szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem nézték végig egykori házaik ledöntését a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa devecseri károsultjai. A segélyszervezetek munkatársai ugyanakkor több olyan családról tudnak, akik nem akarják elhagyni bontásra ítélt házukat.

A Veszprém megyei kisvárosban 21 utcát és 297 házat öntött el az ajkai zagytározóból október 4-én kizúdult vörösiszap; 262 lakóházról állapították meg, hogy lakhatatlan. Az iszapömlésben menthetetlenül károsodott lakóépületek dózerolását szerdán kezdték meg, de nemhogy a házak tulajdonosai, de még helyiek sem voltak a környéken - tapasztalta az MTI tudósítója Devecserben.

A bontási rendelet szerint az első bontási tömb lakóinak március 8-ig volt idejük összepakolni bútoraikat és megmaradt ingóságaikat, amelyeket az önkormányzat az egykori laktanya épületeiben raktározott el. A március 15-ig lebontandó 35 ingatlan mindegyike már lakatlan. Néhányan a szomszédos, később bontásra kerülő házakból nézték, ahogy a tetőgerendákat letépi a markológép kanala.

Adányi László, a Máltai Szeretetszolgálat katasztrófavédelmi programjának vezetője az MTI-nek elmondta: 59 emberről tudják biztosan, hogy még bent lakik a házában. "Nem tudjuk pontosan, hány családot jelent, de közülük többen nem akarják tudomásul venni a bontás tényét" - mondta a segélyszervezet programvezetője. Mint rámutatott, a bontások idejére létrehozott krízis intervenciós csoport feladata most az, hogy ezekkel az emberekkel elbeszélgessen, és közösen, reálisan végiggondolják a lehetőségeket, segítsenek a döntésben.

Szaknyelven szólva ez a "ventilláció" segíti a történtek feldolgozását, mert az ilyen katasztrófák esetében nem elég hivatalos tényeket közölni az emberekkel, hogy "itt írja alá, Marika néni" - fogalmazott a szakember. Hozzátette: a kiköltözni nem akarók között több idős ember van, akik nehezen mozognak, és az "öreg fát nem lehet átültetni". Viszont a közművek fokozatos kikapcsolásával ők is rákényszerülnek a házak elhagyására - tette hozzá.

Adányi László elmondta, hogy a segélyszervezet munkatársai rendszeresen látogatják a családokat, március végéig várhatóan öt családnak segítenek albérletet találni. Az ideiglenes albérletet a segélyszervezet fizeti, illetve az új házak átadásáig a károsultak is találhatnak maguknak alkalmas átmeneti szállást. Tájékoztatása szerint megkötik a szerződést a bérbeadóval, de senki helyett nem döntenek.

A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai ellenőrizték a régi laktanya területén kialakított raktárakat, a fűtetlen betonépületekről fényképet készítettek. Adányi László szerint ezzel meg tudják mutatni az embereknek, hova kerülnek személyes holmijaik és bútoraik. Devecserben egyszerre bontják a házakat és épül az új lakópark, a károsultak előre megbeszélt időpontban belülről is megtekinthetik az épülő házakat.

Az Országgyűlés június végéig az egész megyére kiterjesztve hétfőn hosszabbította meg a még október 6-án kihirdetett veszélyhelyzetet. A helytállásról és az újjáépítésről szóló kormányhatározat alapján 2011. június végéig fel kell építeni a károsultak új házait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!