szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 200 ezer dollár, vagyis körülbelül 44 millió forintos csalás gyanúja miatt indult nyomozás az elmaradt újpesti uszodaépítési ügyhöz kapcsolódva. Mint korábban a hvg.hu megírta, Sági Gábor, az UTE vízilabda szakosztályának vezetője és a vízilabda szövetség elnökségi tagja egy sportuszoda megépítésére hivatkozva vett fel jelentős összegeket, amelyeket eddig nem fizetett vissza.

Több magánszemély szeretett volna hozzájárulni ahhoz, hogy a jobb időket látott, BEK-et is megnyerő UTE vízilabda csapata saját sportuszodát kapjon. A rejtélyes amerikai cégnek kölcsönadott millióikat azonban a mai napig nem látták viszont. Az ügyből rendőrségi eljárás is lett, mivel az OTP-be beadott csekkűrlapokról kiderült, hogy hamisítványok.

Az alaphelyzet az, hogy a lila-fehéreknél nagy problémát jelent a saját uszoda hiánya, így sportolóik kénytelenek máshol edzeni. Ezt a helyzetet orvosolandó sportuszodát terveztek Újpestre. A Tímár utcai sportttelepre megálmodott létesítmény mellé egy négycsillagos, százszobás hotelt is álmodtak, hogy így fedezzék a sportkomplexum üzemeltetésének költségeit. A 6,7 milliárd forintos beruházás megvalósítására 2007-ben külön céget hozak létre, az UTE Szálloda és Sportközpont Kft.-t, amelynek tulajdonosai között ott volt a sportegyesület cége, az UTE Sport Reklám Kft., Őze István klubigazgató, Sági Gábor, a vízilabda szakosztály vezetője, aki a cég ügyvezető igazgatója lett, valamint a System Consulting Zrt. is, amely a milliárdos üzletemberé, Kapolyi Lászlóé, aki az MSZDP elnökeként 2010-ig tagja volt az MSZP parlamenti frakciójának. A komplexumot tavaly nyáron kellett volna átadni, ám a cég ellen felszámolás indult, mert a leigazolt teljesítések ellenére nem fizette ki a létesítmény terveit elkészítő építészirodát.

A Tímár utcai sporttelep. Vizet fakasztanának
Stiller Ákos

Miközben a sportuszoda terve kudarcba fulladt, a vízilabda szakosztályt vezető Sági Gábor továbbra is egy ilyen létesítmény megépítésére hivatkozva kért kölcsön magánszemélyektől – állította a hvg.hu-nak az egyik befektető. Piros Zoltán idén januárban mintegy húszmillió forintot bízott a szakosztályvezetőre. A férfi az amerikai székhelyű Royle International Llc. számlájára fizette be az összeget. Piros mellett mások is hónapok óta várják pénzüket a Sági Gábor által képviselt vállalkozástól.

A hitelezők sürgetése miatt Sági – úgy tudjuk – felajánlotta, hogy értékesíti cégének bankgaranciáját, majd kérte azt is, legyenek türelemmel addig, amíg egy biatorbágyi vállalkozótól megkapja a pénzét. Miután ezek nem jöttek össze, a tartozások kezelésére megbízást kapott vagyonvédelmi cég illetékeseinek – mint a hvg.hu-nak elmondták – Sági Gábor tartozása fedezeteként az amerikai társaság bankja által a bankgaranciára kiállított, bármelyik pénzintézetben beváltható biankó váltókat kínálta fel. A vagyonvédelmi cég ezeket a csekkeket a letéti szerződéssel és a beszedési megbízással együtt beadta az OTP Bankba. A pénzintézet viszont meglepetésükre közölte, hogy a 99 darab, egyenként kétezer dollár összegű csekkűrlap egytől egyig hamisítvány. Az OTP ezért feljelentést tett a XIV. kerületi kapitányságon. A pénzintézet a hvg.hu-val közölte, hogy mivel folyik a nyomozás, nem kívánnak nyilatkozni.

Sági megszólal

A történtekkel kapcsolatban Sági Gábor azt mondta, miután Kapolyi László 2009. februárjában úgy döntött, hogy kiszáll a sportuszoda megépítéséből, arra kényszerültek üzlettársával, hogy új befektetőt keressenek. „Egy amerikai pénzügyi befektetői társaság hajlandónak is mutatkozott erre, de csak úgy, ha létrehoznak egy amerikai projektcéget, ez lett a Royle International Llc., amiről a hitelezők is tudtak.” Sági Gábor hangsúlyozta: a hitel folyósításához fedezetként szükség volt egy bankgaranciára, és ennek a költségeit állták a kölcsönt nyújtó magánszemélyek.

„Miután a hitelezők egy idő után mindenképpen vissza akarták kapni a pénzüket, a garanciát biztosító külföldi cégtől kapott, a garancia nyújtására biztosításul szolgáló biankó fizetési utalványokat, amelyekről a Bank of Amerika visszaigazolta, hogy rendben vannak, átadtuk a követeléskezelő cég illetékeseinek.” Hogy ezek miért minősülnek az OTP Bank szerint hamisítványoknak, Sági Gábor elképzelni sem tudta. A hvg.hu-nak ezzel együtt hangsúlyozta, hogy találtak egy olyan magyar befektetőt, amellyel a napokban aláírják a szerződést, hogy a hitelezőket minél előbb kifizethessék. „Mi nem azok az adósok vagyunk, akik elszaladunk a hitelezők elől” – fűzte hozzá Sági Gábor. A Royle International a szükséges szerződések megkötését és a hitel folyósítását követően megalapítja magyarországi projektcégét, hogy a tervezett sportközpont beruházását megvalósítsa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!