szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc azért alapít saját platformot, hogy a párton belül képviselni tudja álláspontját az MSZP nyitott balközép centrumpárttá alakításáról és az ehhez szükséges párton belüli rendszerváltásról. A Demokratikus Koalíció emellett a '89-es eszmények Magyarországáért, egy szabad, igazságos nyugatosan polgári országért küzd. A volt kormányfő hangsúlyozta, a jövőben is kikerül bármiféle személyi, hatalmi harcot, és az energiáit arra szeretné fordítani, hogy a tartalmi, politikai érvelésben legyenek sikerei.

A korábbi szocialista pártelnök-miniszterelnök szerdán újságíróknak úgy fogalmazott, hogy a többségükben baloldaliaknak számító '89-es demokraták közt vannak olyanok is, akik mérsékelten konzervatívnak vagy éppen nemzeti liberálisnak tartják magukat. Véleménye szerint velük összefogva a '89-es demokraták növelhetnék az esélyeiket, ezért is szeretné, ha ők is részt vennének a Demokratikus Koalíció platformjának munkájában.

Gyurcsány Ferenc véleménye szerint a baloldalnak nem kell félnie attól, hogy egy ilyen koalícióba jönnek nem baloldaliak is. "Ez nem a baloldal elárulása, hanem a kinyitása" - fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy Olaszországban Silvio Berlusconi széles jobbközép tömörülésével szemben korábban egy olyan koalíció jött létre, amely egészen a kereszténydemokratákig "nyújtózkodott". 

A szocialista politikus úgy látja: a Fidesznek ma többsége van, de nincs igaza, ezért ugyan a parlamenti többséget tiszteletben kell tartani, de a kormánypárt politikáját már nem. Mint mondta, a Fidesz tagadja 1989-et, nem hisz a köztársaság társadalom- és államszervező szerepében, a platform viszont ezen eszmények Magyarországáért, egy szabad, igazságos, nyugatosan polgári Magyarországért küzd majd. "Azt szeretnénk, hogy az ország becsülje, tisztelje és védje a harmadik köztársaság alapintézményeit, a szabadság, az emberi méltóság, a jogállam, a parlamentarizmus és a szociális piacgazdaság világát" - tette hozzá. 

Politikai értelemben az a céljuk - mint fogalmazott -, hogy megszervezzék a ,89-es demokraták széles politikai koalícióját, amelyhez az MSZP-t egy "szélekre zárt, középre nyitott balközép centrumpárttá" kell alakítani - vélekedett. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta: az "elvi" ellenzékiséghez tartozik, hogy az MSZP nem működik együtt a kormánnyal azokban a törekvéseiben, amelyekkel fel akarja számolni a ,89-es eszményeket. Ezért szerinte érdemes megfontolni azokat a javaslatokat, amelyek arra irányulnak, hogy az MSZP tartsa magát távol az alkotmányozási folyamattól. "Nem kell kollaboránsnak lenni" - jelentette ki. 

Támogatandónak tartja viszont a kormányt abban, ha olyan nagy, rendszerátalakító intézkedésekbe fog, amelyek igazságosabb világot hoznak létre, modernizálják és fenntartható egyensúlyi pályára viszik az országot. Gyurcsány Ferenc az MSZP-ben szükséges erkölcsi fordulatról azt mondta: elutasítandó magatartásnak tartja azt, hogy az elmúlt években egyre uralkodóbbá vált a belső hatalmi, személyi politizálás. Sokszor és sokan jobban tudják, hogy kit támogatnak, mint azt, hogy mit - fogalmazott.

Emlékeztetett arra, az MSZP 1989-ben olyan belső vágytól hajtva jött létre, hogy egy átlátható, tisztes, erkölcsös világ megteremtésében fog közreműködni. Úgy látja, ezek az elvek mára elhalványultak és már a szocialista párt is része a politikát behálózó rossz, önemésztő kompromisszumok sokaságának. Aki erkölcstelennek látszik, az nem tud erkölcsös Magyarországot szolgálni - jelentette ki a volt pártelnök. 

Álláspontja szerint nem kell várni a pártfinanszírozási szabályok módosítására, hanem olyan pártot kell létrehozni, amelyben a szervezet és valamennyi politikus anyagi, vagyoni és pénzügyi helyzete teljesen átlátható. Inkább szegénynek kell lennie a pártnak, de tisztességesnek, mert ha nem az, akkor zsarolható, és nem tud elvi ellenzéki szerepet betölteni - hangoztatta. Gyurcsány Ferenc kitért arra: szervezeti ügyekben az elnökség jó irányban keresi a megoldást, mert az MSZP-nek egy jobban irányítható, hatékonyabb, versenyképesebb és fegyelmezettebb párttá kell válnia, de nem az alapszabály átalakításával, hanem új alapszabály készítésével. Kiemelte: az általa felvázolt folyamat hosszú ideig eltart. "Nem az MSZP-t kell elfoglalni, hanem a pártot megváltoztatni, sokak egyetértő akaratával, amihez hónapok, évek vitája kell" - mondta a szocialista politikus. 

A keddi elnökségi üléssel kapcsolatban jelezte, a konzultáció békés és elvi természetű volt, s ezt a hangvételt szerinte a jövőben is meg kell megőrizni. Ha a cél a párt bázisának a bővítése, akkor nincs értelme annak, hogy a politikusok egymás közt viszont szűkíteni kezdjék a bázist - közölte. Jónak tartja, hogy az elnökség elindított egy vitát a párt jövőjéről, és - mint mondta - természetes, hogy az elnökségnek van mandátuma arra, hogy vezesse ezt a folyamatot. "Ezt a mandátumot tiszteletben kell tartani, és el kell utasítani minden olyan igényt, amely ezzel szemben fogalmazódik meg" - jelentette ki. 

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, a jövőben is kikerül bármiféle személyi, hatalmi harcot, és az energiáit arra szeretné fordítani, hogy a tartalmi, politikai érvelésben legyenek sikerei. "A ráncfelvarrás nem elég, de temetni sem szabad az MSZP-t" - szögezte le. Tájékoztatása szerint a Demokratikus Koalíció platformot szimbolikusan október 23-án indítják el, de jelentkezni már csütörtöktől lehet azon a honlapon, amelyen a blogja is megjelenik. Hozzátette: a platformba egyelőre nem lehet belépni, a jelentkezőkkel beszélgetéseket tartanak az elképzeléseikről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány készülődik és sok sikert kíván Szilinek

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz meggyőző győzelmet aratott a vasárnapi önkormányzati választáson, és ezzel csaknem teljes a "Fidesz-uralom" az országban. A korábbi kormányfő az MTI-nek hétfőn úgy fogalmazott: nem ízlése szerint való, amit a Fidesz az elmúlt hónapokban tett, véleménye szerint azonban meg kell nézni, hogyan él a kormánypárt a felelősségével és a kötelezettségével a jövőben.