szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra sem vonatkozik a sajtótermékekre a kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelezettsége, és a törvény egyetlen szakasza sem ró tevőleges kötelezettséget a sajtóra, vagy az újságírókra - magyarázza a július elsejétől már az internetes és nyomtatott sajtótermékekre is vonatkozó médiatörvényt a Médiatanács blogja.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa az új magyar médiatörvény hatályának a július elsejei kiterjesztése kapcsán rövid magyarázatot tett közzé a hivatalos blogján, melyben állítja, hogy a sokat vitatott törvény csak nagyon szűk körben határoz meg minimumszabályokat a legalapvetőbb jogokat sértő tartalmakkal kapcsolatban.

"Ezek egyebek mellet az emberi méltósággal, az emberi jogokkal, a gyűlöletbeszéddel és a kiskorúak védelmével kapcsolatos sértő tartalmú megjelenések lehetnek majd, amelyeket a jogelőd médiahatóság, illetve korábbi bírósági döntésekből kiindulva értelmez a jövőben a Médiatanács is" - írják a blogon, majd hozzáteszik: "És most akkor nyugodtan tegye fel a kezét, aki a fenti bekezdésben foglaltak bizonyos mértékű korlátozásával nem ért egyet!"

A Médiatanács blog felhívja a figyelmet arra is, hogy bár a törvény lehetőséget ad arra, hogy "a szabályok érvényesülését a hatóság hivatalból vizsgálja", de az NMHH-ban nem lesz a televíziók, rádiók ellenőrzését és a műsoraiknak elemzését szolgáló műsorfigyelő osztályhoz hasonló „lapolvasó” vagy „netolvasó” osztály, "és nincs is erre vonatkozó terv".

A Mádiatanács emellett állítja, hogy a szabályok betartatását szakmai szervezetekre kívánja bízni, és hogy "az Index és az Origo hírportálokat is magában foglaló szakmai szervezettel már meg is történt a megállapodás megkötése. További tárgyalások közelednek a lezáráshoz a sajtópiac nagy részét lefedő további szervezetekkel" - írják.

Miután a Népszava ellen Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár kezdeményezésére a média- és hírközlési biztos eljárást indított egy "kegyeletsérő" komment miatt, a Médiatanács úgy érezte, a kommentelésről is meg kell emlékeznie a blogbejegyzésében, erről azt írja: "Ahogyan eddig, ezután is a szolgáltató dönti el, hogy hozzá lehet-e szólni cikkeihez, vagy nem. Csak néhány példát említenénk: szabad a hozzászólás a mandiner.hu-n és a 168 óra weboldalán, de például a hvg.hu és az Index nem minden esetben enged hozzászólást a híreihez."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!