szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dörner György, az Új Színház újonnan kinevezett igazgatója az Echo TV-nek adott interjújában azt mondta: annyira "alulpreferáltak" bizonyos magyar szerzők a magyar színházakban, hogy az súlyos vétek. Az őt ért támadások miatt már felmerült benne, hogy perre menne, egyelőre azonban "keresztényi módon viseli" a történteket.

„A harcnak az a dolga, hogy folyjon, a békének meg az, hogy a harcot megszüntesse. Remélhetőleg előbb-utóbb béke lesz” – mondta a szinhaz.hu beszámolója szerint az Echo TV Film, Színház, Muzsika és egy csepp Irodalom című műsorának adott exkluzív interjújában Dörner György, az Új Színház frissen kinevezett igazgatója.

Dörner a műsorban azt mondta, egyes magyar szerzők, mint Páskándi Géza, Illyés Gyula, Németh László, Gyurkovics Tibor, Csurka István, annyira "alulpreferáltak" a magyar színházakban, hogy az súlyos vétek. A színművész szerint a magyar közönség a halálán van, s bár azt mondja, ő a világszínpadot is szereti, szerinte "egy ilyen világban kötelező megmutatni a magyar szemen keresztül a világot".

Dörner azt mondja, nem érdekli, hogy felkapta a sajtó, ehelyett inkább a színház ügyeivel igyekszik foglalkozni.

Arra a kérdésre, hogy Csurka István mellett más ma élő magyar szerzőhöz is fordulnak-e pályázat kiírásával, azt mondta: mindenképpen, hiszen – ahogy fogalmazott – "a mai magyar szerzők a mai magyar valóságról aszerint írnak, hogy hol a legkoszlottabb, legkiszolgáltatottabb az ember: az utcán, a csőlakók pályaudvaron, a falusi kocsmákban, szanaszét az országban Borsod megyében, Zemplén megyében, Szabolcs-Szatmárban".

Tüntetés hétvégén - nézze meg képeinket!
Túry Gergely

Keresztényi módon viseli

A Dörner-féle pályázatot és a kinevezést rengeteg támadás érte szakmai és politikai oldalról egyaránt. Ezzel kapcsolatban Dörner azt mondta: "Érezzük a bőrünkön ezt a sokszor nemtelen és otromba támadást, nem tudok mit kezdeni vele. Koszlott kesztyűket eddig sem vettem fel, ezután sem akarok." A frissen kinevezett igazgatóban az is felmerült, hogy perre vinne egy-két dolgot, de egyelőre „keresztényi módon viseli” a támadásokat, hiszen szerinte egy közszereplőnek többet kell elviselnie, mint egy átlagembernek.

Bár egyelőre "kígyót-békát beszélnek róluk", Dörner szerint az Új Színház dolgozóit kellemes csalódás fogja érni érkezésükkor. "Nincs kígyó, nincs béka, szenteltvíz van és búzakenyér, új hazát építünk. Nem egy nagy durranás ez, ilyen egyszerű" – fejtette ki.

Arra a kérdésre, mit tennének, ha totális bojkott fogadná őket a színházban, azt mondta, ezzel a harcmodorral nagyon veszélyes vizekre eveznének az ellenfeleik. "Az erkölcsünk más, mint az övék, de fölhasználni a színészeket, ijesztgetni, rémisztgetni, egzisztenciálisan, anyagilag fenyegetni a legocsmányabb, amit el tudok képzelni, és azért nagyon remélem, hogy ez nincs így. Ha pedig nincs így, akkor miért kéne a színészeknek - akik egyébként nagyon sokan szeretnének ebbe az Új Színházba jönni is, meg maradni is - bármi módon ellenünk lenniük?" - tette fel a kérdést.

Dörner György
MTI / Nagy Lajos

Elindult a lavina

Október 6-án írta alá Tarlós István főpolgármester Dörner György kinevezését az Új Színház igazgatói pozíciójára. A színház igazgatói székére vonatkozó pályázatot júliusban tették közzé, Dörner mellett az eddigi igazgató, Márta István is jelentkezett rá.

A szinhaz.hu szeptember végén arról írt, hogy az illetékes szakmai bizottság a pályázók meghallgatása után 6:2 arányban nem Dörnert, hanem az Új Színházat 13 éve vezető Mártát támogatta. Még az aláírás napján kiderült, Csurka István író, dramaturg, a MIÉP szélsőjobboldali párt egykori elnöke az Új Színház intendánsi székének várományosa. Csurka személye ellen a Lehet Más a Politika (LMP) tiltakozott, mondván, a főpolgármester a szélsőjobbnak tesz gesztusokat.

Ugyanaznap késő délután az atlatszo.hu nyilvánosságra hozta Dörner György pályázati anyagát. A tizenkilenc oldalas szöveg kiszivárgása után kilenc fővárosi színházigazgató nyílt levelet írt Tarlósnak, amelyben kifejtették, "megismerve a győztes pályázatot, az a véleményünk, hogy az szakmai program helyett szélsőségesen radikális manifesztum, amelynek felháborító tartalma 2011-ben Európában elfogadhatatlan". A kinevezések ellen aláírásgyűjtés folyik és tüntetést is tartottak a színház előtt. A témáról a sajtóban azóta folyó nyilvános vitában több szakmabeli utalt arra, hogy a Dörner-Csurka páros kinevezése politikai indíttatású lehet, mert a pályázatuk szakmailag értékelhetetlen. A tiltakozásnak külföldön is volt visszhangja.

Az Új Színházzal kapcsolatos anyagainkat itt olvashatják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!