szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának hétfői ülésén a rendészeti dolgozók politikai szerepvállalását korlátozó, a leszereléstől számított három évig megtiltó alkotmánymódosításokról szavaztak. A fideszes bizottsági többség mind a hat módosító javaslatot – ezeket kivétel nélkül ellenzéki képviselők nyújtották be – leszavazta, mint ahogy az egyetlen úgynevezett kapcsolódó módosító javaslatot is. A hvg.hu ez utóbbinak nézett utána.

A három szocialista képviselő, Bárándy Gergely, Harangozó Tamás és Varga László által beterjesztett kapcsolódó módosító javaslat visszaállítaná a Kocsis Máté és Lázár János által eredetileg jegyzett ötéves intervallumot, amely alapján a volt hivatásos katonáknak, rendőröknek, vagy nemzetbiztonsági tiszteknek a civil életben kell tölteniük ahhoz, hogy képviselővé vagy polgármesterré válhassanak. A szocialista hármak javaslata egy esetben engedné meg a három évet: ha az adott jelölt Győr polgármestere kíván lenni. Mint a három fiatal politikus javaslatának indoklása fogalmaz, „a korábban az öt évi moratóriumot tartalmazó javaslat visszavonásának, s e módosított törvényjavaslat előterjesztésének egyetlen indoka az volt, hogy Borkai Zsolt fideszes országgyűlési képviselő a most ősszel esedékes önkormányzati választáson ismét indulni tudjon Győr város polgármesteri tisztségéért, helyes, hogy e jogalkotói szándék – bármennyire is károsnak, elítélendőnek és a képviselői hatalommal való visszaélésnek tartjuk azt – a törvényjavaslatban és annak indokolásában is megjelenjen."

A javaslatot a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén elvetették. Igennel szavazott Iváncsik Imre, a bizottság szocialista alelnöke, akinek szavazata duplán számított, mert ő helyettesítette a jelen nem lévő Harangozó Tamást.

A legnagyobb ellenzéki párt azonban nem állt ki teljes mellszélességgel a hármak javaslata mellett: a harmadik szocialista bizottsági tag, Juhász Ferenc a fideszes többséggel együtt nemmel szavazott. A volt honvédelmi miniszter a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: „Ez az ügy nem tréfadolog. Sokkal komolyabb annál, semmint hogy mókásnak szánt, egyébként hatásában zéró javaslatokkal próbáljunk meg politizálni. Ki kell állni a nyilvánosság elé, el kell mondani az álláspontunkat. Egy alkotmánymódosítás nem tréfa tárgya.”

Arra a fölvetésre, hogy a szolidaritás elve nem azt kívánta volna-e meg, hogy megszavazza az indítványt, Juhász azt mondta: „Szolidaritásból minden komoly és normális javaslatot támogatok, amit egyébként előzetesen megbeszélünk. Az Alkotmány bárminemű módosításában – még hogyha egyébként nyilvánvaló a Fidesz csele és retirálása – sem hatalmaz föl minket arra, hogy a parlamenti munkát mókás dologgal negligáljuk.” Juhász szavaiból kiderült: erről az indítványról közte és a három beterjesztő közt nem volt előzetes egyeztetés. „Nyilván ők maguk is tudták, hogy ez csak egy figyelemfölkeltés” – fogalmazott. Az ellenzéki politikus visszautasította, hogy emiatt feszültség keletkezett volna a frakción belül.

„Megpróbálunk megakadályozni minden olyan kormányzati lépést, amelyekkel az embereket átkúrják, de a Borkait helyzetbe hozni szándékozó szocialista javaslathoz hasonló viccek negligálják az összes erőfeszítésünket” – csatlakozott Juhászhoz egy, a neve elhallgatását kérő magas rangú MSZP-s honvédelmi szakpolitikus.

Iváncsik Imre ehhez annyit tett hozzá: ő biztos nem adott volna be egy ilyen javaslatot, „de amikor ennyire eszköztelen az ellenzék a kormány által benyújtott, láthatóan szemtelen javaslattal szemben, akkor az iróniának lehet szerepe”. Iváncsik szerint az egy héttel korábbi bizottsági ülésen, amikor Borkai rájött, hogy a törvény elfogadása esetén nem indulhat a polgármester-választáson, „látszott az arcán a döbbenet”. A volt honvédelmi államtitkár úgy vélte: „ez nem az én stílusom, de egy ilyen, ironikus javaslat akár helyénvaló is lehet”. Szerinte ugyanis „pofátlanság a Fidesz-féle alkotmánymódosítási javaslat”.

„Amit Juhász Ferenc mondott, az egy teljesen védhető és tisztességes álláspont” – kommentálta frakciótársának álláspontját a benyújtók egyike, Harangozó Tamás, aki szerint a Fidesz alkotmánymódosítási javaslata sérti „az elmúlt húsz év minden írott és íratlan szabályát”. A szocialista kapcsolódó módosító javaslat arra jó, hogy megörökítsék az utókornak a jelenkor politikai hangulatát, „hogy egy darab ember miatt módosítanak a módosítási javaslaton” – tette hozzá Harangozó Tamás.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Péter Vélemény

Borkai: Schmitt elszenvedője volt az 1984-es bojkottnak

Kedden államfőt választ az Országgyűlés. Bár a szocialisták is állítottak jelöltet, a parlamenti erőviszonyok ismeretében nyilvánvaló: a győztes a Fidesz-KDNP Schmitt Pál házelnök, az egykori Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökhelyettese lesz. A hvg.hu ebből az alkalomból készített interjút Borkai Zsolt fideszes országgyűlési képviselővel, Győr polgármesterével, olimpiai bajnok tornásszal, aki ott lett volna a Los Angeles-i olimpián, ha nincs a szocialista blokk bojkottja.

Szegő Péter Itthon

Az MSZP a "Lex Borkairól": a pénzügyőrök miért maradtak le?

A szocialista Harangozó Tamás alkotmánymódosítás-módosítási javaslattal él, melynek értelmében sem három-, sem ötéves intervallumra nem lenne szükség a hivatásos katona-, rendőr- és nemzetbiztonsági tisztek leszerelése és a politikai életbe történő bekapcsolódása között. Egyebek mellett ez hangzott el az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága szocialista tagjának szerda délután, az ORFK előtt tartott sajtótájékoztatóján, illetve a hvg.hu-nak ezt követően adott nyilatkozatban.

hvg.hu/MTI Itthon

Polgármesteréhez igazította a Fidesz az alkotmánymódosítását

Hétfő reggel döbbentek rá a fideszes képviselők arra, hogy az egyik tervezett alkotmánymódosítási javaslatuk miatt nem indulhatna Borkai Zsolt győri fideszes polgármester az önkormányzati választásokon. Ezért aztán módosítottak egyet a javaslatukon, Borkai Zsolt pedig megnyugodhat.

Szegő Péter Itthon

Ha Kocsis Mátén múlna, Borkai nem indulhatna ősszel

Kocsis Máté fideszes képviselő szerdai sajtótájékoztatóján azt állította, nem azért módosítottak a Lázár Jánossal együtt beadott alkotmánymódosítási javaslatuk, mert hétfőn nyilvánvalóvá vált, hogy azzal Borkai Zsolt fideszes győri polgármestert indulását akadályoznák meg az őszi helyhatósági választásokon. Kocsis szerint a döntéshozatali mechanizmus az, hogy előbb van a beterjesztés, s azt csak utána vitatja meg a frakció.

hvg.hu Itthon

Rendőr és katona ritkán szegődik politikusnak

A Fidesz a Borkai Zsolt személye miatt ismertté vált alkotmánymódosítással szabna gátat annak, hogy a rendvédelmi területen dolgozók egyenruhájukat levetve átzsilipeljenek a politikai pályára. Az elmúlt két évtized országos politikusai közül a hvg.hu csak hat olyat talált, akik korábban a rendvédelem vagy a honvédelem területén dolgoztak, s közülük is csak ketten váltottak közvetlenül vagy röviddel leszerelésük után a politikai pályára.

Szegő Péter Itthon

Borkai: ha miattam módosul az alkotmánymódosítás, az megtiszteltetés

A fideszes kétharmados többség módosította azt az alkotmánymódosítás-tervezetet, amely – ha elfogadtatott volna – lehetetlenné tette volna Borkai Zsolt győri polgármesternek, hogy az őszi önkormányzati választáson újrázni próbáljon. Borkai 2006-ig katonatiszt volt, márpedig az eredeti javaslat szerint az egyenruhások leszerelésük után öt évig nem indulhattak volna semmilyen választáson. Amint ez kiderült, az alkotmánymódosítás az öt évet háromra vitte le. A hvg.hu Borkai Zsoltot kérdezte.

hvg.hu Itthon

Keserűen viccelnek Majtényiék a Borkaira szabott alkotmánymódosítással

A nemzetközi alkotmányfejlődésben minden bizonnyal mérföldkőnek számít majd a július 7-én kelt T/649. szám alatt Lázár János és Dr. Kocsis Máté képviselők által jegyzett törvényjavaslat - írja közleményében az Eötvös Károly Intézet, arra az alkotmánymódosításra célozva, amelyről benyújtói számára is csak hétfőn derült ki, hogy saját párttársuk polgármesteri pályáját törné ketté.