szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Parlamenti albizottság vizsgálhatja itthon, hogy a 2002-2010 közötti államadósság-növekedés miatt megállapítható-e jogi felelősség. Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága erről hétfőn döntött 19 igen, 3 nem és 3 tartózkodó szavazat mellett.

Az albizottságnak november 15-ig kell javaslattervezetet terjesztenie a főbizottság elé. A testület kilenc tagból áll majd, akik közül ötöt a Fidesz, egyet-egyet az MSZP, a Jobbik és az LMP delegál, továbbá tagja lesz a testületnek egy független parlamenti képviselő is. Az utóbbi tag automatikusan Pősze Lajos lesz, mivel ő az egyedüli független tagja az alkotmányügyi bizottságnak.

Az albizottság elnökét a Fidesz adja, ahogyan az egyik alelnököt is, míg a másikat a szocialisták jelölik, aki azonos lesz az egy MSZP-delegálttal. Az alkotmányügyi bizottság elnökének, a KDNP-s Salamon Lászlónak az eredeti indítványa szerint csak egy - fideszes - alelnöke lett volna az albizottságnak, az MSZP-s Lamperth Mónika azonban ezt kifogásolta, az elnök pedig erre reagálva módosított kezdeményezésén, és két alelnökre - akik közül az egyik MSZP-s képviselő - tett javaslatot.

A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottság tevékenységéről szóló július végi jelentés szerint lehetetlen, hogy "miközben az egész ország viseli az eladósodottság következményeit, pont azok mentesüljenek ezek alól, akik ezt a helyzetet okozták. Akik ezt a bűnt elkövették Magyarországgal szemben, felelősséggel tartoznak: a politikai felelősséget a választók a 2010-es parlamenti választáson már megállapították", az albizottság azonban "az elkövetett bűn súlya miatt" felkérte az Országgyűlés alkotmányügyi, valamint számvevőszéki és költségvetési bizottságát, vizsgálja meg a jogi felelősség megállapításának lehetőségét.

A frakcióknak péntekig kell megnevezniük az albizottságba javasolt tagokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!