szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Schmitt Pál államfő jövő kedden konzultál a parlamenti pártok képviselőivel, Paczolay Péterrel, az Alkotmánybíróság elnökével, Polt Péter legfőbb ügyésszel és Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszterrel a Legfelsőbb Bíróság helyébe lépő Kúria elnökének jelöléséről – közölték a Köztársasági Elnöki Hivataltól csütörtökön.

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott sarkalatos bírósági törvény szerint a Kúria elnökét a parlament választja meg a minimum ötéves szolgálati viszonnyal rendelkező bírák közül kétharmados többséggel kilenc évre, a köztársasági elnök jelölésére. A ház arról is határozott, hogy az államfő a Kúria elnökének személyére december 15-ig tegyen javaslatot, és őt a parlament még ebben az évben válassza meg.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn azt mondta, hogy a parlament várhatóan három héten belül megválasztja a Kúria, valamint az újonnan létrejövő Országos Bírósági Hivatal elnökét, akiknek személyére a köztársasági elnök tesz javaslatot.

Schmitt Pál
MTI / Soós Lajos

Az igazságszolgáltatási reform következményeként januártól elválik egymástól a Kúria - mai nevén Legfelsőbb Bíróság - és a bírói igazgatási szerv vezetőjének a személye. A megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács  és az OIT-elnök igazgatási jogkörei az OBH elnökéhez kerülnek.

Navracsics Tibor a törvényjavaslat hétfői parlamenti záróvitájában szólt arról, hogy az Legfelsőbb Bíróság mostani vezetője, Baka András nem lehet a Kúria elnöke, mivel nem felel meg annak az új törvényi szabályozásban rögzített kritériumnak, amely ehhez öt év magyarországi bírói gyakorlatot ír elő. Az elfogadott jogszabály szerint őt pályázat kiírása nélkül a Kúria tanácselnökének kell kinevezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!