szerző:
FH/Hírszerző
Tetszett a cikk?

Összesen 753 kérelmező folyamodott külföldi munkavállaláshoz szakhatósági engedélyért 2010. első félévében. Csaknem 20 százalékkal több egészségügyi dolgozó akart külföldön dolgozni, mint egy évvel korábban az első félévben és majdnem annyian, mint 2008-ban egész évben.

451orvos, 68 fogorvos, 22 gyógyszerész, 142 ápoló és 70 egyéb, az egészségügyben tevékenykedő szakdolgozó kért hatósági igazolást az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivataltól (EEKH) 2010. első félévében - derül ki a hivatal honlapján közölt statisztikából. Ahogy az előző években úgy tavaly is a legtöbben Angliában kívánnak munkát vállalni. Az EEKH honlapján még nem szerepel éves összesítés, de 2010. első fél évének adatai szerint 6 hónap alatt 272-en írták be célországként az Egyesült Királyságot, kétszer annyian, mint 2009-ben az első félévben. A második legnépszerűbb ország Németország, ide 113-an jelentkeztek, és 71-en szeretnének dolgozni Ausztriában. Népszerű célország még Írország, Franciaország és Olaszország.

25 és 39 év közé esett a külföldön munkát kereső egészségügyi dolgozók zömének életkora, a legtöbb, 204 fő 30-34 éves volt. Az összes kérelmező többsége nő volt, 411 fő, Ez igaz a gyógyszerészekre, ápolókra, szülészekre, viszont az orvosokra és a fogorvosokra nem, közöttük ugyanis több a férfi jelentkező: az 519-ből 310.

Éves szinten eddig 2009-ben kért a legtöbb, összesen 1614 egészségügyi dolgozó hatósági bizonyítványt okleveleiről azért, hogy külföldön dolgozhasson.

A beadott kérelmekből és kiadott igazolásokból egyébként nem lehet egyértelműen következtetni arra, hogy mennyien vállalnak végül ténylegesen munkát külföldön. A tapasztalatok szerint ugyanis az igazolást kérő orvosok és ápolók egy része végül itthon marad.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!