szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor a parlamentben, a tavaszi ülésszak első napján. A szöveget, az azt kísérő elemzést és a parlamenti pártok reakcióit egy helyre gyűjtöttük. A miniszterelnök szavait Juhász Attila, a Political Capital elemzője kommentálta.

Most érkezett

Juhász Attila összefoglaló kommentárja

Ami a reformokat illeti, ez a beszéd még inkább elmaradt a várakozásoktól, mint az egy héttel ezelőtti. Ez azért meglepő, mert az tudható, hogy a piac azt várta, hogy legalább valamilyen konkrét irányokat megfogalmaz a kormányfő. Az, hogy ez nem történt meg, a Magyarországgal szemben meglehetősen törékeny bizalmat még jobban alááshatja.

Ugyanakkor a kormány már utalt arra, hogy végleges formájában március elején fogja bejelenteni az intézkedéseket, úgyhogy azok, akik ehhez kötik a piaci döntéseiket, most újra ki kell, hogy várják ezt az időszakot. A sajtóban pedig vélhetően folytatódni fog az ezzel kapcsolatos találgatássorozat.

Ahogy az elején is említettem, itt nem elsősorban arról lehet szó, hogy a kormány nem kívánja kommunikálni ezeket a döntéseket, hanem arról, hogy még nem készültek el az erre vonatkozó koncepciókkal. Ennek az is az oka, hogy a kormánypárton belül vita van ezekben az ügyekben, ez derült ki a siófoki frakcióülésről kiszivárgó hírekből is. Nemcsak a Fidesz és a KDNP között van ellentét (ez utóbbi vita inkább az alkotmánnyal, illetve az oktatással kapcsolatos), hanem a Fideszen belül vannak eltérő nézőpontok, amelyekre a beszéd finoman utalt is, például az egészségüggyel kapcsolatban. De ami a legfontosabb lehet ebből a szempontból, az a kormány és a - jelentős részben fideszes - önkormányzatok közötti érdekkülönbség, ami érinti az önkormányzatok hatáskörét, intézményeit, azok finanszírozását és általában véve magát az önkormányzati rendszernek az esetleges megváltoztatását. Itt konkrét példaként érdemes megemlíteni az elmúlt időszakban a kormány és a főváros között kirajzolódó konfliktusokat, illetve az Orbán-Kósa vitát, ami a hírek szerint Siófokon zajlott le ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban.

A kormány nemcsak a piac és a külföldi elvárások miatt törekszik nagyobb centralizációra, hanem azért is, mert úgy tudja jobban érvényesíteni az akaratát strukturális kérdésekben, ha az önkormányzatok beleszólását csökkenti. Például az intézmények fenntartásának a kérdésében.

Ami a kormány által kitűzött célok szempontjából a legnagyobb hiányosságnak tűnik, az az, hogy konkrétan milyen eszközökkel kívánják megvalósítani a jobb aktivitást és a munkahelyteremtést. Ez azért nagyon fontos kérdés, mert - ahogy Orbán Viktor is elmondta - a kormány ennek a célnak a megvalósulásához kötötte a sikerét. Azokon a makroeszközökön kívül, ami az adócsökkentést jelenti leginkább, milyen más, mikroszinten érvényesülő felzárkóztatási programokat tervez a kabinet. Merthogy abban minden szakértő egyetért, hogy önmagában a makroeszközökkel nem lehet megvalósítani a nagyobb foglalkoztatást.

A konkrétumok hiánya rövidtávon a Magyarország iránti piaci bizalmat visszavetheti. Ez nehézséget okozhat a kormánynak, de a fő probléma az, hogy hosszútávon az országnak és a kormánynak az önérdeke olyan szerkezeti átalakítások végrehajtása, amelyek által elérhetővé válnak az Orbán Viktor által megfogalmazott, s egyébként mindenki által helyeselt célok.

Annyira keveset mondott Orbán Viktor ebben a két beszédben, hogy különösebb negatív belpolitikai következményekkel nem kell számolnia. Nem vállalt nagy kockázatot. De abból a szempontból kockázatos a kormány helyzete, hogy nem rendelkezik egyelőre világosan, a választók számára is elmagyarázhatóan kidolgozott reformkoncepciókkal, holott nyilvánvaló, hogy ezeknek a végrehajtását nem fogja tudni sokáig halogatni. Ha tervezett is Orbán olyat, hogy az első akciótervhez hasonlóan részletes tájékoztatást ad a kormány terveiről, akkor ezt a belső viták lezáratlansága miatt jól láthatóan nem tudta megtenni. Tehát nem arról van szó, hogy kerüli a választók szempontjából esetleg kényes, bizonyos érdekeket sértő kérdéseket (intézkedéseket), hanem arról, hogy egyelőre semmi nem tud mondani ezekről. Még e kérdések azon oldaláról sem, amely mindenki számára pozitívumként megfogalmazható lenne.

Orbán Viktor politikai érdeke lett volna, hogy beszédében konkrétumokról is szóljon, ugyanis az információhiány inkább növeli a közvélemény figyelmét az előttünk álló intézkedésekre, egyúttal fokozza is az ezekkel kapcsolatos félelmeket. Tehát jobban járt volna, ha már kijelöli azokat a kereteket, amelyekben ezekről az ügyekről beszélni lehet. Ezt nem tette, valószínűleg nem tudta megtenni.

Az, hogy ezekből a beszédekből nem tudtunk meg részleteket arról, hogy mi várható, nem jelenti azt, hogy az elkövetkezendő időszakban nem fog cselekedni a kormány. Éppen az látszik, hogy több területen is nagyon látványos döntések fognak születni. Egyrészt az alkotmányozásban, másrészt pedig ezeknek a reformintézkedéseknek a kidolgozásában.  

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

A kormánynak esélye van a sikerre

Egy baloldali párt arra szólít fel minket, hogy alkalmazzunk megszorításokat - mondja Orbán, aki szerint a szocialisták valami kéjes érzésnek adják át magukat, amikor a megszorításokról beszélhetnek.

Miért nem akarják megadni a lehetőséget egy olyan rendszernek, amely támogatja a munkát, a sikereseket, egyben segíti a szegényeket is - fogalmaz a miniszterelnök.

Esélyünk van arra, hogy megtaláljuk az ország legnagyobb bajaira a megoldást - zárta beszédét Orbán Viktor, hangsúlyozva: csak ennek a kormánykoalíciónak van esélye arra, hogy ezekkel sikerrel megbirkózzon. Támogassák Magyarország megújítását - mondta a kormányfő.

Orbán: nem veszek tudomást a személyes sértésekről

Nem veszek tudomást a személyes sértésekről - mondta Mesterházynak Orbán. Barátkozzanak meg azzal a gondolattal, hogy senki sem akarja önöket megsemmisíteni, inkább mondjanak valamit, amit fel tudunk használni - tette hozzá.

Nekünk biztosan nem rendben és konszolidáltan adták át az országot - utal vissza a szocialista politikus szavaira. Akkor kellett volna vitézkedni, amikor államtitkár volt - mondta Mesterházynak.

Orbán: támogatni kell a sikeres magyarokat

Nem tarthatunk életben olyan adórendszert, amely bünteti a sikert - mondja Orbán Viktor. Szeretném világossá tenni, hogy ahhoz, hogy a gazdaság működjön, adóval is támogatott sikeres magyarokra van szükség, az adórendszerben nem szabad szociálpolitikai eszközöket alkalmazni - hangsúlyozza  a kormányfő, hozzátéve: bátorítsuk a sikeres magyarokat, és a rendelkezésünkre álló keretből segítsük azokat, akik nem tudják magukat fenntartani.

A kormány kikényszeríti, hogy a cégek a béremelésnek olyan mértékét vigyék végig, hogy senki ne járjon rosszul az új adórendszerrel.

Orbán: a válságadók pozíciót teremtettek

A Schiffer András által felvetett, a stabilitási alap forrásait feszegető kérdésre reagálva azt mondja Orbán Viktor: ez az ország biztonságához szükséges.

A médiatörvény EP-kommentárjával kapcsolatban azt mondja: ott nem sok szó esett a jogszabályról. Ha meg fognak bennünket támadni - akkor is, ha ezeket a vádakhoz Önök is adták az ötleteket - el fogjuk mindig, minden körülmények között hárítani - fogalmazott a miniszterelnök.

A Tesco-ügyről (vagyis a multik adózásáról szólva) azt mondja Schiffernek: meg akarunk állapodni a multinacionális cégekkel, de előtte pozíciót kell fognunk. Ezért kellett a különadó is. Ez már olyan pozíciót teremt, ami tárgyalási alap - teszi hozzá a kormányfő. A helyzet kéregetésre, könyörgésre nem változik, tárgyalni kell, ehhez pedig tárgyalási pozíció kell - magyarázza a kormányfő.

Orbán: felesleges élet még nem született

Hónapok óta konzultációt tartunk az oktatásról, az egészségügyről - mondja a miniszterelnök. Ezt majd beterjesztjük a Ház elé, erről majd vitázunk, s eldöntik, hogy mi is legyen - teszi hozzá.

A Vona Gábor közbiztonsággal kapcsolatos kijelentésére reagálva azt mondja: olyan új intézkedéseket vezettek be, amelyek korábbi tabukat érintenek - mondja. Hozzáteszi: mivel Borsodban árvíz volt, a kormány tagjai egymásnak adták a kilincset a térségben. Az egyiptomi forradalomra utalva azt mondja: ne higgye, hogy mindenhez közöm van. A képviselő felszólalására reagálva azt is hangsúlyozza: adósságelengedés nincsen, nem is volt.

A cigányságot érintő Vona-kijelentésekre reagálva úgy fogalmaz: felesleges élet még nem született, felesleges és indokolatlan élet nincsen.

Orbánnál a szó ismét

Orbán Viktor viszontválaszát úgy kezdi: az ellenzékiek azt mondták, nem látják pontosan, mi történik. A miniszterelnök a korábban idézett törvénymódosításokat sorolja újra: magánnyugdíjpénztáraktól az energiaszektorig. Komolyan gondolják, hogy ez egy olyan kormány, amely nem diktálja a tempót? - teszi fel a költői kérdést.

Az a megállapítás, hogy a kormány nem tudná, hogy mit akar, kívül van a hihetőség határain - mondja.

Lázár: "hogyanok" március 15-ig

A miniszerelnöki beszédre utalva azt mondja: a "hogyanok" március 15-ig kiderülnek. A párt ragaszkodik ahhoz, hogy az előző kormányzat tisztségviselői, akik szétlopták az országot, valódi elszámoltatás elé álljanak.

Orbán Viktornak azt javasolja: mind az öt parlamenti frakció kapjon lehetőséget arra, hogy a saját alkotmánytervezetét letegye a Ház asztalára. Az alkotmányban fontos a kiszolgáltatottak védelme - hangsúlyozza Lázár, hozzátéve, hogy pártja azon dolgozik majd, hogy ez bekerüljön az új alkotmányba.

A munka lesz az elsődleges kérdés, mindenkinek dolgoznia kell, akár tetszik, akár nem - mondja Lázár.

A 20-as, 30-as évek generációját az előző kormány elűzte Magyarországról, s azt kéri, a kormány számára fő szempont legyen ennek a korosztálynak a képviselete - mondta Lázár.

Lázár visszautasítja a hazaárulózást

Lázár János visszautasította a Fidesz nevében Vona Gábor hazaárulózását. Azt kéri a kormánytól, hogy világnézeti, vallási, faji, pártpolitikai tekintet nélkül tekintsen egyenlő jogokkal bíró embernek, s biztosítson nekik védelmet, azoknak, akik a törvényeket betartják. A kormány ne tegyen különbséget magyar és magyar ember között, s azoknak is kormánya legyen, akik nem rá szavaztak - teszi hozzá.

Harrach a médiatörvényről és a magyar gerjesztőkről

Harrach Péter, a KDNP képviselőcsoportjának elnöke a "kártevők frakcióvezetőjének" (értsd: Mesterházy Attila) megjegyzésére utal: a második Orbán-kormány folytatja az első Orbán-kormány munkáját - hangsúlyozza.

Orbán Viktor beszédéről szólva azt mondja: minden konstruktív politikai erőnek össze kell fognia a siker érdekében, a destruktívak kívül maradása legyen az ő bajuk. Szabadság, igazságosság és rendezett világ - sorolja Harrach Péter a jövővel kapcsolatban, hozzátéve: minden társadalmi csoport kapjon esélyt. Azt is kiemeli: fontos, hogy aki tud, az dolgozzon. Ehhez hozzáteszi, hogy aki tud, az kapjon munkát.

A rendezett világgal kapcsolatban azt mondja: kaotikus világot örököltünk. A médiatörvény hatásaként keletkezett hisztériára is kitér: nem a médiatörvénnyel van gond, hanem a hatásával, meg azokkal a hazai politikai erőkkel, akik fellépnek ez ellen, gerjesztik a hisztériát.

Gazdasági szabadságharcot kell folytatnunk - mondja, hozzátéve: annak kell vállalnia a nagyobb részt, akiknél több jövedelem van.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!