szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Szombaton a Fidesz elnöksége magáévá tette Áder János választójogireform-koncepcióját. A dolog pikantériája, hogy az Áder-féle javaslat számos lényegi ponton eltér a Kósa Lajos, Navracsics Tibor, Répássy Róbert és Rétvári Bence által jegyzett, még tavaly május 17-én az Országgyűlésnek benyújtott törvényjavaslattól. Fideszes képviselőnőket kérdeztünk: melyik elképzelés kedvesebb a szívüknek. Úgy tűnik: a párt talpasainak fogalmuk sincs alapvető kérdésekről, Ékes Ilona pedig már várja egy liberális párt megalakulását.

Míg Navracsicsék törvénytervezete kilencven, addig Áderé körülbelül száz egyéni választókerülettel számol. Ennél lényegesebb különbség, hogy Navracsicsék meghagynák a hétszázötven ajánlócédulát, addig Áder ezerötszázat irányoz elő, amit ráadásul huszonegy nap alatt kellene összegyűjteni a mostani negyven helyett. Navracsicsék harminc képviselőt kompenzációs listáról küldenének a Házba, Ádernál nincs kompenzációs lista. Navracsicsék rendszere két-, míg Áderé egyfordulós.

Hétfő délutáni parlamenti sajtótájékoztatóján Lázár János frakcióvezető Navracsicsék javaslatáról a hvg.hu kérdésére úgy fogalmazott: „Nincs zárójelbe téve. Az egy javaslat, ehhez képest lesz a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségnek egy javaslata más parlamenti pártok és frakciók számára és utána reményeink szerint megegyezve az alaptételekben, tudjuk ezt módosítani. Tehát az is egy járható út, hogy a korábban beterjesztett választójogi kódexet próbáljuk módosítani.”

„Úgy gondolom, hogy jobb, ha többől lehet választani”, vagyis, ha kevesebb ajánlószelvény összegyűjtése szükséges az induláshoz, mert így „értelemszerűen többen indulhatnak a választáson” – közölte megkeresésünkre Ékes Ilona. Kérdésünkre, hogy álláspontja az LMP-nek tett gesztus-e, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke úgy felelt: „Azt gondolom, hogy az LMP-n kívül is léteznek olyan politikai tömörölések, amelyek az ő bejutásukat, de legalábbis indulásukat elősegítené.”

A többi képviselőnő csak név nélkül volt hajlandó nyilatkozni. Egyikükön látszott, hogy nem nagyon van képben, de ezt el is elismerte: „Nem nagyon mélyedtem el a témában. Fogalmam sincs az Áder-féle javaslat részleteiről, illetve annyira, mint amit most magától hallok.” Interjúalanyunk abban bízik és egyben azt is valószínűsíti, hogy a Négyek tavalyi javaslata lesz a befutó.

A többiek már kevésbé tették magukévá a „virágozzék minden virág” elvét. Egy, a neve elhallgatását kérő képviselőnő szerint nála „három-nulla Áder javára”. Egyrészt, ha kétszer olyan népes választókerületek lesznek, mint most, akkor teljesen rendben van szerinte, hogy a mostani hétszázötven helyett majd ezerötszáz ajánlószelvényt kell összegyűjteni, másrészt az ajánlószelvények gyűjtésére „huszonegy nap elég kell, hogy legyen”. Arra a felvetésünkre, hogy a nagy pártok esetén így van, de mi lesz a kicsikkel, a képviselőnő úgy felelt: „A kicsiknek is elég kell hogy legyen három hét. Az 1998-as kampány idején a Fidesz még kis párt volt, mégis simán összeszedtük.” A politikusnő végül azt hozta fel érvként az Áder-féle javaslat mellett, hogy az eltörölné a kompenzációs listát. Hozzátette: azt nem látja problémásnak, hogy egy egyéni képviselőre nyolcvan-kilencvenezer választópolgár fog jutni, hiszen a polgármesteri és a képviselői poszt valószínűleg összeférhetetlen lesz egymással, amivel maximálisan egyetért.

Szintén támogatja a polgármesteri és a képviselői pozíció összeférhetetlenségét egy másik képviselőnő, aki így ugyancsak nem látja aggályosnak a választókerületek majdnem kétszeresükre történő megnövelését. Számára ugyancsak a volt házelnök által jegyzett javaslat a szimpatikusabb. Interjúalanyunk arra számít, hogy a két tervezetet a Fidesz agytrösztjei szintetizálják és így jön létre a végleges változat. Ő inkább az egyfordulós választás híve, „mert az olcsóbb”. Megjegyzésünkre, hogy ez akár kontraproduktív lehet a Fidesznek, mert országszerte sok kis Esztergom jöhet létre, azt mondta: „Nem azt kell nézni, hogy a Fidesznek, hanem azt, hogy az országnak mi a jó.”

Kíváncsiak voltunk Bábiné Szottfried Gabriella és Talabér Márta véleményére is, ők azonban nem kívántak nyilatkozni. Bábinéról kiderült: egy, a HVG-ben tavaly márciusban megjelent írás miatt nem áll szóba velünk.

Stiller Ákos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!