szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

„Befejeződött a Gatter-éra a Fővárosi Bíróságon” – ezt maga a leköszönő elnök mondta távozásának bejelentésekor. Gatter László a hvg.hu-val közölte azt is, hogy soha többet nem akar bírósági vezető lenni.

December 31-i hatállylal lemondott elnöki posztjáról Gatter László, a Fővárosi Bíróság (FB) elnöke, ezt a Legfelsőbb Bíróság elnöke is elfogadta. Jogászi körökben ismert volt, hogy Gatter nincs jóban az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnökével, Baka Andrással, aki a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke is. Gattert jogászkörökben nagy munkabírású, ambíciózus vezetőnek ismernek, ezért úgy vélik, azért döntött így, mert Baka ideje alatt nem akarja magát exponálni, és néhány év múlva tér vissza ismét bírósági vezetőként.

Életrajzi adalék
Gatter László 18 éve tölt be elnöki pozíciót. 1992-től 1997-ig a Pest Megyei Bíróságot vezette. Innen került át 1998-ban az FB élére. Posztján egyébként idén márciusban erősítették meg.

Gatter a hvg.hu-nak elmondta, két dolog miatt döntött úgy, hogy beadja a lemondását. Elhatározását elsődlegesen azzal indokolta, hogy az OIT elnöke és közte nem alakult ki bizalmi viszony. „Ez a kapcsolat pedig hátrányos lehet a Fővárosi Bíróság helyzetére is, tovább gördítheti a problémákat, amit szeretnék elkerülni” - jelentette ki. Távozásának másik indoka, hogy jogi ízlésének nem felel meg a Fidesz Alkotmánybírósággal kapcsolatos hozzáállása, az, hogy azokban a kérdésekben, amelyekben nem lehet népszavazást tartani, kezdeményezik az alkotmány megváltoztatását, hogy kikerüljenek az Ab hatásköréből.

Gatter László hangsúlyozta azt is, hogy döntésében nem játszott szerepet a 2006-os őszi eseményeket, a rendőri túlkapásokat vizsgáló parlamenti bizottság előtti meghallgatása. A testület a Fővárosi Bíróságot is bírálattal illette, és elmarasztalta az FB-t a meghozott ítéletek miatt. „Bocsánatot kértem azoktól az állampolgároktól, akiket hátrány ért a téves bírósági döntések miatt és a kelleténél hosszabb kényszerintézkedések hatálya alá kerültek, de ugyanakkor közöltem, hogy nem lesznek fegyelmi és alkalmatlansági eljárások az FB-hez tartozó Pesti Központi Kerületi Bíróság ítészeivel szemben” - mondta.

Gatter László
Horváth Szabolcs

Azt a jogászi körökből származó felvetést, hogy a jókor megtett lépésével a demokrácia harcosaként válhat ismertté az emberek előtt, viccesnek tartotta, mondván, hogy az ő nevét markáns állásfoglalásai miatt már eléggé ismerik. „Van egy határozott elképzelésem a bíróság vezetéséről, ami nem találkozott az OIT elnökének a véleményével. A vezetőknek együtt kell tudniuk dolgozni, hogy jól menjenek a munkák. Ez nem szeretet, hanem bizalom kérdése, ami ha nincs meg, az baj.” Gatter elismerte, az egyik nézetkülönbség köztük a Fővárosi Bíróság kettéosztása kapcsán támadt. „Mitől csökkenne a leterheltség, ha ugyanannyi bíró dolgozik az ügyeken, csak éppen két bíróságon?" - kérdezte.

Az elnöki székből való távozás után Gatter László a Fővárosi Bíróság egyik tanácsvezető bírója lesz. Mint mondta: „soha többet nem leszek bírósági vezető”. Lezárt egy korszakot, és „ezzel befejeződött a Gatter-korszak a Fővárosi Bíróságon.” Arra a kérdésre, hogy ki lehet az utódja, az elnök igyekezett kitérni a válasz elől, arra hivatkozva, hogy a megfelelő embert pályáztatás útján választják ki. A bírósági reformokat sürgető bírói érdekképviseleti szervezet, az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesületlétrehozója, Cserni János azért nem lehet esélyes a posztra Gatter László szerint, mert olyan megosztó személy, aki a Fővárosi Bíróság nyugodt működését nem tudja garantálni.

Az 1997 óta az FB élén álló elnök szerint átlátható szervezetű és működőképes bíróságot hagy hátra, és jó szívvel néz vissza elnöksége idejére még akkor is, ha vannak kollégái, akik elégedetlenek vele. Gatter úgy vélte, hogy az igazságszolgáltatás problémáinak javításához ezek után ő valószínűleg nem tud majd hozzájárulni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!