szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az árvízi védekezésben résztvevő központi szervek összesen 2,1 milliárd forintos előleget igényeltek eddigi költségeik fedezésére, az összeg átutalásáról pénteken születhet döntés - mondta Kóthay László, az ügyvezető kormány vízügyi szakállamtitkára pénteken Budapesten.

Az igénylés csütörtökön érkezett meg a Pénzügyminisztériumba, a pénzt a költségvetés általános tartalékából biztosítják - közölte a sajtótájékoztatón a szakállamtitkár, hozzátéve, hogy a végső szót Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök mondja ki. Döntés született arról is, hogy munkacsoportot hoznak létre, amely egyféle tematika, egységes eljárásrend szerint fogja felmérni a károkat az ár-, illetve belvízzel sújtott településeken - mondta Kóthay László.

Több tízezer hektár termőföld került víz alá, ezek a káresemények vis maiorként ismerhetők el, amennyiben a termelő bejelenti a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH) - tették közzé a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál (MgSzH). A megalapozott és az MVH által elfogadott vis maior bejelentés alapján, az érintett ügyfelek mentesíthetőek az egyes jogcímekhez kapcsolódó kötelezettségek elmulasztásából fakadó szankciók, illetve levonások alól - olvasható a hivatal közleményében. 

A vis maior bejelentést május 19-től lehet benyújtani elektronikusan - az egységes kérelem benyújtásához hasonlóan - az ügyfélkapun keresztül. A vis maior bejelentést attól az időponttól számítva tíz munkanapon belül kell benyújtania a termelőnek, amikortól abba a helyzetbe kerül, hogy képessé válik erre. Belvíz, árvíz és szélvihar esetén a megyei MgSzH Földművelésügyi Igazgatóságainak igazolása is szükséges a bejelentéshez, melyet papír alapon kell eljuttatnia az MVH-hoz. A hivatal felhívja a figyelmet arra is, hogy a személyi jövedelem adóról szóló törvény alapján, elemi csapás okozta kár esetén az MgSzH által kiállított jegyzőkönyv alapján, vállalkozói személyi jövedelemadó mérséklését lehet kérni. 

A nemzeti agrár kárenyhítési rendszer fagykár, belvízkár, aszálykár és jégkár bekövetkezésekor nyújt kárenyhítési juttatást a rendszerhez csatlakozott mezőgazdasági termelőknek. A termelő a használatában lévő termőföldön a tárgyévben bekövetkezett ilyen károkat, annak becsült nagyságát - érintett termőföld területe, a terméskiesés becsült mértéke -, a káresemény bekövetkezésétől számított tíz napon belül köteles bejelenteni az MgSzH által közzétett nyomtatványon a lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes megyei MgSzH Földművelésügyi Igazgatósága részére.

A vihar- és árvízhelyzet hírei percről percre a hvg.hu-n.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fertőtlenítésre hív fel az ÁNTSZ

Fertőtlenítésre és az egyéb óvintézkedésre hívja fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat, mert az ár- és belvizek számos településen teremtettek közegészséget veszélyeztető helyzetet.

MTI Itthon

Újra járható az M1-es Győr felé

Hajnali öt órakor mindkét sávon megindulhatott a forgalom az M1-es autópályán Hegyeshalom felé. A Budapest irányába vezető oldalon legkésőbb szombat délelőtt adják át az utat.