szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fővárosi önkormányzat belépése nélkül a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) csak súlytalan gittegylet lehet, amely nem válhat a kormány hivatalos konzultációs partnerévé – közölte a főpolgármester. Az új önkormányzati érdek-képviseleti szövetség pénteken tartja alakuló ülését.

Tarlós István elmondta, a szervezet megalakítását jelentéktelen kérdésnek tartja. Jelezte azt is, hogy szerinte "a (fővárosi) kormányzati hivatal vezetője (Pesti Imre) teljesen jogszerűtlenül hívta össze az alakuló ülést, mert pont semmi köze nincs hozzá".

Úgy fogalmazott: ez az önkormányzatok szövetsége, amelyhez a kormányzati hivatalnak éppen annyi köze van, mint a kőfaragókhoz és a balett-táncosokhoz".

Elmondta, beszélni fog a kerületi polgármesterekkel, és ha az elképzeléseik egybevágnak, vagy legalább nagyon hasonlítanak a fővárosi vezetéséhez, akkor "beszállnak", ha pedig nem, akkor nem csatlakoznak.

A főpolgármester arra mutatott rá, hogy a főváros nélkül a szervezet nem országos, hanem csak egy "súlytalan" területi szövetség lehet.

Horváth Szabolcs

Utalt arra, hogy az elmúlt huszonegy évben Budapesten számtalan önkormányzati szerveződés jött már létre, de nem emlékszik egyetlen esetre sem, amikor ezeknek komoly érdekérvényesítő hatásuk lett volna.

Láng Zsolt (Fidesz) II. kerületi polgármester előző nap beszélt arról az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának ülésén, hogy pénteken tartja alakuló ülését a BÖSZ.

Elmondta, bízik abban, hogy a szervezethez minden kerület és a főváros is csatlakozni fog. Hozzátette: ha a főváros nem lép be a szervezetbe, akkor területi szervezetként fognak működni.

A kormánypárti képviselő, aki erről Pintér Sándor belügyminiszter meghallgatásán beszélt, elmondta, a most megalakítandó szervezettel a jövőben a Belügyminisztérium is tárgyalni tud a fővárost érintő kérdésekben.

A közgyűlési formában működő BÖSZ megalakításának szándékáról június 15-én határoztak kerületi polgármesterek, az egyes képviselő-testületek pedig ezekben a napokban döntöttek, illetve döntenek a csatlakozásról.

Az önkormányzati összefogást a szövetség tervezett alapszabályában azzal indokolták, hogy "az elmúlt húsz évben nem jött létre szervezett együttműködés a budapesti önkormányzatok között, s a tapasztalatok azt mutatják, hogy ennek kárát látta valamennyi kerület és egész Budapest".

A BÖSZ alapszabályban deklarált célja az egymás közötti hatékony együttműködés elősegítése, a "közös gondolkodás" a városszerte jellemző problémák megoldása érdekében, valamint a "budapesti és kerületi érdekek hatékony érvényesítése" a mindenkori kormányzattal szemben.

A BÖSZ június 15-i előkészítő ülésének a főváros kormányhivatala adott otthont az Újvárosháza épületében. A kormányhivatal azt közölte: a BÖSZ megalakításához technikai, szervezési segítséget nyújtottak, mert támogatják az érdekképviseletnek ezt a formáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tarlós könyvben gyűjtötte össze Budapest problémáit

A főváros 50 legsúlyosabb problémájáról állított össze úgynevezett fehér könyvet a Városháza, ennek célja, hogy bemutassa, milyen állapotban kezdte meg a munkát az új városvezetés - jelentette be Tarlós István főpolgármester szerdán sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Új önkormányzati szövetség jön létre Budapesten

Pénteken tartja alakuló ülését a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ), az új fővárosi érdekképviseleti szövetség - közölte az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának ülésén Láng Zsolt (Fidesz) bizottsági elnök, a II. kerület polgármestere.