szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az V. kerület azt kéri a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól (KÖH), hogy legyen rugalmas a belvárosi Új városközpont - Zeppelin Projekt engedélyeztetése során - közölte Puskás András alpolgármester csütörtökön az MTI-vel.

A Fővárosi Bíróság kedden semmisnek mondta ki az V. kerületi Bécsi utca páros oldalának épületsora helyére tervezett projekt elvi építési engedélyét mind az első-, mind a másodfokú engedélyre kiterjedő hatállyal, és egyúttal az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.

Csipak Péter, a projektet megvalósító cég tulajdonosa csütörtökön az MTI-vel azt közölte: a bírósági döntés megerősítette az V. kerületi önkormányzat illetékességét és egyben cáfolta, hogy a hivatal elfogult lenne az engedélyeztetés során. "Az is pozitív fejlemény, hogy a bíróság a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal (KÖH) való egyeztetést is kötelezőnek nevezte, mert így már szemernyi kétsége sem lehet senkinek, hogy az épített örökség védelmével foglalkozó szakemberek véleménye is kikerülhetetlen lesz a végső döntés meghozatalakor" - fűzte hozzá. 

Bánkuti András

Az V. kerületi önkormányzat csütörtökön azt közölte: az az érdeke, hogy a városrészben, különösen a megújult főutca mentén található épületek megfelelő állapotban legyenek. A szóban forgó három Bécsi utcai épület romos állapotban van hosszú évek óta, a kerület azt szeretné, hogy ez ne maradjon így - tette hozzá az alpolgármester. A közlemény szerint az építési engedélyezési eljárás a Fővárosi Bíróság döntésének megfelelően újraindul; a beruházót arra kéri az önkormányzat, hogy folytasson tárgyalásokat a KÖH-el, és vegye figyelembe álláspontjukat, majd ez alapján dolgozza át a terveket, amelyeket benyújt engedélyezésre. Az önkormányzat úgy tudja, hogy a beruházó egy többfunkciós épületet tervez felépíteni, ez üzleteket, irodákat és lakásokat is magába foglalna.  

A Budapest Világörökségéért Alapítvány kedden a bírósági döntést követően azt közölte az MTI-vel: azért indított pert a "gigantikus, városképromboló terv" engedélye ellen, mert sem az elsőfokú kerületi építési hatóság, sem a másodfokon eljáró Fővárosi Közigazgatási Hivatal nem vonta be az eljárásba a műemlékvédelmi szakhatóságot. Az első tárgyalás végén már meghozott ítélet az egyértelmű jogsértést állapította meg - tette hozzá. Az LMP fővárosi frakciója üdvözölte a bírósági döntést. Közölték, a párt a projekt nyilvánosságra kerülése óta tiltakozik a beruházás ellen. Az LMP fővárosi frakciója már kétszer javasolta, hogy az új közgyűlés bírálja felül elődje döntését, amellyel megszüntették az egyik lebontani kívánt épület, a Fischer-ház műemléki védettségét.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!