szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Politológusok szerint az LMP lépéselőnybe került az MDF-fel szemben, ugyanakkor mindkét kispárt reménykedhet a parlamenti küszöb átlépésében az egyéni képviselőjelölt- és listaállításokat követően. A megkérdezett elemzők szép teljesítménynek nevezték a Civil Mozgalom szereplését, de egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a pártnak nincs esélye a parlamentbe kerülésre.

Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője arra emlékeztetett, hogy a nagy pártoknak "rutinmunkát", míg a kisebbeknek annál nagyobb kihívást jelent a jelölt- és listaállítás. A politológus szerint a magyar politikai rendszerben az idén rendkívül szokatlan helyzet alakult ki azzal, hogy a parlamenten kívüli Jobbik könnyedén vette ezt az akadályt, és "erődemonstrációvá" alakította a jelöltállítást, míg az LMP és különösen az MDF megszenvedett ezzel az időszakkal.

Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető elemzője szerint az áprilisi választások további különlegessége lehet, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség várhatóan megszerzi az egyéni mandátumok túlnyomó többségét, így nagy versengés a legfeljebb 152 területi és legalább 58 kompenzációs mandátumért folyhat. A Nézőpont Intézet szakértője szerint ez egyik kispártnak sem kedvez, hiszen ezekért a mandátumokért az MSZP és a Jobbik vívhatja a legnagyobb harcot.

Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese hangsúlyozta, hogy az LMP-nek és az MDF-nek is van esélye az Országgyűlésbe kerülnie, de az MDF a területi listaállítás szempontjából az LMP-nél nehezebb helyzetbe került azzal, hogy Somogyban és Vasban elbukta a listaállítás feltételeit. Az MDF parlamentbe kerüléséhez átlagosan 5,31 százalékos teljesítményre van szükség a fennmaradó 17 megyében, illetve a fővárosban, ami a szakember szerint azért érdekes, mert az MDF pontosan ilyen eredményt ért el a 2009-es Európai Parlamenti választásokon - fejtette ki. A politológus szerint az LMP-t és az MDF-et az egyéni jelöltek viszonylag alacsony száma is egyaránt sújtja, a kevesebb megszerezhető töredékszavazat miatt pedig parlamentbe kerülésük esetén is csak "nagyon kis létszámú, az országos támogatottságukhoz képest alulreprezentált frakciót" alakíthatnak.

Kern Tamás, a Századvég Alapítvány tudományos főmunkatársa szerint a 20 területi listát állító LMP az elemzők által korábban vártnál nagyobb lépést tett az Országgyűlésbe jutás felé. Hozzátette: a parlamenti patkóba kerülés ugyanakkor továbbra is kétséges maradt számukra amiatt, hogy - az MDF-hez hasonlóan - a lehetséges 176 helyett csupán 91 egyéni képviselőjelöltet tudott állítani. A Századvég munkatársa ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy 1990-ben a Fidesznek közel ennyi egyéni képviselőjelölttel sikerült 1-2 százalékkal átlépnie a parlamenti küszöböt.

Kern Tamás úgy fogalmazott, hogy az MDF bejutását sem tartja lehetetlennek, hiszen a KDNP-nek - szintén a rendszerváltáskor - már sikerült ugyanennyi területi listával megoldania ezt. A szakember szerint ugyanakkor az MDF helyzetét az LMP-nél kettővel kevesebb területi lista mellett a három hónapja kezdődött, de szűnni továbbra sem akaró belső viták nehezítik a leginkább.

Az MTI által megkérdezett valamennyi politológus szép teljesítménynek nevezte a Civil Mozgalom által állított 9 területi listát, de szintén egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a pártnak nincs esélye a parlamentbe kerülésre. A korábban a sajtó, illetve a közvélemény-kutatók látókörén is kívül eső pártnak szerintük az állami költségvetési támogatást eredményező, 1 százalékos támogatottság elérése lehet a legelfogadhatóbb célja a választásokon.

A magyar választási rendszer sajátossága, hogy egy kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló rendszeren alapul. A választók lakóhelyük szerint közvetlenül az egyéni jelöltekre és a pártok területi listáira szavazhatnak, míg az országos listákról kikerülő mandátumokról elsősorban az úgynevezett töredékszavazatok döntenek.

A területi listákon a mandátumok elosztása egy kvóta alapján történik, amelyet úgy számolnak ki, hogy az adott területen megszerzett érvényes szavazatok számát elosztják a kiosztható mandátumok számának eggyel nagyobb értékével. A pártok a kvóták száma után kapják mandátumaikat, az ezután esetlegesen fennmaradó kvótákat pedig a támogatottságnak megfelelően azon pártok kapják, amelyek rendelkeznek a kvóta eléréséhez szükséges szavazatszám legalább kétharmadával. Az ezek után is kiosztatlan mandátumok az országos listára kerülnek.

Az országos listán szerezhető mandátumokat alapvetően a töredékszavazatok alapján osztják el. A töredékszavazatok azok a leadott, de mandátumot nem eredményező szavazatok, amelyeket az országosan öt százaléknál több szavazatot szerzett pártok vesztes egyéni jelöltjei kaptak, illetve amelyeket a területi listákra adtak a szavazók, de az ott elnyerhető mandátumokhoz szükséges szavazatszám fölött vannak.

 

bkgy \ bri

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újabb két MDF-es jelölt kapott zöld utat Budapesten

A fővárosi választási bizottság hétfői döntése értelmében az MDF-es Király Zoltán és Slosár Gábor is indulhat egyéni képviselőjelöltként az országgyűlési választásokon - mondta Kajdi József, az MDF szakpolitikai kabinetvezetője hétfő este az MTI-nek.

Szegő Péter Itthon

MDF-es és LMP-s szavatokra hajt az MSZP

A Jobbik megölni, a Fidesz kiherélni szeretné a demokráciát, Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc között viszont semmilyen politikai konfliktus sincsen – derül ki Lendvai Ildikó szombati budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottakból, illetve az azt követően, a hvg.hu-nak adott interjúból.

MTI Itthon

Területi listák: jól áll a jelöltszámot tekintve az LMP

Az LMP-nek mind a húsz területi választókerületben megvan a szükséges számú jelöltje ahhoz, hogy területi listát tudjon állítani - derül ki az Országos Választási Iroda (OVI) internetes tájékoztató oldalának hétfő délutáni adataiból.

MTI Itthon

Forsense: az LMP átlépheti a parlamenti küszöböt

Ha az LMP-nek sikerülne az ajánlószelvényeket határidőre összegyűjtenie és minden területi pártlistán szerepelne, valamint a legtöbb egyéni választókerületben lenne jelöltje, akkor nagy valószínűséggel bejutna a parlamentbe - áll a Forsense közvélemény-kutatásában, amely szerint a teljes népesség három százaléka, míg a biztos pártválasztók öt százaléka szavazna a pártra.

MTI Itthon

Országos listát állíthat az MDF

Az Országos Választási Iroda tájékoztató oldala szerint hétfőn kora délután nyilvántartásba vették az MDF hetedik területi listáját is, így az MDF is állíthat országos listát.