szerző:
M. László Ferenc
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem tudott elég támogatót összegyűjteni Gyurcsány Ferenc az MSZP frakciójában ahhoz, hogy új pártot és új képviselőcsoportot alakíthasson - ezzel magyarázzák a szocialista pártban, miért írták alá a volt miniszterelnök hívei a párt mellett hitet tevő nyilatkozatukat. Mesterházy Attila jól taktikázott ugyan, amikor hűségnyilatkozatot kért a frakciótagoktól - és ezzel átmeneti győzelmet aratott Gyurcsány felett -, ám nem adott elég időt a korábbi kormányfő körül csoportosulóknak, hogy megszervezzék a kilépést. Így viszont a pártelnök tovább fokozta a párton belüli feszültséget, tovább gyengítve az MSZP-t - vélik a hvg.hu-nak nyilatkozó szocialisták.

„Lövésem sincs most már, hogy ki mire játszik, és mikor zárul már le ez a képtelen helyzet, amiből sem Mesterházy, sem Gyurcsány, de legfőképp az MSZP nem profitál. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a felek egymás foglyai” - írta le a szocialista parlamenti frakció egyik neve elhallgatását kérő befolyásos tagja, milyen állapotban van a párt, miután az 58 képviselőből 57 úgy nyilatkozott, nem akarja elhagyni az MSZP képviselőcsoportját.

Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető múlt hét csütörtökön jelentette be minden szocialista frakciótagnak levelet küldtek ki, amelyben arra kérik őket, hétfőig nyilatkozzanak, akarnak-e továbbra is a képviselőcsoportban maradni. A pártelnök azt mondta, ezzel a lépéssel azt szeretné elérni, hogy nyíltan történjen a szakadás, mindenki vállalja a döntést és "ne tűnjön mutyizásnak a szétválás".

Az MSZP-frakcióból hétfőig végül csak egyetlen képviselő, Oláh Lajos nem írta alá a nyilatkozatot, mert a párt Hajdú-Bihar megyei listájáról a parlamentbe bekerült politikus előbb ki szeretné kérni a párt megyei tagságának véleményét, azaz meg akarja velük erősíttetni a mandátumát. Mesterházy Attila hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: személyes konzultációkon kiderült, 48-an legalább a következő választásokig az MSZP-frakcióban folytatnák, 9 politikus azonban "másképp értelmezte" a nyilatkozatot. Aláírták a papírt a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformhoz tartozó képviselők is, a volt miniszterelnök ugyanakkor levélben közölte: a következő napokban, hetekben döntik csak el, hogy kilépnek-e az MSZP-ből.

Sokan vannak, de nem elegen

„Ennek így már semmi értelme, csak az MSZP-t rombolják. A felek már hetekkel ezelőtt világossá tették, hogy ebből válás lesz. Feri jelezte, hogy ezzel a párttal már nem tud tovább menni, Mesterházy szerint az MSZP érdekeit is a békés szakítás szolgálja. Éppen ezért nem értem, hogy ezzel a nyilatkozattal a pártelnök miért siettette a válást, miért nem ad elég időt Gyurcsányéknak a kilépés előkészítésére” - mondta a hvg.hu-nak egy mindkét tábortól magát függetlennek való szocialista képviselő.

Gyurcsány Ferenc és hívei - még nincsenek elegen?
Túry Gergely

Szerinte egyébként is aláírtak már egy ilyen nyilatkozatot a frakcióalakításkor, aztán a tavaly függetlenné váló Szili Katalin mégsem adta vissza a mandátumát, pedig ő is listáról került be az Országgyűlésbe. „Egy ilyen papír semmire sem kötelez, legfeljebb annyi derül ki belőle, hogy ’ma még’ MSZP-s vagy, de a holnapról nem szól” - bírálta a pártelnök kezdeményezését a szocialista politikus.

Több frakciótag viszont azt mondta a hvg.hu-nak, Gyurcsány azért nem élt a Mesterházy felkínálta lehetőséggel, mert nem tudott elég képviselőt maga mellé állítani. Erre utalt a pártelnök is, amikor azt mondta, 9 politikus "másképp értelmezte" a nyilatkozatot. Az MSZP-frakcióban hét olyan politikus ül, aki a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció Platform (DKP) tagja is egyben: Baracskai József, Ficsor Ádám, Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Vitányi Iván, Varju László és a volt miniszterelnök. Viszont az Országgyűlés házszabálya szerint tíz képviselő kell ahhoz, hogy önálló frakció alakuljon.

Információink szerint a DKP-tagok közül sem számíthat mindenkire Gyurcsány Ferenc. Több MSZP-s forrás is azt mondta, a volt kormányfő egykori kabinetfőnöke - a Bajnai-kormány titokminisztere -, Ficsor támogatja ugyan Gyurcsány törekvéseit, de csak azzal a feltétellel lépne ki a frakcióból, ha visszaadhatja mandátumát. Márpedig az őt 2010-ben jelölő Borsod megyei MSZP-s szervezetben - melyet a párthoz ragaszkodó Gúr Nándor és a volt miskolci polgármester, Káli Sándor irányít -, Gyurcsány hívei képtelenek lennének Ficsor megüresedő helyét megszerezni.

Az MSZP képviselőcsoportjában a gyurcsányisták közé sorolják Kolber Istvánt és Szűcs Erikát is, de több forrás is azt mondta, bár sok mindenben egyetértenek a volt miniszterelnök törekvéseivel, nem biztos, hogy a kedvéért otthagynák a frakciót. „Sokan attól tartanak, hogy Feri új pártja életképtelen lenne, ráadásul nagy teher az MSZP sírásójának lenni, nem mindenki vállalja” - mondta a frakció egyik befolyásos fővárosi politikusa.

Taktikai győzelem, stratégiai vereség

„Bár a pártelnök taktikai győzelmet aratott, stratégiailag rosszul jött ki ebből: Gyurcsány tovább marad, tovább kritizál és kibeszél, amivel csak a nyűglődés folytatódik” - hangsúlyozta az egyik név nélkül nyilatkozó szocialista politikus, aki szerint ezzel Mesterházy a saját kezét kötötte meg.

Mesterházy Attila - két tűz között
MTI / Vajda János

Az egyik fővárosi parlamenti képviselő szerint a pártelnök a Gyurcsánnyal szembeni harcban elfogadta az idősebb - a korábbi két ciklusban miniszteri tisztséget viselő - politikusok szövetségét, akik így ismét megerősítették a befolyásukat. Pedig, ahogy a hvg.hu korábban megírta, az „öregek” a nyáron még bírálták Mesterházyt, amiért még mindig alacsony az MSZP népszerűsége, és jelezték a pártelnöknek, hogy elégedetlenek a tevékenységével.

Ezekre a párton belül meglévő, de a Gyurcsánnyal való viták miatt egyelőre elsimított feszültségekre utalt Mesterházy is, aki a hvg.hu-nak adott interjújában a múlt héten azt mondta, „a szocialista pártnak amúgy még nem volt olyan elnöke, akit nem próbáltak volna valakik fúrni egy idő után. Jövőre lesz tisztújító kongresszus, ahol a küldöttek véleményt mondanak a teljesítményemről. Mindenkinek, akinek ambíciója van, ott megméretheti magát”.

Mesterházy mögött egyébként múlt hét szerdán a Demokratikus Koalíció kivételével a pártban működő mind a hét tömörülés felsorakozott - a többségüket az „öregek” irányítják. A Népszabadság október 10-én pedig arról írt, hogy pár nappal korábban az MSZP befolyásos politikusai egy titkos gyűlést hívtak össze, hogy a párt jövőjéről beszéljenek. A napilap szerint az egyeztetést Lendvai Ildikó, Kiss Péter és Hiller István szervezték, a közel harminc fős társaságban volt még többek között Szekeres Imre, Baja Ferenc, Katona Tamás és több megyei elnök: például Harangozó Tamás, Iváncsik Imre, Varga Zoltán vagy Boldvai László. A Népszabadság szerint a pártelnök nem vett részt a találkozón, igaz, a szervezők értesítették, hogy lesz ilyen. Később Lendvai Ildikó tagadta, hogy titkos találkozó lett volna, mint mondta, csak azokat hívták meg, akik megújítanák ugyan a pártot, de továbbra is az MSZP-ben képzelik el a jövőjüket.

„Itt a fő kérdés nem az volt, hogy Mesterházy mögé álljunk-e vagy sem. Hanem arról beszéltünk, hogy mi lesz Feriék távozása után. Ne tudjon majd minket olyan szerepbe szorítani, hogy mi vagyunk a régiek, ő meg az új” - mondta a tanácskozás egyik résztvevője a hvg.hu-nak, hozzátéve, az ülésen az is szóba került, hogy a szakítás után Mesterházynak is „össze kell kapnia magát”, át kell szerveznie és ki kell nyitnia a pártot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Csak egy képviselő nem írta alá az MSZP hűségnyilatkozatát

Az MSZP-frakció 58 tagja közül 57 aláírta hétfőig azt a nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy a szocialista képviselőcsoport tagjai maradnak. Mesterházy Attila pártelnök hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: személyes konzultációkon kiderült, közülük 48-an legalább a következő választásokig az MSZP-frakcióban folytatnák, 9 politikus azonban "másképp értelmezte" a nyilatkozatot. Aláírták a papírt a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformhoz tartozó képviselők is, a volt miniszterelnök ugyanakkor levélben közölte: a következő napokban, hetekben döntik csak el, hogy kilépnek-e az MSZP-ből.

MTI Itthon

Hétfőn is MSZP-frakciótag lesz Gyurcsány, de 2014 után már nem

Még hétfőn is az MSZP-frakció tagja leszek – ezt mondta Gyurcsány Ferenc csütörtökön Keszthelyen újságíróknak azzal kapcsolatban, hogy Mesterházy Attila pártelnök nyilatkozattételre szólította fel hétfőig a szocialista frakció tagjait arról, maradnak-e a képviselőcsoportban.