szerző:
InfoRádió
Tetszett a cikk?

Sokan adtak féléves időt a kormánynak, hogy produkáljon valamit az egészségügyben, de az elvárásoknak nem tudtak megfelelni a kormányzati szereplők - vélekedett Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának projektvezetője az InfoRádió műsorában.

A projektvezető szerint úgy látszódik, hogy nem történik semmi, ugyanakkor vannak előremutató lépései az egészségügyi kormányzatnak. Szócska Miklós szakállamtitkárnak sikerült párbeszédet kialakítani a szervezetek képviselőivel, ami újdonság ahhoz képest, ahogy korábban bántak velük - emlékezetett a projektvezető. A  Semmelweis-tervben már vannak olyan elemek, amelyekre szüksége lehet a magyar egészségügynek. Sinkó Eszter szerint látható, hogy Szócska Miklós megpróbál olyan helyzetet teremteni, hogy ha a kormány végül igent mond a Semmelweis-tervre, és kialakul az egészségügy irányvonala, kiderül, milyen változások jöhetnek, akkor legyenek eszközök az államtitkár kezében - fejtette ki a közgazdász.

Sinkó Eszter a szerint úgy tűnik, hogy a Fidesz részéről csupán Tarlós István és legfeljebb a miniszterelnök az, aki azt akarja, hogy az egészségügyi intézmények átkerüljenek állami tulajdonba.  A projektvezető azt mondta, információi szerint a Fővárosi Közgyűlés Fidesz frakciója a főpolgármester kérésére sem szavazná meg az állami tulajdonba adást, csak ha a javaslatot a kormányfő is támogatja.

Arra a kérdésre, hogy lenne-e értelme az állami tulajdonba vételnek, Sinkó Eszter nemmel felelt. Azonnal hozzátette viszont, hogy a fővárosra vonatkozóan kissé finomítana a válaszon. Miként kifejtette, Budapesten túl sok tulajdonos van jelen, épp ezért eddig senki nem vette magának a fáradságot arra, hogy az egészségügyi intézmények közötti munkamegosztást újragondolja. Innen nézve volna értelme annak, ha a főváros ideiglenesen lemondana intézményeinek a kezelési jogáról, arra vonatkozóan, hogy milyen jellegűek legyenek az átalakítások.

Sinkó Eszter annak is látná értelmét, ha létrejönne egyfajta tulajdonosok tanácsa, vagy ehhez hasonló típusú szervezet, amelyben a szereplőket fix határidőn belül megegyezésre kényszerítenék arról, mely intézmények maradjanak állva a fővárosban. Azt mindenki tudja, hogy ma túl sok az egészségügyi intézmény Budapesten, sokhelyütt párhuzamosak a kapacitások. A kórházi kiadásokat tehát lehetne csökkenteni. Ehhez azonban az kell, hogy a Fővárosi Önkormányzat legyen nyitott a tulajdonában lévő intézmények újraelosztására, beleértve ebbe a Semmelweis Egyetemet, illetve az egyházi és a Pest megyei intézményeket is - vélekedett a projektvezető.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!