szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A demokratikus parlamenti ellenzéki pártok távol maradnak az alkotmányozási folyamattól - erősítették meg az MSZP európai parlamenti képviselői abban a körlevélben, amelyet a témáról kedden Brüsszelben rendezett közmeghallgatás apropóján a többi EP-képviselőnek küldtek.

A körözvény emlékeztetett arra, hogy az EP szocialista frakciója a héten Athénban tart kihelyezett ülést, ezért nem tud bekapcsolódni a közmeghallgatás vitájába, amelyet a Fidesz EP-képviselői szerveztek.
   
Az MSZP-tagok a körlevélben jelezték, hogy a párt - az LMP-vel együtt - egyebek között azért döntött úgy, hogy kimarad a folyamatból, mert a Fidesz elutasította azt a kérésüket, hogy adjon jogi garanciákat, amelyek biztosítják a széles körű politikai konszenzust az alkotmánynak, a téma demokratikus megvitatását, valamint azt, hogy a szöveg lényegi lakossági támogatást élvez.
   
Felsorolta a frakció azokat a közvetlen érveket is, amelyekre hivatkozva a párt nem kíván részt venni a folyamatban. Ezek közé tartozik, hogy éppen Magyarország az Európai Unió soros elnöke, hogy nincs politikai konszenzus egy új alkotmány szükségességéről és tartalmáról, és hogy a szöveg előkészítéséhez nem kielégítő a társadalmi konzultáció.
   
Ismertette a körlevél az MSZP tartalmi aggályait, valamint kifogásolta azt is, hogy a mostani közmeghallgatásra küldött meghívóhoz csatolt alkotmányszövegből hiányzik a preambulum.
   
A képviselők szerint mindez arra a következtetésre juttatta őket, hogy a törvényhozási folyamat egyetlen célja bebetonozni azt a "centrális politikai erőteret", amelyre Orbán Viktor miniszterelnök több ízben utalt már.
   
Csatolták a körözvényhez az Európa Tanács Velencei Bizottságának véleményét is, amely szintén tartalmaz felvetéseket az alkotmánytervezettel kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Helsinki Bizottság: félrevezető az alkotmánytervezet angol fordítása

Ma tartanak Brüsszelben meghallgatást a magyar alkotmányozásról. Ebből az alkalomból a magyar kormány eljuttatta az európai parlamenti képviselőkhöz az Alaptörvény tervezetének angol fordítását, valamint az új Alaptörvénnyel kapcsolatos vitairatát. Több civil szervezet szerint azonban félrevezető a fordítás és a kormány vitairata.

MTI Itthon

Alkotmányozás: a pedagógusok is hiányolják a párbeszédet

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz az új alkotmány kapcsán. Az érdekvédelmi tömörülés szerint a parlamenti képviselők egymás közötti vitája nem pótolja a társadalmi párbeszédet.

MTI Itthon

Az alkotmányügyi bizottság szerepeltetné a vármegye kifejezést az új alkotmányban

Kormánypárti és jobbikos politikusok szavazataival az alkotmányügyi bizottság keddi ülésén nem támogatta a fideszes Lázár Jánosnak és a KDNP-s Harrach Péternek azt a módosító indítványát, amely elvetné a vármegye kifejezést az új alkotmányra vonatkozó kormánypárti javaslatból. A testület egyetértett viszont azzal, hogy ne korlátozzák az alaptörvényben a parlamenti képviselők számát az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordulás esetén.

MTI Itthon

Az Alkotmánybíróság elnöke Schmittnek is elmondta aggályait

A valamennyi törvényre kiterjedő utólagos alkotmányossági vizsgálat lehetősége a magyar alkotmányos rend lényegi biztosítéka, ezért annak korlátozását ideiglenesen sem indokolt fenntartani - hangsúlyozta az Alkotmánybíróság elnöke, amikor hétfőn találkozott Schmitt Pál államfővel a Sándor-palotában.