szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

Pénzkivonásról és nem reformokról szól a kormány kedden bejelentett gazdasági csomagja - mondta Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója a kedden bejelentett reformcsomag kapcsán.

A bejelentések elmaradtak az elvárásoktól, kevés konkrétumot tudtunk meg a csomagról, és amit tudunk, az is azt mutatja, hogy nem strukturális reformokról van szó, hanem különböző rendszerekből történő takarékossági pénzkivonásokról, azaz megszorításokról - mondta Tóth Csaba. Egy kormány két módon tud pénzt kivonni, az egyik, hogy a struktúrát változatlanul hagyja, és azt mondja, mostantól gazdálkodj kevesebb pénzből vagy azt mondja, hogy mostantól másképp fog működni a rendszer és ezzel pénzt fogunk megtakarítani.

Az elemző szerint a kormány keddi bejelentései alapján az első eset látszik megvalósulni, hiszen az mondja egészségügynek, nyugdíjasoknak, közlekedés részvevőinek, hogy kevesebb pénzük lesz, de nem visz bele olyan rendszerszemléletű reform elemeket, amely azt mutatná, ezek a rendszerek hatékonyabban fognak működni. Ez a szemlélet, amely azt mondja inkább, hogy milyen pénzügyi, költségvetési célokat kell elérni, ez egy pénzügyi szemléletű, takarékosságra ösztönző program, ami meglepő az Orbán-kormánytól, hiszen ez korábban az MSZP-SZDSZ kormányra volt jellemző.

Az elemző szerint az ország makroszámai önmagukban nem feltétlenül indokoltak volna ilyen csomagot, de a befektetők elvárásai és a piacok megnyugtatása mellett a kormány maga is kényszerpályára helyezte magát, egyrészt egyebek között az őszi adócsökkentéssel, másrészt pedig a maga keltette kommunikációs várakozásokkal.

A mostani ütemtervből viszont az látszik, hogy csak csöpögtetni fogják az intézkedéseket, ami növeli az ellenállást ellene. Előre kiszivárogtak számok az államadósság csökkentésről, illetve a megszorításokkal kapcsolatban, de a bejelentések nem erősítették meg ezeket, csak utaltak a jövőre nézve, ez hasonló ahhoz a szemlélethez, amikor 2006-07-ben MSZP-SZDSZ reformokat akart elfogadtatni. Akkor azt mondták, hogy előbb pénzt vonunk ki, és csak később jön a koncepció. Ez az akkori kormánynak sem jött be - emlékeztetett az elemző.

Azzal, hogy a csomagot Matolcsy György és Navracsics Tibor jelentette be, Orbán Viktor megpróbálja elhárítani magáról a felelősséget, de ennek a választók szemében nem lesz nagy jelentősége. Orbán Viktor ezzel ugyan fenntartja magának a lehetőséget, hogy később még módosítson, esetleg "leszidja minisztereit", ha valamivel nem elégedett, de a választók végső soron Orbán Viktorról, a Fideszről, a kormányról egyben fognak véleményt nyilvánítani - mondta Tóth Csaba.

A program végrehajthatósága kapcsán két dolgot kell megkülönböztetni az elemző szerint. Az egyik az ellenzék és a szakszervezetek felháborodása, a másik pedig, hogy a kormány maga mennyire tudja végrehajtani. Elvileg a 2/3-os többséggel, ha nagyon akarja, partnerek nélkül is végig tudja vinni terveit. Ugyanakkor nagyon komoly esély van rá, hogy a csomagot felpuhítják, mert a tapasztalat az, hogy amikor egy reform elhúzva, több éven át, újabb egyeztetésekkel, félévente előkerülő koncepciókkal valósul meg, ott a javaslat a végére a lobbi érdekek, az egyeztetések hatására felpuhul - mondta a Republikon Intézet politológusa.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!