szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Távozik és új pártot alapít? Kizárják? Marad és egy idő után átveszi a hatalmat? A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó szocialista politikusok többsége úgy véli, Gyurcsány Ferenc inkább az MSZP-n kívül keresi majd boldogulását.

„Előbb kerülök én sittre, mint ő” – fogalmazott lapunknak az egyik csúcsvezető szocialista politikus, hangoztatva: hiába lebegtetik Gyurcsány Ferenc esetleges büntetőjogi felelősségét egy-egy ügyben a fideszesek, a volt kormányfő érintetlen marad. Nemcsak azért, mert párttársa szerint ártatlan, hanem azért is, mert a Fidesznek esze ágában sincs mártírt faragni belőle. „A Fideszben azért imádkoznak, hogy az Örökkévaló sokáig tartsa meg Gyurcsány Ferencet jó egészségben a Szocialista Párton belül, mert amíg ő az MSZP politikusa, addig ott a kolonc a párt nyakán” – mondta interjúalanyunk. Hasonlóan látja ezt egy másik MSZP-s, egykori miniszter is. „A Fidesz egy vádemelésből csak rosszul jöhet ki, úgyhogy én ezt a lehetőséget kizárom, s szerintem ezt Gyurcsány Ferenc is így ítéli meg.”

Nem meglepően a leglesújtóbban a Mesterházy Attilához közel álló szocialisták nyilatkoztak a volt miniszterelnök-pártelnökről. „Gyurcsány minden további nélkül lehetne elnökségi tag, vagy akár alelnök is, ő azonban annyira exhibicionista és önjáró, hogy inkább egyedül kapirgál egy kis szemétdombon, mint másokkal közösen egy nagyon” – mondta a jelenlegi pártelnök egyik szimpatizánsa, aki elképzelhetetlennek tartja, hogy a külön utakat járó Gyurcsányt ezért kizárnák az MSZP-ből. Ő azt jósolja, hogy Gyurcsány megpróbálja majd átvenni a párton belüli hatalmat, de ez nem sikerül neki és ekkor dérrel-dúrral távozik. Új pártot alapít, amellyel azonban „alulról fogja szagolni az öt százalékot”.

Békében elválni

Egy volt miniszter kevésbé tartaná sikertelennek a Gyurcsány-pártot. „Öt és tíz százalék között szerepelne” – tippelt. Igaz, ő is inkább házon kívül látná legszívesebben a volt kormányfőt. Szerinte ugyanis ha Gyurcsány az MSZP-n belül marad és ott lesz vezető politikus, akkor a párt öt-tíz százalék közé kerül, de „húsz százalékot semmiképp sem érnénk el vele”. Neki meggyőződése egyébként, hogy Gyurcsány ezzel nincs tisztában és „hisz saját magában”.  A volt miniszter szerint az lenne az ideális forgatókönyv, ha békében elválnának és Gyurcsány új pártja az MSZP szövetségese lenne.

Gyurcsány Ferenc. Párttársai szerint a Fidesz nem csinál belőle mártírt
Stiller Ákos

Több szocialista politikus is Gyurcsány önjáróságát rótta fel, mondván: hiába ambiciózus és rendkívül tehetséges politikus, a csapatjátékra képtelen és a politikát one man show-nak tekinti. „Nem hiszek abban, hogy Gyurcsány bármikor beáll az MSZP csapatába, Mesterházy vagy bárki más mögé. Sosem fog pályázni elnökségi tagságra: soha nem lenne alelnök a pártban, nemhogy elnökségi tag. Habár első emberként leszerepelt, nem tudja magát másképpen elképzelni, csak első embernek” – mondta egy másik, egykoron miniszterként is tevékenykedő szocialista forrásunk. Véleményét szerinte az is igazolja, hogy a Gyurcsány-kormány tele volt súlytalanabbnál súlytalanabb politikusokkal, pont azért, hogy a kormányfő dominanciája még inkább érvényesüljön. „Feri nagyon rosszul tudott dönteni káderügyekben, de neki ilyenek kellettek. […] Soha nem akart olyanokat, akik őt háttérbe szoríthatják” – fogalmazott forrásunk.

Kevésbé tudatos tömegek

A különválás esélyét növeli, hogy az MSZP jövőbeli „célcsoportját” is másban látja Gyurcsány Ferenc, mint a legtöbb párttársa – állítják szocialisták. Míg a volt kormányfő szerint a pártnak a társadalom – politikailag tudatosabb – felső egyharmadát kellene tudnia megszólítani, több MSZP-s úgy véli: az alsó kétharmadot kellene tudni úgy képviselni, hogy ez választói szavazatot, tömegeket hozzon, még akkor is, ha ez utóbbi réteg kevésbé tudatos szavazó.

A Gyurcsánnyal kevésbé vagy egyáltalán nem szimpatizáló MSZP-sek irigykednek is a volt kormányfőre, amiért ő formális párttisztség nélkül is valódi vezető és a baloldal egy jelentős része hallgat rá, ráadásul a média is kiemelten kezeli minden megnyilatkozását. „Mesterházy előbb állt a nyilvánosság elé azzal a szöveggel, miszerint az MSZP mostantól nem a kormány, hanem a rendszer ellenzéke, de a média mégis akkor kapta fel ezt, amikor Gyurcsány az országértékelő beszédben megismételte” – mondott egy példát az egyik interjúalanyunk. [Gyurcsány először február 15-én, a blogján írta le ezt, Mesterházy interjújának megjelenése előtt - a szerk.]

Többen vannak Gyurcsány párttársai közt, akik úgy gondolják: a politikai karrierjét halálra ítélő őszödi beszédet ő maga szivárogtatta ki. Egy Mesterházy Attilához közel álló forrásunk szinte biztos ebben, bár bizonyítékai nincsenek rá, mások például egy egykori miniszter, így gyanítják.

Újítani kell. De hogyan?

Abban több szocialista politikus is egyetért Gyurcsánnyal, hogy az MSZP-t meg kell újítani. A vita a hogyanon van. Egy volt szocialista miniszter szerint hiba volt az MSZP részéről a mozgalmi jelleget teljesen elveszíteni, hagyni, hogy egyrészt a pártvezetés és a párttagság, másrészt a pártvezetés és a lehetséges választók közti kapcsolat meglazuljon. Számos szocialista párttag vagy szimpatizáns  panaszkodott arra, hogy MSZP-s polgármesterének vagy egyéni képviselőjének 2010 előtt a színét sem látta éveken át. „Ezeket az elveszített kapcsolatokat vissza kell építeni” – vélte forrásunk, aki azt is felrótta Gyurcsánynak, hogy kormányon az MSZP egyre-másra rukkolt elő különböző programokkal – mint a száz lépés vagy a népi részvény –, melyeket aztán nem vitt végig.

Ugyanez az interjúalanyunk egy következetesen baloldali, szociáldemokrata pártot képzelne el, amely „konzervatívokkal, liberálisokkal, zöldekkel” is összefogna. Szerinte az őáltala, illetve a Gyurcsány által felvázolt demokratikus koalíció között az a különbség, hogy ő az összefogást a párt körül, míg Gyurcsány a párton belül képzeli el. „Működésképtelenné válna a párt, ha megnyitnánk a Debreczeni Józsefek, a Bauer Tamások előtt. Fogjunk velük össze, de a párton belül egység legyen.”

Persze vannak Gyurcsány-hívek is az MSZP-n belül. Például Vadai Ágnes, aki a volt kormányfő egyik szövetségesének számít. Ő csupa jót mondott Gyurcsányról. A parlamenti képviselő személy szerint nagyon örül, hogy a volt miniszterelnök „itt van, beszél és folyamatosan figyelmezteti a kormánypárti képviselőket, hogy van egy határ”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!