szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az érdi városvezetés mindent megtesz a Harkály úti óvodáért, amelynek az udvarát kettészeli a Kelenföld és Tárnok között épülő vasút - mondta Segesdi János (Fidesz) alpolgármester szerdán, az óvoda udvarán tartott sajtótájékoztatón.

A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. szerint az építkezés megkezdése nem tűr halasztást, s a költözés szükségességéről időben tájékoztatták az érintetteket. Az alpolgármester azt közölte: a városnak nincs pénze új óvoda építésére, a kisajátítás "ellentételezéseként" megítélt 61 millió forintból pedig nem telik egy EU-normáknak megfelelő új gyermekintézményre. (A polgármesteri hivatal szakértői szerint legalább 184 millióba kerülne egy 80 férőhelyes új óvoda létesítése).

Az óvoda vezetője, Agócs Erika a sajtótájékoztatón tudta meg, hogy augusztusban már nem nyithatnak ki, holott a NIF szóbeli ígérete alapján azzal köszöntek el múlt pénteken a szülőktől: visszavárnak mindenkit a nagytakarítás után. Segesdi János közölte: a városvezetés a NIF-től hétfőn érkezett levélből értesült arról, hogy az előzetes egyezség ellenére nem kapják meg az egyéves haladékot. "A vonat  átgázolt mindenen" - tette hozzá az alpolgármester, aki értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy két állami szerv vitája idáig fajult, s ennek 80 gyerek, 80 család "issza a levét". 

Úgy fogalmazott: "építsen a NIF egy új óvodát Érden annyiból, amennyiből tud, mert nekünk nincs pénzünk rá, s a többi érdi óvoda sem képes befogadni a 80 szélnek eresztett gyereket, mert mindenütt 120 százalékos a telítettség". Az alpolgármester egy játék vasutat nyújtott át az óvoda vezetőjének, mondván: tudassa a kicsikkel, hogy nem a vonat a rossz, hanem azok, akik ilyen helyzetbe hozták őket. Segesdi János az MTI érdeklődésére közölte: minisztériumi szintű egyeztetést kezdeményeznek az ügyben, és a megyei kormányhivatalt is megkeresik, kérve a terület július 11-i birtokba adásának felfüggesztését. Hozzátette: lehet, hogy a jog szerint tényleg 61 milliót ér a Harkály úti ingatlan, de a projekt megvalósításának emberi oldalát is szem előtt kellene tartani, ezért a végsőkig elmennek igazuk érvényesítése érdekében. Hogy ez konkrétan mit jelent, azt nem fejtette ki.

Loppert Dániel, a NIF szóvivője az elhangzottakra reagálva azt mondta az MTI-nek, hogy legalább két éve tájékoztatták az önkormányzatot az EU támogatta gyorsvasút építésével összefüggésben arról: az óvodának költöznie kell. Július előtt pedig arról is tájékoztatást adtak, hogy augusztusban már nem térhetnek vissza a kicsik. A bíróság által megítélt kártalanítási összeget is átutalták a város számlájára - tette hozzá. A szóvivő cáfolta, hogy csak a hétfői levélből értesült az önkormányzat az egyéves haladék megvonásáról. Mint mondta, már a nyári szünet kiadása előtt jelezték, hogy jogi és munkavédelmi szempontból nem tudják kivárni az egy évet. Közölte: az építkezés esetleges elhúzódása több tízmilliárdos EU-forrást veszélyeztetne, de az érdi vezetés beruházáshoz való hozzáállása miatt is így kellett döntenie a NIF-nek.

Loppert Dániel kitért arra, a gyerekek hosszú távú érdeke, hogy ha felnőnek, akár 15 percenként indulhassanak Budapestre dolgozni az óránként 160 kilométeres sebességgel haladó gyorsvasúttal. "Hogy ősztől hová járnak óvodába, azt nem nekünk, hanem az önkormányzatnak kell eldöntenie"- tette hozzá a szóvivő. Magyarország az EU-ba való belépéskor vállalta, hogy a nemzetközi forgalomban is jelentős szerepet játszó Kelenföld-Tárnok vasútvonalat európai szintűre fejleszti. Az összességében 120 milliárdos beruházás hosszabb ideje húzódik, de ősszel mindenképpen megkezdődik az építés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!