szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

Rubovszky György kereszténydemokrata politikus szerint Sólyom László álláspontja, miszerint nem szerencsés, ha csupán a kormánytöbbség dönt egy új alkotmányról, ma úgy értelmezhető, mint ami szembe megy a népakarattal.

Rubovszky György, az új alkotmányt előkészítő eseti parlamenti bizottság volt tagja a Duna Televízió reggeli műsorában beszélt arról, hogy nem szabadna az alkotmányozást a mai naptól április 18-ig tartó folyamatnak tekinteni. Megfogalmazása szerint 1988 óta zajlik folyamatosan az alkotmányozás Magyarországon. A műsorban szóba került Sólyom László korábbi államfő nyilatkozata, miszerint nem szerencsés, ha csupán a kormánytöbbség dönt egy új alkotmányról. Sólyom László ezt 17 évvel ezelőtt mondta, ám titkárságvezetője szerint a véleménye azóta sem változott.

Rubovszky György szerint a tizenhét évvel ezelőtti nyilatkozat idején számos törvény kikerült a kétharmados jogszabályok sorából, így akkor lehetett azt hangsúlyozni, nehogy az alkotmány is a feles törvények közé kerüljön. A politikus feltette a kérdést: ha a kormánytöbbség 97 százalékos lenne, akkor se tartaná-e elegendőnek azt a korábbi köztársasági elnök az alkotmányozáshoz. Szerinte szembemegy a népakarattal ez az álláspont.

A kormánypárti képviselő azt is kiemelte, hogy tavaly júniusban az alkotmány-előkészítő eseti parlamenti bizottság megszólított hetven-nyolcvan civil szerveztet, intézményt, jogi műhelyeket és egyetemeket az új alkotmány tartalmát illetően. Azon túl minden politikai pártnak biztosított volt a lehetőség, hogy további öt szervezettől kérjen be az új alaptörvényre vonatkozó elképzeléseket. Megfogalmazása szerint gyakorlatilag az egész társadalom előtt nyitva állt az alkotmányozás és az alkotmányhoz való hozzászólás lehetősége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!