MTI Itthon

Navracsics őszre új választásokat vár

Ha június 7-én a választópolgárok ismét egyértelmű jelzést küldenek a kormánynak és a szocialistáknak, nemcsak az Európai Parlamentben tehetik jelentős erővé a Fideszt, hanem elérhetik azt is, hogy szeptemberben vagy októberben új választások legyenek - mondta Navracsics Tibor csütörtökön Szabadbattyánban.

MTI Gazdaság

Oszkó: az IMF meghosszabbította a hitelkeret lehívási határidejét

Az eredeti, 2010 márciusi határidő helyett októberig hívhatja le Magyarország az IMF-EU-Világbank készenléti hitelének fel nem használt részleteit, miután a hitelkeretet nyújtó nemzetközi szervezetek jóvá hagyták a magyar fél kérését – közölte Oszkó Péter pénzügyminiszter.