szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Zöld egyenruhás, sisakos férfiak gyülekeztek ma fél 2 körül a metró Kossuth téri állomásánál, hogy a Fővárosi Bíróság elé vonuljanak, az MRP-sek sérelmei miatti petíció átadására. Az MRP nem párt, vagy politikai mozgalom, hanem a munkavállalói részvétellel megvalósult privatizációra utal, a zöld egyenruha betonipari munkások overallja, a sisak pedig a munkások védőöltözetének része. A megmozdulás célja több mint száz munkahely megvédése volt.

Amint azt a HVG december 12-ei számában megírta, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara választott bírósága novemberben összesen 8 milliárd forintos kártérítésre kötelezte az MRP tulajdonban lévő BVM Épelem Kft-t, a Budafoki úton működő betonelem gyárat. A per nyertese az egyik jelentős, külföldi tulajdonosi hátterű ingatlanfejlesztő vállalkozás, az Ablon csoport cége, a Global Center Kft (GC). A GC 1999-től több lépésben megvásárolta a BVM-től a dél-budai ipari terület összesen mintegy 60 százalékát azzal a céllal, hogy ott bevásárló központot, későbbi elképzelések szerint high-tech centrumot hozzon létre. A GC által fizetett vételár összesen mintegy 5 millió eurónak, 270 forintos árfolyamon számolva 1,35 milliárd forintnak felel meg. A választott bíróság a GC ügyvédje, Czugler Péter megfogalmazta kommüniké szerint mintegy 29 millió euróra marasztalta a betonipari céget arra hivatkozva, hogy időhúzó, indokolatlan pereskedéssel akadályozta a telek megosztását és a GC megálmodta beruházás megvalósítását.

Függetlenül attól, hogy mennyire felróható a BVM magatartása, az ingatlanosok által elért haszon nyugodtan nevezhető mesésnek. Saját ingatlanrészük értéke becslések szerint egymagában meghaladhatja a 10 milliárd forintot, ehhez jön a 8 milliárdos kártérítés, vagyis olyan hozamot realizálhatnak, amire a válság előtti idők tőzsdei spillerei is elismerően csettintettek volna. A nyereség realizálása pedig december 26-án már kezdődhet is, ekkortól válik ugyanis végrehajthatóvá az ítélet. A BVM dolgozók utolsó reménysége, hogy a közrend védelmére és általános morális alapokra hivatkozva a Fővárosi Bíróság (FB) megsemmisíti a választott bíróság ítéletét. Elvétve ugyan, de előfordult ilyen eset, a BVM dolgozóknak azonban még az esetleges siker is túl késői lenne. Az első tárgyalási napot ugyanis január 18-ára tűzték ki, addigra a GC érdekében eljáró végrehajtó kipucolhatja a cég számláit. Ezt valószínűleg a legelkeseredettebb demonstrációval sem lehet megakadályozni.

Elképzelhető, hogy addigra még egy per indul, méghozzá Pálinkás Jánossal, a BVM vezérigazgatójával szemben, személyiségi jogok megsértése miatt. Ő ugyanis a választott bíróságnak a felperes által delegált tagjáról, Vékás Lajos professzorról keddi, nyilvános sajtótájékoztatóján szó szerint az alábbiakat mondta: „hallatlanul nagy tudású ember, aki a tudásával élt vissza a rossz erkölcsei miatt”. A BVM-esek feltételezése szerint ugyanis az ítélethozatalt befolyásolhatta, hogy a GC ügyvédje, Czugler Péter, Vékás Lajos professzor, valamint a választott bírósági tanács elnöke, Kisfaludi András egyetemi kollégák. Az erre alapozott kizárási indítványukat azonban elutasították, a feltételezés közlését pedig Czugler a HVG-nek írt olvasói levelében sugalmazásnak nevezte. 

A Pálinkás János által nyilvánosságra hozott ítéletből kiderült az is, milyen költséges a választott bíróság eljárása: a mindössze öt-hat, egyenként nem több mint kettő órás ülés után a választott bíróságnak a díját 42 millió forintban állapították meg, a pernyertes fél ügyvédjének a munkadíját pedig 75 millió forint plusz áfa összegben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!