szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha Polt Péterből ismét legfőbb ügyész lesz, akkor megnövekedhet Gyurcsány Ferenc börtönbe kerülésének esélye, illetve az ezzel kapcsolatos politikai elvárások felerősödhetnek – állítják a hvg.hu által megkérdezett politikai elemzők. Kérdés, hogy Gyurcsány levadászása kedvezne-e a kormánypártnak, vagy épp ellenkezőleg, mártírt csinálna a bukott kormányfőből.

Hétfőn választhatja meg az Országgyűlés legfőbb ügyésznek Polt Pétert, aki az első Orbán-kormány idején, 2000 közepétől már betöltötte ezt a pozíciót. Igaz, akkor még nem 9 évre választották meg, ahogyan most tervezik. Nagy Attila Tibort, a Méltányosság Politikaelemző Központ és Krekó Péter, a Political Capital elemzőjét arról kérdeztük, milyen politikai következményei lehetnek a Fidesz-kormány ezen lépésének.

„Polt megválasztása felérne a szocialisták elleni kisebb hadüzenettel. Az MSZP folyamatos konfliktusban állt vele első legfőbb ügyészi megbízatása idején. A szocialisták annak idején azzal vádolták Poltot, hogy 'futni hagyja' a Fideszhez közel álló, szerintük gyanús üzleti csoportokat és cégeket, s komoly politikai nyomást fejtettek ki kormányra kerülésük után a lemondatása érdekében, ám Polt interpellációkra adott válaszainak sorozatos leszavazása ellenére is maradt a helyén” – emlékeztetett az első Polt-érára Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője. „Furcsa fintora ugyanakkor a történetnek, hogy az MSZP olykor már nemcsak a legfőbb ügyészt, hanem magát az ügyészséget is kritizálni kezdte, ugyanakkor a büntetőeljárási törvényt, amely a nyomozás során erős jogosítványokat adott az ügyészségnek, nem igyekezett megváltoztatni még kormányzati pozícióban sem” – fogalmazott az elemző.

Ha Polt Péterből ismét legfőbb ügyész lesz, akkor megnövekedhet Gyurcsány Ferenc börtönbe kerülésének esélye, illetve az ezzel kapcsolatos várakozások, vagy ha úgy tetszik, politikai elvárások felerősödhetnek – véli Nagy Attila Tibor.

Nem lehet mentes a politikától

Hasonlóan látja ezt Krekó Péter. Mint a Political Capital vezető elemzője a hvg.hu-nak kifejtette, Gyurcsány Ferenc már utalt arra, hogy azért sürgeti az ügyészséget a kormány, hogy haladjon előre az ellene folyó nyomozásban, mert kellemetlen lenne számára, ha az új, frissen kinevezett főügyész kérné ki a volt miniszterelnök mentelmi jogát. „Ebből látszik, hogy Gyurcsány esetleges kihallgatása, meggyanúsítása egyik oldalról sem lesz politikamentes, tisztán jogi ügy. Az jól látszik, hogy a Fidesz nagyon elszánt Gyurcsány Ferenc 'elszámoltatása' ügyében, és már eddig is nyilvánvalóvá tette: ezen a téren elég konkrét elvárásai vannak az ügyészséggel szemben” – mondta Krekó.

A kivételezés már látszik is. „Jogállamban csak megalapozott bizonyítékok, illetve gyanú esetén lehetne egy országgyűlési képviselő mentelmi jogát kikérni a törvényhozástól, csakhogy Gyurcsány esete máris kilóg a sorból” – mutat rá Nagy Attila Tibor. „Érdemes emlékezni arra, hogy Budai Gyula mostani elszámoltatási kormánybiztos fideszes képviselőként kérte  számon nemrég a hamarosan távozó jelenlegi legfőbb ügyészen, Kovács Tamáson a volt miniszterelnökkel kapcsolatos ügyek állását. Fellépése most azt látszik sugallni, mintha megfogalmazódott volna kormánykörökben egy olyan elvárás Polt Péterrel szemben, hogy gyorsítsa fel a Gyurcsány Ferenc elleni eljárást, és kérje ki a mentelmi jogát a parlamenttől, ahol vélhetően meglesz a kétharmados többség Gyurcsány kiadására.”

Az ügyészi szolgálati törvény megengedi a legfőbb ügyésznek, hogy utasítást adjon például a Gyurcsánnyal kapcsolatos ügyeket vizsgáló ügyészeknek, illetve azok feletteseinek – emlékeztetett Nagy Attila Tibor. „Igaz ugyan, hogy az ügyész megtagadhatja ennek a végrehajtását, amennyiben az utasítás bűncselekményt – például hivatali visszaélést – valósítana meg, csakhogy a legfőbb ügyész gyakorolja a fegyelmi jogkört a nyomozó ügyészek felett álló vezető ügyészek fölött, és az sem lényegtelen tényező, hogy az előmenetelük is függ feletteseiktől” – mondta a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. „Ha valóban megtörténik Gyurcsány őrizetbe vétele, akkor az Magyarország jogállamiságának külföldi megítélésre is komoly kihatással lehet. Ez a Fidesz számára kockázatos lehet, különösen most a közelgő uniós elnökség fényében, amikor az egész ország, vele együtt Gyurcsány esetleges bebörtönzése is jobban szem előtt lenne” – véli Nagy Attila Tibor.

Polt Péter. Egyszer még kérni fognak tőle valamit?
Bánkuti András

Persze kérdéses, hogy a Fidesznek jó-e, ha Gyurcsány Ferencet rács mögött tudja, és ha az elszámoltatásban Polt Péter játssza a főszerepet. „Könnyen lehet, hogy Gyurcsány éppen ennek köszönhetően válik mártírrá a baloldalon. Ha a Fidesz politikai érdekeiből indulunk ki, nekik sokkal kedvezőbb lenne, ha Gyurcsány folyamatosan aktívan támadná a kormány politikáját, mert jelenleg olyan népszerűtlen politikus, hogy éppen ez hitelesíti a választók szemében a kormányt: ’akit Gyurcsány támad, annak biztos igaza van’” – hangsúlyozta Krekó Péter. A Political Capital elemzője szerint érthető, hogy a Fidesz a jobboldali „keménymag” és részben a Jobbik-szavazók elvárásaiból indul ki, de kérdés, hogy az elszámoltatás terén az ő igényeik egyáltalán kielégíthetőek-e. „Mivel ennyire felfokozottak az elvárások, és maga is Gyurcsány Ferenc is folyamatosan készíti elő a terepet, lehet, hogy az igényelne magyarázatot, miért nem indul el valamilyen eljárás” – magyarázta Krekó Péter. Szerinte a lehetséges hatások ugyanakkor változhatnak, mert a jogi eljárásra politikai taktikák épülnek. „Ráadásul minél több ideig tart egy esetleges eljárás, annál inkább válik újra meg újra átértelmezhetővé, vitathatóvá. Ami először korrupció, az könnyen átfordulhat mártírszerepbe vagy fordítva” – mondta.

Bohózattá is válhat az egész

Nem ritka, hogy az egykori politikai vezetőket, politikai főszereplőket érintő jogi eljárások bohózatba fulladnak, mint történt az például Bulgáriában, ahol a volt miniszterelnököt, Szergej Sztanisevet erős politikai nyomásra, koholt vádak alapján, gyakorlatilag néhány dokumentum elvesztéséért akarják felelősségre vonni – emlékeztetett Krekó Péter. Az elemző úgy véli, a Gyurcsány Ferenccel szembeni esetleges eljárást politikai szempontból két részre kell bontani: míg az ügy indulása, látványos történései egyértelműen kedveznének a Fidesznek, addig az elhúzódása, a politikai vitákkal átitatott politikai eljárás már sokkal kiszámíthatatlanabb ebből a szempontból.

Ha a következő választásokon egy MSZP-t is magában foglaló ellenzéki szövetség aratna győzelmet, és kerülne később kormányra, akkor a szocialisták megint jó eséllyel kezdhetnének hadakozni a most kilenc évre megválasztott Polt Péterrel akár az egész cikluson keresztül, megismétlődne tehát a politikatörténelem – mutat rá Nagy Attila Tibor. Ugyanakkor a szocialisták és a mostani ellenzék helyzetét már most megnehezíti majd, hogy a jövőben a korábbiaktól eltérően nem intézhetőek interpellációk a legfőbb ügyészhez az Országgyűlésben.

Krekó Péter szerint jól látszik, hogy a Fidesz a személyi döntéseknél gyakorlatilag mindig "biztosra megy", és így volt ez ebben az esetben is. „Persze ha a Fidesz fent akarja tartani legalább a látszatát annak, hogy egyes intézmények tőle függetlenül működnek, nem árt, ha egyes esetekben egyes politikusok akár nyíltan konfrontálódnak a legfőbb ügyésszel.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!